Seria znaczków z Ośmioma Nieśmiertelnymi

Seria tajlandzkich znaczków z Ośmioma Nieśmiertelnymi

Dzisiaj formalnie postawiono Bo Xilai zarzuty korupcji i nadużycia władzy. Proces będzie przeprowadzony w Jinan na wschodnim wybrzeżu z dala od regionu, gdzie Bo Xilai mógłby liczyć na jakieś wpływy.

Nigdy nie oskarżono by formalnie Bo, gdyby KPCh nie zdecydowała już nie tylko o jego winie, ale zarówno o wyroku i o ewentualnej zmianie wyroku śmierci ze względu na dobre zachowanie. Co do jego dobrego zachowania też nie ma wątpliwości. Jestem także pewien, że na początku procesu Bo przyzna się do wszystkiego.

Proces będzie bardzo przewidywalny i nie o nim chcę dzisiaj pisać, ale o tzw. „ośmiu nieśmiertelnych” (八大元老 Bā dà yuánlǎo).

Ojciec Bo Xilai – Bo Yibo był właśnie jednym z „ośmiu nieśmiertelnych”. W języku chińskim to dosłownie „ośmiu starszych”. Na Zachodzie przyjęto mówić o „ośmiu nieśmiertelnych” sarkastycznie nawiązując do grupy taoistycznych bóstw – Ośmiu Nieśmiertelnych. Mniej osób kojarzy, że tak samo nazywano szefów triady.

Kim było „ośmiu nieśmiertelnych”?

To grupa starych partyjnych towarzyszy, którzy między sobą posiadali dosłownie wszystkie decydujące guanxi w ChRL.

Do władzy doszli w latach po śmierci Mao Zedonga i wyeliminowaniu konkurencji. Grupa oddała władzę dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych. Głównie z powodu śmierci lub demencji.

Wbrew obiegowej opinii w latach osiemdziesiątych w ChRL nie rządziło Biuro Polityczne KC KPCh, a właśnie „ośmiu nieśmiertelnych”:

Deng Xiaoping (1904–1997), Chen Yun (1905–1995), Li Xiannian (1909–1992), Peng Zhen (1902–1997), Yang Shangkun (1907–1998), Bo Yibo (1908–2007), Wang Zhen (1908–1993), Song Renqiong (1909–2005).

Grupa w czasach swoich rządów utrąciła trzech Pierwszych Sekretarzy KPCh, wprowadziła ChRL na drogę reform gospodarczych i stłumiła protest na placu Tiananmen, by zaznaczyć najważniejsze.

Wszystko przeprowadzono, jakby mimochodem, przy partyjkach brydża zaciągając się mocnymi papierosami w mieszkaniu Deng Xiaopinga w Zhongnanhai – rządowym kwartale przy Zakazanym Mieście w Pekinie.

Ich rodziny i krewni do dzisiaj utrzymują uprzywilejowaną pozycję. Posiadane przez nich guanxi jednak uległo rozproszeniu zarówno w wyniku dziedziczenia, jak i naturalnej erozji oraz narastania sprzeczności w obozie władzy.

To wspólna historia „ośmiu nieśmiertelnych”, zwłaszcza lata wojny domowej, budowy maoizmu i wreszcie represji, jakich doznali w okresie rewolucji kulturalnej ugruntowały ich jednolitość. Nie bez znaczenia była też mała wielkość grupy.

Problemem jest, że system, który stworzyli, przetrwał swoich ojców, ale stracił organ sterujący, jaki tworzyło „ośmiu nieśmiertelnych”. Od lat ChRL podąża wyznaczoną przez nich trajektorią, ale nie ma nikogo, kto miałby wystarczające wpływu aby zmienić kurs.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] stanowiło zaplecze polityczne Bo Xilai, który przegrał walkę o władzę z Xi Jinping na przełomie 2011 i 2012. W lutym br. Komisja […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] Nie można mówić o jakiś konkretnych różnicach ideologicznych czy politycznych między frakcjami, a spory dotyczą osobistych ambicji. Zwłaszcza Książątka stanowią bardzo niejednorodną grupę i dzielą się na koterie, gdzie często dochodzi do poważnych tarć – nie mówiąc już o wojnie na śmierć i życie między Bo Xilai a Xi Jinping. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.