Armia Ludowo Wyzwoleńcza planuje budowę szeregu bezzałogowych maszyn bojowych, od powietrznych i morskich dronów po samodzielne czołgi. Rozwój zdalnie sterowanych pojazdów wojskowych jest trendem ogólnoświatowym, ale według rządowych mediów planiści ALW pragną wyposażyć swoje maszyny w sztuczną inteligencję (artificial intelligence, AI), czyniąc je prawdziwie samodzielnymi „bestiami wojny”.

Plany połączenia szeroko zakrojonych w ChRL badań nad AI i projektu budowy bezzałogowych pojazdów jest elementem programu modernizacji ALW. Ma jednak także wymiar społecznopolityczny.

Decydenci w Pekinie nie wiedzą jak oszacować realne zdolności bojowe żołnierzy ALW. Nie tylko Chiny nie mają większych tradycji wojskowych, a wojownicy nigdy nie cieszyli się w chińskiej kulturze wielką estymą – było to zajęcie podejmowane z niechęcią i wynikające jedynie z konieczności, lecz ALW również od dawna nie walczyła i jest na wskroś skorumpowana.

Ostatni realny „test krwi” w czasie wojny z Wietnamem w 1978 roku raczej nie napawa optymizmem. Dodatkowo zmiany społeczno-demograficzne, w tym „polityka jednego dziecka”, stworzyły armię jedynaków (w przenośni i w dosłowny tego słowa znaczeniu), co potwierdzają fatalne doświadczenia z misji pokojowych.

Także perspektywa dużych strat ludzkich stanowi poważny hamulec dla bardziej asertywnych działań militarnych. Reżim mógłby po prostu nie przetrwać rzezi wśród jedynych synów.1

Na razie państwowa telewizja pokazała krótkie urywki z testów (zdjęcie poniżej) zdalnie sterowanego czołgu Typ 59 (59式), oryginalnie wzorowanego na radzieckim T-54. ALW ma na wyposażeniu ogromne ilości maszyn tego typu,2 ale nie mają one większej wartości na współczesnym polu walki. Mogłoby się to jednak zmienić, gdyby można było nimi sterować zdalnie, co pozwoliłoby operatorom na bardziej agresywne działania, eliminując obawę o własne życie.

ALW rozwija też program pojazdów autonomicznych, ale jest jeszcze daleko do uczynienia czołgów Typ 59 autonomicznymi,3 a wyposażenie ich w AI to naprawdę daleka perspektywa.


1 Ludzie powiedzą: nie pozwoliliście nam mieć więcej dzieci, to teraz nie zabierajcie naszych jedynaków na śmierć.
2 W sumie wyprodukowano około 10 000 w różnych wariantach, a na służbie mogło zostać do tej pory około 5 000.
3 Wynika to z faktu, że pojazdy osobowe jeżdżące w środowisku miejskim nie wymagają tak skomplikowanego oprogramowania w porównaniu do maszyn wojskowych, które muszą poruszać się poza wytyczonymi drogami. Dlatego nie ma mowy tutaj o prostym zastosowaniu technologii cywilnej do budowy autonomicznych czołgów itp.

Na zdjęciu do wpisu: SMART 1 UGV zbudowany przez Wojskowy Instytut Transportu na bazie wozu opancerzonego dla wojsk powietrznodesantowych (Hu Yu, Qian Xiaohu na Weibo).

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.