Niedawno pisałem, że wszystko wskazuje, iż Sun Zhengcai, potencjalny przyszły premier, zostanie niedługo odsunięty i postawiony w stan oskarżenia. I stało się.

We wczorajszym wydaniu „Dziennika Ludowego”, organu KPCh, ogłoszono oficjalnie informację o odsunięciu Sun ze wszystkich stanowisk i postawieniu w stan oskarżenia za „poważne naruszenie dyscypliny partyjnej”.

Wygląda na to, że Xi Jinping triumfuje, ale jak to zwykle bywa, moment triumfu jest też zarzewiem klęski. No cóż, jak to mówią: ze szczytu droga wiedzie już tylko w dół.

Istnieją praktycznie tylko dwa zagrożenia dla władzy KPCh w ChRL: 1. konflikt wewnątrzpartyjny i 2. korupcja.

Spójność wewnętrzna

Istniejące zasady sukcesji, limit kadencji, czy zasada, że utrącenie jednego z wyżej postawionych ludzi wymaga konsensusu, zostały stworzone przez Deng Xiaoping w celu zachowania spójności partii komunistycznej. Wiem, że to zabrzmi dziwnie w tym kontekście, ale zapewnienie pluralizmu wewnętrznego i poczucia bezpieczeństwa członkom aparatu wyższego szczebla pozwoliło partii komunistycznej na przeprowadzenie reform i przetrwanie kryzysu jakim był Tiananmen.

Każdy członek partii musi mieć pewność, że jeżeli już awansuje do kierownictwa, to będzie mógł poczuć się bezpiecznie. Oczywiście, o ile nie poniosą go ambicje, jak Bo Xilai lub jawna chciwość jak Chen Liangyu. Jednak tak długo, jak zachowa umiar i zdrowy rozsądek, to nie powinien się niczego obawiać.

Lecz Xi działa teraz wbrew przyjętym regułom i robi to w imię walki z korupcją.

Korupcja

Korupcja stanowi prawdziwy problem dla partii, dlatego dano Xi szerokie uprawnienia do ograniczenia jej skali. Wykorzystał on jednak swój mandat do zbudowania osobistej władzy, nie widzianej w ChRL od czasu Deng Xiaoping, a może i samego Mao. Zrobił to stopniowo i systematycznie, co opisywałem na tym blogu na przestrzeni ostatnich lat.

Wydaje się jednak, że obecnie posunął się za daleko. Utrącenie Sun tuż przed XIX Zjazdem KPCh poważnie zachwieje spójnością aparatu. Oczywiście, Xi zdobył już taką przewagę, że raczej nic go nie zatrzyma. Ceną za to jest jednak pozbawienie innych wysoko postawionych ludzi w państwie i partii poczucia bezpieczeństwa. A nic nie jest bardziej niebezpiecznego niż aparat biurokratyczny, który się boi.

Powoli zacznie rosnąć w aparacie opór przeciwko Xi. Nie sądzę by objawił się już na wrześniowym zjeździe, ale się pojawi i będzie narastał. Posunięcia Xi będą stopniowo opóźniane i blokowane. Zaczną pojawiać się intrygi i spiski. Większość zakończy się niepowodzeniem, ale wystarczy, że jeden się uda.

Jak odpowie Xi? Nacjonalizmem?

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. […] opóźnienie i zwłoka z wyznaczeniem terminu były związane z tarciami wewnętrznymi. Teraz, po usunięciu Sun Zhengcai oraz postawieniu swojego człowieka na czele armii Xi Jinping w końcu kontroluje na tyle sytuację […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] oskarżyć Fang, ponieważ zaraz pojawiłoby się pytanie: co się dzieje z Zhang? Równocześnie przed samym Zjazdem utrącono Sun Zhengcai, a Xi chciał uniknąć wrażenia, że doszło do jakiejś czystki. Dlatego sprawę Fang odłożono […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] wtorek skazano na dożywocie Sun Zhengcai, byłego szefa partii w Chongqing i członka Biura Politycznego KC KPCh, uznawanego do niedawna […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.