W niepostrzeżony dla mnie sposób 6 marca minęło 10 lat, od kiedy prowadzę tego bloga. Generalnie nie robię rankingów i notorycznie zapominam o ważnych rocznicach – całe szczęście żona jeszcze wybacza tak długo, jak pamiętam kiedy urodziły się dzieci.

Na początku nie przepuszczałem, że ten projekt będzie żył tak długo. Zwłaszcza, że Chiny to niszowy temat, ale udało się przyciągnąć wielu dziennikarzy i wciąż rosnące grono ekspertów lub osób zainteresowanych Chinami i okolicami. Od samego początku nastawiałem się jednak na samodzielną stronę bez reklam i bez żadnych opłat. To się nie zmieni. Powoli zbliżam się również do przetłumaczenia wszystkich utworów z antologii Sun Zhu – jest już ponad 280, tym kilkanaście z poza zbioru – więc będę się z jakieś pół roku rozglądał się za nowymi wierszami. Jestem otwarty na sugestie.

Dzisiaj rocznicowo dziesięć najpopularniejszych wpisów. Zestawienie jest oczywiście zaburzone, bo siłą rzeczy im starszy tekst, tym ma większe szanse na przyciągnięcie czytelników. Na przestrzeni tych dziesięciu lat zmienił się też sposób, w jaki trafiają tutaj nowi ludzie. Na początku absolutnie dominowały wejścia z wyszukiwarki (90%), teraz media społecznościowe odgrywają coraz większą rolę – ok. 30% odwiedzających jest przekierowanych z samego Twittera. Mam nadzieję, że pewnego dnia będzie więcej z Mastodon lub innej niezależnej i zdecentralizowanej platformy. Co ciekawe, od 2013 roku trzy najpopularniejsze terminy, który sprowadza ludzi na stronę to… „pies jak lew,” „długie paznokcie u mężczyzn” i „Chiny wiadomości” w różnych wariantach.

Mam nadzieję, że uda się pociągnąć jeszcze co najmniej 10 lat, a na dwudziestolecie obiecuję ranking najważniejszych wpisów moim zdaniem – z poniższych za najciekawszy uważam „Imperium i kulka do długopisu.”

1. Długie paznokcie u mężczyzn?
2. 10 typowych domostw Chin
3. Psy udające lwy
4. Imperium i kulka do długopisu
5. Niszczone dokumenty w konsulacie ChRL w Huston
6. Made in China 2025
7. Tybetański pogrzeb
8. Córka szefa w areszcie a Japonia wyklucza Huawei z 5G
9. Nowa mapa Chin
10. Brakujące 1,2 biliona USD

Opublikował/a Michał Bogusz

6 Comments

 1. blog Pana Bogusza 万岁 !

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. Wojciech Tomaszewski 03/13/2023 o 18:57

  Czas na książkowe wydanie antologii 305 wierszy poezji Tang.

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Zostało jeszcze 53 do przetłumaczenia.

   Polubienie

   Odpowiedz

 3. Panie Michale, bardzo dziękuję za to, że od tylu lat dostarcza nam Pan rzetelne informacje o Chinach. Oby jak najdłużej! Pozdrawiam serdecznie, stała czytelniczka

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Dziękuję za czytanie.

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.