Xi Puchatek

Jeszcze w 2013 roku pojawiły się porównania Xi Jinping do Kubusia Puchatka, a już w tym roku pisałem o ograniczeniach w tłumaczeniu i sprzedaży zachodnich książek dla dzieci. Teraz wygląda na to, że te dwie rzeczy mogą mieć coś wspólnego.

Do cenzurowanych słów w mediach społecznościowych w chińskim Internecie dołączył własnie Kubuś Puchatek, a właściwie jego chińskie imię: Mały Niedźwiadek Weini (小熊維尼  Xiǎoxióng wéiní). Z mediów społecznościowych znikają także hurtowo wszelkie zdjęcia, animacje czy filmiki z Kubusiem Puchatkiem.

Wszystko zaczęło się od popularności meme’a porównującego uścisk dłoni Xi Jinping i japońskiego premiera Shenzo Abe do uścisku między Kłapouchym a Kubusiem Puchatkiem.

Oczywiście, „czystka” skierowana przeciwko Kubusiowi oraz rodzinie i znajomym Królika wiąże się ze wrześniowym zjazdem KPCh, kiedy Xi Jinping prawdopodobnie przedłuży swoją władzę poza przyjęte od lat dwie kadencje.

Przypomina mi się stwierdzeni Guy Sormana, który w „Roku Koguta” napisał, że „partia boi się myszy”. Od siebie dodam, że król jest nagi, i jak Kubuś Puchatek chodzi bez spodni.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Xi Puchatek

  1. To jest prawda? Nie używam Weibo ale taka sytuacja ma miejsce to chyba chińscy nie doceniają chińskich internautów i ich kreatywności. Aż się trochę wierzyć nie chce. A ten obrazek z Xi i Kubusiem w autku fantastico!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s