Official map of China from the Ministry of Education. To be disseminated to all educational facilities and government offices in the People's Republic of China. August 26, 2014.

Mapę można znaleźć pod adresem: http://www.elitereaders.com/wp-content/uploads/2016/05/new-chinese-world-map-claims-hawaii-micronesia.jpg. Strona nie akceptuje hotlinków, dlatego adres trzeba przekopiować do przeglądarki.

Z góry zaznaczam, że cała sprawa wygląda na szytą bardzo grubymi nićmi i nie zdziwię się, jeżeli okaże się fałszywką albo prowokacją lub po prostu żartem.

W Internecie, na raczej mało wiarygodnym portalu elitereaders.com pojawiła się mapa (powyżej) pokazująca podobno nową mapę świata zalecaną przez Ministerstwo Edukacji w Pekinie. Na mapie, widać, że za swoje wody terytorialne ChRL miałaby uznać praktycznie cały Północny Pacyfik włącznie z Hawajami.

Zaraz podniosły się też głosy, że jest to strategia negocjacyjna Pekinu: zażądać absurdalnie dużo, by potem łaskawie się zgodzić na to, czego chcemy naprawdę.

Nie wierzę, by była to prawda. Chyba, że ktoś na niższych szczeblach biurokracji w ministerstwie upadł na głowę lub przedobrzył. Prędzej jest to jednak prowokacja lub próba ośmieszenia chińskich pretensji (nie tylko terytorialnych).

Mimo wszystko zdecydowałem się dzisiaj o tym napisać ponieważ, jeżeli nie jest to po prostu żart, to jest to kawałek świetnej propagandy. Tym razem antychińskiej.

Co prawda, na początku uznałem, że ktoś przedobrzył (Hawaje?!), ale ponieważ wcześniej w mediach ChRL pojawiły się już głosy wzywające do „wyzwolenia” Okinawy, to twórcy żartu (?) musieli rzeczywiście pójść dalej na wschód, a tam już tylko linia zmiany czasu i Hawaje.

Prowadzenie polityki zagranicznej za pomocą drukowania map nie jest też nowością w ChRL. Dlatego też cała historia wpasowuje się tak dobrze w kontekst polityczny.

Ciekawe, czy kiedyś poznamy faktycznych twórców.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.