Wczoraj potwierdziły się plotki, krążące od jakiegoś czasu po Pekinie, iż kolejnym generałem, który upadnie, będzie nie kto inny, jak Fang Fenghui (房峰辉), były szef Departamentu Połączonych Sztabów Centralnej Komisji Wojskowej. Pogłoski o upadku generała pojawiły się po tym, kiedy w sieprniu został nagle zastąpiony na stanowisku przez Li Zuocheng (李作成).

Li jest uważany za człowieka Xi jinping, a mimo to odsunięcie Fang było zaskoczeniem. W kwietniu Fang towarzyszył Xi w podróży do Stanów Zjednoczonych. Jeszcze na początku sierpnia przyjmował w Pekinie Josepha Dunforda, szefa Połączonych Sztabów. Po czym zniknął.

Od razu pojawiły się pogłoski o korupcji. Oczywiście w realiach ChRL odsunięcie wysoko postawionego człowieka jest raczej związane z walkami wewnętrznymi, niż z samą korupcją, która jest zjawiskiem endemicznym w partii komunistycznej. Logicznym wydaje się, że Xi musiał zrobić miejsce dla Li, ale znalezienie dowodów przeciwko Fang trwało trochę dłużej.

Fakt, że dojście Xi Jinping do władzy jest związane nie tylko z utrąceniem, ale też eliminacją wielu figur reżimu, jest dosyć niepokojące. Świadczy w sumie o niedojrzałości systemu, w którym nie można kogoś wyeliminować politycznie bez wsadzania do więzienia. Po w miarę gładkim przejęciu władzy między Jiang Zemin a Hu Jintao wydawało się, że ChRL ma już ten okres za sobą. Może to świadczyć o większej niestabilności, niż to widać na zewnątrz.

W tym samym czasie zniknął inny generał, Zhang Yang (张阳), były szef Departamentu Politycznego ALW. Obydwaj generałowie blisko współpracowali ze sobą i stanowili bardzo silny tandem w armii, jak i w partii. Obydwaj byli też związani z dwoma innymi generałami Guo Boxiong (郭伯雄) i Xu Caihou (徐才厚), którzy upadli jeszcze w 2014 roku. Xu zmarł na raka w 2015 zanim zdążono go osądzić, a Guo dostał w 2016 dożywocie.

Wszyscy czterej byli protegowanymi Jiang Zemin, co wydaje się w całej sprawie najważniejsze. Z jednej strony Xi nie mógł być pewien lojalności starych generałów, z drugiej musiał obsadzić kluczowe miejsca w systemie swoimi ludźmi.

Fang i Zhang zniknęli na dobre we wrześniu, kiedy nie znaleźli się na liście delegatów na XIX Zjazd KPCh.  Pod koniec października, już po zakończeniu Zjazdu ujawniono, że Zhang popełnił samobójstwo – miał się powiesić w domu, gdzie przebywał w areszcie domowym. Oficjancie miał się zabić 23 października, ale wielu podejrzewa, że zrobił to w dniu rozpoczęcia obrad lub wcześniej.1 W takiej sytuacji nie można było oskarżyć Fang, ponieważ zaraz pojawiłoby się pytanie: co się dzieje z Zhang? Równocześnie przed samym Zjazdem utrącono Sun Zhengcai, a Xi chciał uniknąć wrażenia, że doszło do jakiejś czystki. Dlatego sprawę Fang odłożono na później. 

Czy to ostanie „trupy” na drodze Xi do władzy?


1 W chińskiej kulturze istnieje bardzo silna tradycja samobójstwa, jako ostatecznej formy protestu przeciwko władcy.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.