Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) reformuje się od lat. Mimo rosnącego budżetu tnie niepotrzebne koszty i stara się stworzyć globalne możliwości operacyjne.

Przewodniczący ChRL, Xi Jinping, który jest też Przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej*ogłosił w końcu we wtorek długo oczekiwaną i zapowiadaną (2015) restrukturyzację ALW. Przy okazji też zacieśnił osobistą kontrolę nad armią, co daje mu przewagę przed jesiennym zjazdem KPCh.

PO reformie ALW będzie składała się z 84 podstawowych jednostek, które będą odpowiadały mniej więcej natowskim korpusom. To zakończenie wieloletnich starań zmodernizowania ALW nie tylko materiałowego, ale też na poziomie dowodzenia i struktury. Zreformowana ALW ma mieć zdolność walki także na nowych teatrach wojny jak cyberprzestrzeń czy wojna informacyjna.

Nie obejdzie się bez dalszych cięć. Armia od dwóch lat prowadzi program zmniejszenia liczebności – zwłaszcza w jednostkach nieliniowych, ale protesty weteranów spowalniają proces. W 2015 roku zapowiedziano redukcję personelu ALW o 300 tysięcy, ale brak rzetelnych informacji, jak daleko jest na dzień dzisiejszy posunięty proces cięć kadrowych.

Teatry dziłań ALW: Wschodni (dowództwo w Nanjing), Południowy (dowództwo w Guangzhou), Zachodni (dowództwo w Chengdu), Północny (dowództwo w Shenyang) oraz Centralny (dowództwo w Pekinie).

Reforma obejmuje także wprowadzenie, wzorowanego na amerykańskim Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (Joint Chiefs of Staff – JCS) – Departamentu Połączonych Sztabów Centralnej Komisji Wojskowej oraz zmian w strukturze istniejących regionów militarnych ChRL.

Do tej pory było siedem regionów militarnych z subregionami pokrywającymi zazwyczaj się z poszczególnymi prowincjami i pięć teatrów działań. Dotychczasowe regiony militarne (7) zostaną zastąpione przez pięć nowych jednostek, które też zastąpią teatry, ale będą się pokrywać z ich dotychczasowym zasięgiem geograficznym. W skrócie zostanie wyeliminowany jeden poziom dowodzenia. Do 2020 roku nowa struktura ma w pełni zastąpić dotychczasową.

Cztery z dotychczasowych departamentów: personalny, polityczny, logistyczny i uzbrojenia zostały już przekształcone w 2016 roku w piętnaście agencji, które teraz będą zarządzać wspomnianymi wcześniej 84 jednostkami.

Cała zmiana jest potrzebna by móc przekształcić ALW w poważną siłę zbrojną XXI wieku nie tylko propagandowo, ale także realnie.

Jest też jednak ukryty cel. Przy okazji przetasowań strukturalnych następują duże zmiany personalne, które pozwalają Xi Jinping na ulokowanie na newralgicznych stanowiska w armii swoich ludzi. Teraz zmiany strukturalne i personalne przesuwają się na średni szczebel dowodzenia.

Podobny cel miały czystki, przeprowadzone pod pretekstem walki z korupcją. Tajemnicą poliszynela jest jednak fakt, że bać się musieli tylko ci „złodzieje”, którzy nie popierali Dada Xi.

Xi Jinping przygotowując się do zgarnięcia pełni władzy i zabezpieczenia swoich wpływów w przyszłości musi być pewny poparcia wojska. Temu służą nie tylko zmiany personalne, ale też strumień pieniędzy płynący do wojska.

Media także spekulują, że w niedzielę, w rocznicę ustanowienia Marynarki ALW, zostanie zwodowany drugi lotniskowiec. Xi Jinping musi się pokazać także jako twórca potęgi militarnej ChRL. Zwłaszcza w obliczu konfliktu na Morzu Południowochińskim.

* Właściwie to z formalnego punktu widzenia są dwie: CKW KC KPCh i Państwowa CKW, ale ta druga powstała ponieważ trzeba było znaleźć jakieś umocowanie prawne i instytucjonalne dla CKW KC KPCh. Ich skład i struktura są jednak tożsame.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. […] z nielicznych generałów ALW, którzy mają jakiekolwiek doświadczenie bojowe – na szefa Departamentu Połączonych Sztabów Centralnej Komisji Wojskowej – odpowiednik szefa połączonych sztabów, czy też szefa sztabu […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] 1 Głównodowodzący z urzędu Przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej KC KPCh, a nie Przewodniczącego […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] kolejnym generałem, który upadnie, będzie nie kto inny, jak Fang Fenghui (房峰辉), były szef Departamentu Połączonych Sztabów Centralnej Komisji Wojskowej. Pogłoski o upadku generała pojawiły się po tym, kiedy w sieprniu został nagle zastąpiony na […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.