Beidaihe

To Mao Zedong wprowadził zwyczaj wypoczywania w Beidaihe (北戴河) partyjnych elit. Do dzisiaj wszyscy najważniejsi przyjeżdżają tutaj odpoczywać w sierpniu, a przy okazji odbywa się szereg nieformalnych spotkań, a czasie których zapadają najważniejsze decyzje w ChRL.

Beidaihe było światkiem wielu dramatycznych zwrotów w historii ChRL. To tutaj ostatni raz widziano żywego Lin Biao zanim wsiadł do samolotu (nie wiadomo jednak, czy wsiadł żywy), którym miał uciekać do ZSRR. Także w Beidaihe Deng Xiaoping urabiał w czasie wakacji partyjny beton. Wszystko wskazuje, że w tym roku znowu coś poważnego dzieje się w Beidaihe.

Mimo zasłony tajemnicy wiemy, że zazwyczaj narady zaczynają się dopiero w drugim tygodniu sierpnia i trwają około siedmiu dni. W tym roku ruchy kolumn pancernych limuzyn między luksusowymi willami oraz oficjalne kalendarze najważniejszych osób w państwie (a właściwie brak jakiejkolwiek agendy w tym okresie) wskazują, że spotkania zaczęły się o tydzień wcześniej oraz potrwają około 13 dni.

Przez pewien okres krążyła plotka, że w tym roku żadnych narad nie będzie, ponieważ Xi Jinping nie chce dać okazji „starej gwardii” skupionej wokół Jiang Zemin do ataku. Ich główny zarzut dotyczy Kampanii antykorupcyjnej, którą Xi wykorzystuje do pozbycia się przeciwników politycznych. W kampanii „poległo” już wielu protegowanych Jiang Zemina, między innymi Zhou Yongkang, Guo Boxiong czy Xu Caihou.

Coś w tym musi być, ponieważ Dziennik Ludowy wydrukował tekst redakcyjny, w którym krytykuje, niewskazanych oczywiście z imienia i nazwiska, emerytowanych działaczy, którzy próbują wpływać na bieżącą politykę pociągając sznurkami zza sceny. Oskarża ich o łączenie się w grupy i demoralizację (SIC!).

Do wielkiej narady jednak doszło ponieważ ChRL, a właściwie KPCh, stoi przed dwoma poważnymi wyzwaniami. Pierwszym jest ekonomia. Mimo oficjalnych zapewnień o tym, że wszystko idzie dobrze i zgodnie z planem, to dla każdego jest jasne, że gospodarka ChRL nie ma się najlepiej i większość sztuczek, które dotychczas działały, straciło swoją magiczną moc. Drugim są kwestie personalne. Wiele stanowisk zostało opróżnionych w wyniku czystki i trzeba znaleźć stałych następców. Jest to okazja dla każdej frakcji aby się wzmocnić lub odbudować po poniesionych stratach. Sam Xi Jinping musi ulokować wiernych sobie ludzi w kluczowych miejscach systemu, jeżeli chce utrzymać nad nim kontrolę.

Nie wiadomo, czy mu się to uda. Załamanie na giełdzie czy ogólne spowolnienie osłabiają jego pozycję. Oczywiście, Xi Jinping twierdzi, że jest to „nowe normalne” i wynika z wielkiej zmiany modelu rozwoju gospodarczego. Wielu w KPCh jednak się zastanawia, jak w takiej sytuacji mogą się nadal bogacić.

Istnieje też korelacja miedzy spowolnieniem gospodarczym a kampanią antykorupcyjną. Sparaliżowani strachem urzędnicy zachowują się biernie, a to oni są kołem zamachowym gospodarki. Prowadzą oficjalne inwestycje w imieniu państwa, jak i własne interesy na ogromną skalę. Maleje też liczba chętnych do partii, zwłaszcza wśród najzdolniejszych absolwentów prestiżowych uczelni państwowych.

Młodzi wychodzą z założenia, że jeżeli nie można brać łapówek, to po co zapisywać się do partii lub wstępować do służby cywilnej?

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] powszechnie uznawany za człowieka byłego Przewodniczącego ChRL Jiang Zemin, przeszedł na emeryturę w 2012 roku, ale nadal zachował duże wpływy w ALW, dlatego Xi musiał […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] Wszyscy czterej byli protegowanymi Jiang Zemin, co wydaje się w całej sprawie najważniejsze. Z jednej strony Xi nie mógł być pewien lojalności starych generałów, z drugiej musiał obsadzić kluczowe miejsca w systemie swoimi ludźmi. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.