China

Nowa mapa zaprezentowana przez Xinhua.

Jeszcze za czasów Mao drukowanie map Chin w ChRL było formą prowadzenia polityki międzynarodowej. Przed wojną z Indiami w Pekinie wydano mapę, w której wszystkie sporne terytoria znalazły się w granicach ChRL. Teraz KPCh wraca do starych metod.

Xinhua zaprezentowała nowy wzór mapy Chin (wydanej przez Hunan Map Publishing House). W ChRL oficjalne wydanie mapy wisi prawie w każdej klasie szkolnej, jest też wzorem do wykorzystania we wszystkich podręcznikach, programach edukacyjnych lub rozrywkowych. Jednym zdaniem: staje się zbiorowym wyobrażeniem tego, jak wyglądają Chiny.

Nowa mapa w przeciwieństwie do poprzedniej (poniżej) pokazuje 90% Morza Południowochińskiego, jak i sporne wyspy Senkaku (Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim jako część ChRL. Podobnie było w starej mapie, ale tam było to pokazane na dodatkowych wykresach na boku. Według Xinhua nowy sposób prezentacji pozwala na promocję „lepszego zrozumienia (…) potrzeby zachowania praw morskich i integralności terytorialnej.”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stary sposób prezentowania Chin.

Mnie jednak zaciekawiło co innego. W przeciwieństwie do poprzedniej mapy, która kończyła się zaraz za północną granicą ChRL, nowa sięga daleko na północ. Niby nic w tym podejrzanego – oprócz faktu, że jest to marnotrawstwo papieru. Nabiera to jednak większego sensu, kiedy nałoży się terytoria, do których Pekin rości lub może sobie rościć pretensje terytorialne.

fig4

Chiny w swoim maksymalnym zasięgu terytorialnym.

Inną ciekawostką jest sposób prezentowania świata. Dla Europejczyka i jego europocentrycznego punktu widzenia jest to bardzo odmienny sposób. Nie do końca logiczny. Ponieważ zachodnia półkula jest na prawo, a wschodnia na lewo. Dla Chińczyków przecież Chiny to „państwo środka” i muszą być w środku. ChRL nie jest jednak jedyna w takim prezentowaniu świata. Wiele krajów Azji i Pacyfiku przyjęło podobną perspektywę.

BCS021L01

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] Dwa dni temu pisałem o nowej mapie Chin przygotowanej przez wydawnictwo z Hunanu. Teraz odzywają się echa międzynarodowe. Nowa mapa pokazuje jako chińskie także część terytorium Indii. Wydawało się, że Pekin zainwestował dużo w przyjaźń z nowym premierem Indii Modim, ale wygląda, że wszystko przekreślono jednym ruchem. Może Pekin zorientował się, że nie uzyska jednak tego, co oczekiwał. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] Prowadzenie polityki zagranicznej za pomocą drukowania map nie jest też nowością w ChRL. Dlatego też cała historia wpasowuje się tak dobrze w kontekst polityczny. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.