Peter Schrank dla „The Economist”.

Wczoraj ogłoszono, że XIX Kongres KPCh rozpocznie się 18 października br. i potrwa tydzień. Kongres – czy też „Zjazd”, przyjmując terminologię rodem z PRL – będzie poprzedzony Plenum (od 11 października), na którym zapadną de facto wszystkie decyzje.

W zgodnej opinii obserwatorów Xi Jinping jest na dobrej drodze by ostatecznie umocnić swoją władzę, ale nie wiadomo, czy faktycznie będzie próbował przeprowadzić zmiany umożliwiające mu zachowanie stanowiska i wpływów po 2022 roku.

Wcześniej pojawiały się informacje, że kongres odbędzie się we wrześniu, ale dosyć długo zwlekano z podaniem konkretnej daty. Wydaje się, że opóźnienie i zwłoka z wyznaczeniem terminu były związane z tarciami wewnętrznymi. Teraz, po usunięciu Sun Zhengcai oraz postawieniu swojego człowieka na czele armii Xi Jinping w końcu kontroluje na tyle sytuację w partii, że może zwołać kongres.

No chyba, że czekają nas niespodzianki…

Na dzień dzisiejszy nie można powiedzieć więcej. Zachęcam do lektury poprzednich wpisów, do których prowadzą linki w tekście.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] i Zhang zniknęli na dobre we wrześniu, kiedy nie znaleźli się na liście delegatów na XIX Zjazd KPCh.  Pod koniec października, już po zakończeniu Zjazdu ujawniono, że Zhang popełnił […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] październiku zaraz po XIX Zjeździe KPCh nie było mowy, aby pozwolić sprawie nabrać rozgłosu. KPCh musiała zachować jedność do czasu […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.