Aktualizacja: Wygląda, że Departament Stanu nakazał zamkniecie konsulatu w związku prowadzonymi w nim operacjami szpiegowskimi. Więcej informacji wciąż brak.

Wczoraj w Huston w Teksasie miały miejsce dziwne sceny w konsulacie ChRL. Na podwórku zajmowanego lokalu pracownicy konsulatu zaczęli palić dokumenty w metalowych pojemnikach na śmieci. Zaniepokojeni sąsiedzi wezwali straż pożarną, ale ta z oczywistych względów nic nie mogła zrobić. Po jakimś czasie okazało się, że konsulat ma być eksmitowany w piątek i personel po prostu pali dokumenty.

Cała sprawa zasługuje na uwagę z jednego powodu. Nie do końca wiadomo o co chodzi. Pytani przez dziennikarze chińscy dyplomaci powiedzieli tylko, że do wina Trumpa.

Czasami dochodzi do sytuacji, że państwa zamykają sobie nawzajem konsulaty i wtedy pracownicy muszą szybko zlikwidować tajną kancelarię. Niemniej w tym wypadku nie ma doniesień, aby mimo napiętych relacji, miało teraz dojść do wymiany tego typu dyplomatycznych ciosów.

Zdaje się, że nikt nie wie, dlaczego chiński konsulat ma być eksmitowany z zajmowanego budynku. Czy to lokalna sprawa? Nie płacili czynszu? Skończył im się najem i nie porozumieli się z właścicielem? A może to jednak zapowiedź większej draki dyplomatycznej na linii Waszyngton-Pekin? Na to wskazywałby tweet Hu Xijin z „Global Times”.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.