Sun Zhengcai ( 孙政才)

Wrześniowy zjazd KPCh coraz bliżej i wygląda na to, że Xi Jinping jest też coraz bliżej zapewnienia sobie władzy po roku 2022. Sun Zhengcai, jeden z dwóch przedstawicieli tzw. „szóstego pokolenia” i potencjalny kandydat na przyszłego premiera, został odstawiony na boczny tor. Wszystko układa się zgodnie ze scenariuszem, o którym pisałem w październiku ubiegłego roku.

Sun był do wczoraj szefem partii w Chongqing, jednej z najważniejszych aglomeracji w ChRL. Znamienny jest fakt, że Xinhua informując o zmianie nie podała żadnej informacji o nowym stanowisku, jakie miałby zająć Sun, a to oznacza tylko jedno: odsunięty oczekuje na dalszy los.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że Sun został zastąpiony przez Chen Miner (陈敏尔), wiernego człowieka Xi Jinping.

Oficjalne „czynniki” milczą, ale Reuters pisze, że anonimowe źródła potwierdzają, że Sun jest podejrzewany o „poważne naruszenie dyscypliny partyjnej”, co w realiach ChRL może oznacza naprawdę wszystko. Formalnie jednak nie postawiono mu żadnych zarzutów i nadal pozostaje członkiem KC KPCh. Podobno na zamkniętym spotkaniu partyjnym w Chongqing powiedziano zebranym, że Sun popełnił „poważne błędy polityczne”. Tylko, że to kolejny zwrot nowomowy partyjnej, nie niosący żadnej treści.

Moim zdaniem, Sun został mianowany na stanowisko szefa partii w Chongqing właśnie po to, by móc go później łatwo wyeliminować. Była to pułapka.

Chongqing stanowiło zaplecze polityczne Bo Xilai, który przegrał walkę o władzę z Xi Jinping na przełomie 2011 i 2012. W lutym br. Komisja Dyscypliny Partyjnej KC oskarżyła lokalne struktury partii w Chongqiong, że zrobiły za mało, aby „wykorzenić wpływy Bo Xilai”. Sun przyjął krytykę „w całość i bez zastrzeżeń”, choć dla każdego jest jasne, że Bo Xilai jest trupem politycznym i nie ma już żadnych wpływów w KPCh. Tak naprawdę chodzi tylko o pretekst.

Teraz, kiedy Sun został zastąpiony przez Chen Miner, człowieka Xi, okaże się, że „wpływy Bo Xilai” zostały z powodzeniem zlikwidowane. Przy okazji dojdzie do czystki i „niszcząc wpływy Bo Xilai” Chen pozbędzie się ludzi Sun, który osłabiony nie będzie miał jak ich ochronić.

Z kolei Sun raz pozbawiony własnego zaplecza nie odegra żadnej roli w czasie wrześniowego zjazdu KPCh. To czy po kongresie dostanie jakąś funkcję „na pocieszenie”, czy zostanie „przykładnie ukarany”, zależy w dużym stopniu od tego, czy dostatecznie szybko „dostrzeże swoje błędy polityczne”. O wszystkim zdecyduje fakt, czy będzie potrzebny Xi Jinping bardziej w roli „przykładu” dla innych, czy raczej dowodu na wspaniałomyślność.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. […] skierowana przeciwko Kubusiowi oraz rodzinie i znajomym Królika wiąże się ze wrześniowym zjazdem KPCh, kiedy Xi Jinping prawdopodobnie przedłuży swoją […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] to walka wewnętrzna w partii komunistycznej. Pod zarzutem korupcji, Xi Jinping i jego frakcja eliminuje opozycję wewnątrzpartyjną. Te wszystkie sprawy na szczeblu ministerialnym czy prefektur to odpryski wojny prowadzonej przez […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] pisałem, że wszystko wskazuje, iż Sun Zhengcai, potencjalny przyszły premier, zostanie niedługo odsunięty i postawiony w stan oskar…. I stało […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.