W Guardianie można przeczytać ciekawy tekst Richarda McGregora „Could Trump’s blundering lead to war between China and Japan?” (Czy niezdarność Trumpa mogłaby sprowokować wojnę między Chinami i Japonią). Zachęcam do przeczytania.

Sam chciałbym jednak rozwinąć jeden z poruszonych w tekście wątków.

Według informacji McGregora, który jest zazwyczaj dobrze zorientowany, ALW przeprowadziła szereg gier wojennych i symulacji potencjalnego konfliktu z Japonią o wyspy Senkaku. Wynik nie jest taki oczywisty, a konsekwencje wewnętrzne porażki są tak duże, że powstrzymują Pekin przed podjęciem poważnych działań – czy dlatego zdecydowano się w zamian na przepychankę z Indiami?

Symboliczny, polityczny czy też psychologiczny wymiar potencjalnej porażki w wojnie z Japonią jest faktycznie trudny do przeceniania i jest bardzo prawdopodobne, że klęska doprowadziłaby do upadku KPCh. Moim zdaniem także sukces w dłuższej perspektywie nie byłby korzystny dla ChRL.

Oczywiście wzrost poczucia siły i znaczenia byłby ogromny, ale razem z nim wzrosłyby gwałtownie oczekiwania. Pekin stałby się zakładnikiem własnego sukcesu. Co w realiach międzynarodowych wciągnęłoby go szybko w kolejny konflikt lub ich całą serię.

Sama Japonia, często określana dzisiaj jako „niepełne mocarstwo”, przetrwałaby klęskę bez problemu i większych wstrząsów systemowych (choć kryzys polityczny byłby nieunikniony). Lecz po pierwotnym szoku, porażka dałaby impuls do rewitalizacji i  umożliwiłoby to szybką budowę także wymiaru militarnego mocarstwowości – włącznie ze stworzeniem rodzimej broni jądrowej.

Taka Japonia stałaby się centrum oporu przeciwko hegemoni ChRL w regionie i naturalnym magnesem dla innych państw. Co gorsza dla Pekinu, w przeciwieństwie do Waszyngtonu, dla Tokio obecność w Azji Wschodniej i walka z Pekinem nie jest opcją, a koniecznością.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. […] „wąchał proch” może być sygnałem w stosunku do Indii i innych sąsiadów, że Pekin jest gotowy do prawdziwej wojny. Jest to jednak mało prawdopodobne na dzień […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] KPCh nie boi się jednak prawdziwej wojny, ponieważ potencjalna porażka zagroziłaby jej […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] — 1 Co jest elementem pogłębiania współpracy wojskowej obydwu państw. 2 W oficjalnym komunikacie wspomniano tylko Indonezję. 3 Czy to dlatego Pekin wciąga w swoją orbitę Malediwy, aby mieć alternatywę na Oceanie Indyjskim. 4 Nie chodzi tylko o resentyment wynikający z II wojny chińsko-japońskiej (1937-1945), ale też o bieżący spór na Morzu Wschodniochińskim dotyczący wysp Senkaku. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.