Pisałem jakiś czas temu o dylematach generalicji ALW, czy armia jedynaków jest zdolna walczyć? Dlatego nie dziwi, że planiści ALW szukają jakiejś bezpiecznej wojny, aby sprawdzić, czy żołnierze po prostu nie uciekną, czy są gotowi do walki?

Jest to zadanie niełatwe, jeżeli w ogóle możliwe do wykonania. Potencjalny konflikt musi być równocześnie: a) łatwy do wygrania, b) nie naruszyć istniejącego porządku międzynarodowego, i c) nie narobić Pekinowi więcej wrogów. Z drugiej strony, jeżeli nie będzie to wojna na poważnie, to nie będzie to też prawdziwy test dla ALW.

Realne doświadczenia ALW na współczesnej wojnie są praktycznie zerowe. Pacyfikacje w Turkiestanie Wschodnim czy Tybecie nie tylko nie stanowią prawdziwego doświadczenia, ale nawet dają fałszywe poczucie siły. W rzeczywistości zdolności bojowe ALW są dla wszystkich zagadką.

W między czasie, zanim ALW będzie mogła się sprawdzić na poważnie, Xi Jinping, głównodowodzący armii1 wzywa żołnierzy, aby „nie bali się ani trudów, ani śmierci”.

Jak znam ChRL teraz wszyscy w wojsku będą pisać esej na tysiąc znaków pod tytułem „Jak przemówienie Xi przygotowało mnie na śmierć dla ojczyzny…”

Wczoraj, w rzadkim wystąpieniu skierowanym bezpośrednio do członków ALW Xi apelował o kontynuację reform i unowocześniania armii, która do 2050 roku ma się stać „światowej klasy siłą militarną”. Co ciekawe podkreślił potrzebę gotowości bojowej poprzez „trening prawdziwej walki”.

Jak donosi Xinhua przemówienia Xi wysłuchali wszyscy żołnierze ALW, także ci na stanowiskach bojowych, ponieważ było transmitowane na żywo przez wojskowe kanały łączności.

Niektórzy komentatorzy podejrzewają, że Pekin szykuje inwazję na Tajwan, jako sposób na odwrócenie uwagi opinii publicznej i nacjonalistyczną mobilizację na wypadek niepokojów społecznych wywołanych problemami gospodarczymi.

Czy KPCh nie boi się jednak prawdziwej wojny, ponieważ potencjalna porażka zagroziłaby jej władzy?

Moim zdaniem Pekin zaatakuje Tajwan tylko pod dwoma warunkami: a) będzie przekonany, że Waszyngton nie zainterweniuje oraz b) będzie miał na tyle dużą przewagę, że będzie pewny szybkiego zwycięstwa.


1 Głównodowodzący z urzędu Przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej KC KPCh, a nie Przewodniczącego ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Na razie państwowa telewizja pokazała krótkie urywki z testów (zdjęcie poniżej) zdalnie sterowanego czołgu Typ 59 (59式), oryginalnie wzorowanego na radzieckim T-54. ALW ma na wyposażeniu ogromne ilości maszyn tego typu,2 ale nie mają one większej wartości na współczesnym polu walki. Mogłoby się to jednak zmienić, gdyby można było nimi sterować zdalnie, co pozwoliłoby operatorom na bardziej agresywne działania, eliminując obawę o własne życie. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.