Weteran wojny z Wietnamem na czele sztabu generalnego ALW

Xi Jinping mianował Li Zuocheng (李作成) – jednego z nielicznych generałów ALW, którzy mają jakiekolwiek doświadczenie bojowe – na szefa Departamentu Połączonych Sztabów Centralnej Komisji Wojskowej – odpowiednik szefa połączonych sztabów, czy też szefa sztabu generalnego.

Li jest weteranem wojny z Wietnamem z 1979 roku. Nominacja nie jest jeszcze formalnie ogłoszona, ale propaganda już nazywa go „bohaterem wojennym”, choć krótka wojna z Wietnamem raczej, delikatnie mówiąc, olśniewającym sukcesem nie była. Jednostka, którą dowodził wtedy Li miała zabić 294 wietnamskich żołnierzy*, co czyni go według chińskiej propagandy „najbardziej wzbudzającym strach bohaterem wojennym”, ale nieznane są jej straty własne…

Ta nominacja może oznaczać dwie różne rzeczy.

Po pierwsze, powołanie na stanowisko szefa operacyjnego ALW generała, który faktycznie „wąchał proch” może być sygnałem w stosunku do Indii i innych sąsiadów, że Pekin jest gotowy do prawdziwej wojny. Jest to jednak mało prawdopodobne na dzień dzisiejszy.

Inny wymiar polityczny, to sygnał do działaczy partyjnych przed Zjazdem KPCh, że Xi poważnie traktuje kwestie armii i nic nie ucieka jego wielodzielnej uwadze. Po prostu pokazuje się także jako głównodowodzący.

Z drugiej strony, reforma ALW prowadzona od paru lat ma na celu uczynienie jej zdolnej do prowadzenia i wygrywania wojen. Problem w tym, że mało kto w ALW ma rzeczywiste doświadczenie bojowe. Trudno aby nawet najbrutalniejsze pacyfikacje w Tybecie czy Turkiestanie Wschodnim były ekwiwalentem prawdziwego konfliktu, kiedy przeciwnik może się bronić – wręcz mogą dawać nieuzasadnioną pewność siebie. Także misje pokojowe w ramach ONZ nie napawają optymizmem.

Generalnie zdolność bojowa ALW jest dla wszystkich zagadką, także dla Pekinu. Dlatego awans dla generała, który ma faktyczne doświadczenie bojowe może być sposobem na weryfikację. Jeżeli on nie będzie potrafił ocenić realnych możliwości ALW, to nikt inny tego nie uczyni i tylko prawdziwy konflikt może być ostatecznym, choć ryzykownym, testem.

* Z ALW walczyły przede wszystkim słabo uzbrojone jednostki zapasowe, składające się głównie z kobiet i starców, ponieważ główne siły wietnamskie prowadziły ofensywę w Kampuczy (Kambodża).

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Weteran wojny z Wietnamem na czele sztabu generalnego ALW

  1. Pingback: XIX Kongres KPCh odbędzie się jednak w październiku | Za Wielkim Murem: Chiny i Azja Wschodnia

  2. Pingback: Zimbabwe i ChRL – ciąg dalszy trwa | Za Wielkim Murem: Chiny i Azja Wschodnia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s