GuoBoxiong

W poniedziałek skazano w niejawnym prociesie na dożywocie oraz degradację i przepadek mienia generała Guo Boxiong (郭伯雄), byłego wiceprzewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej (CKW) i de facto głównodowodzącego ALW. To kolejna ofiara kampanii antykorupcyjnej Przewodniczącego ChRL (i CKW), Xi Jinping.

Guo, powszechnie uznawany za człowieka byłego Przewodniczącego ChRL Jiang Zemin, przeszedł na emeryturę w 2012 roku, ale nadal zachował duże wpływy w ALW, dlatego Xi musiał go wyeliminować by osłabić wpływy Jiang w aparacie i przejąć pełną kontrolę nad ALW.

Zaczęło się w zeszłym roku od oskarżeń o korupcję i wyrzucenia z KPCh

Generał został oskarżony o przyjmowanie łapówek między innymi za przyznawanie promocji w ALW. To dosyć dziwny zarzut. W ALW robi się prawdziwe pieniądze na obrocie nieruchomościami, usługach logistycznych (także dla karteli narkotykowych), wojskowej służbie zdrowia (otwartej też dla cywilnej klienteli) czy usługach telekomunikacyjnych. Sprzedażą promocji mogą się zajmować niższe szarże w garnizonach w odległych prowincjach, ale nie numer dwa w hierarchii wojskowej.

Wątpliwości nasuwa też fakt, że jeszcze w kwietniu Xinhua doniosła, iż Guo przyznał się do zarzutów i podpisał zeznania przygotowane przez wojskowych prokuratorów (SIC!).

Jestem pewien, że generał był zaangażowany w brudne interesy. Jego rodzina zgromadziła ogromną fortunę. Tylko jestem równie pewien, że to nie jest powód jego upadku. To element walk frakcyjnych i czystki Xi Jinping, który gromadzi w ręku coraz większą władzę – do tej pory wyeliminowano czterech byłych członków Biura Politycznego KC KPCh.

W maju br. CKW powołała dziesięć zespołów śledczych mających zadanie przejrzenia kadr ALW i oczyszczenie szeregów. Wygląda na to, że Xi chce także wykorzystać walkę z korupcją by pozwolić swoim ludziom na obsadzenie kluczowych stanowisk w korpusie oficerskim.

„Dziennik Ludowy” pisząc o skazaniu Guo napisał: jeden zabity demon, wszystkie demony odstraszone. Ciekawe, czy to też nie aluzja do innego wysokiej rangi generała Xu Caihou (徐才厚), który zmarł w marcu 2015 roku, zanim zdążono go skazać.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] za czystkę w ALW. To on „odstrzelił” za korupcję generałów Xu Caihou i Guo Boxiong. W nagrodę zapewne zostanie Dyrektorem CKW, co w czasach modernizacji ALW jest idealnym miejscem […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] bardzo silny tandem w armii, jak i w partii. Obydwaj byli też związani z dwoma innymi generałami Guo Boxiong (郭伯雄) i Xu Caihou (徐才厚), którzy upadli jeszcze w 2014 roku. Xu zmarł na raka w 2015 […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.