Voice of America pisze, że możliwe, iż Xi Jinping będzie wkrótce tytułowany per „Przewodniczący”, jak wcześniej Mao.

Sęk w tym, że Xi już jest przewodniczącym, dlatego prawdziwym pytaniem jest raczej: „przewodniczącym” czego?

Mao został po raz pierwszym „Przewodniczącym Mao” (毛主席 Máo zhŭxí) w lutym 1930 roku, kiedy mianowano go Przewodniczącym Rady Komisarzy Ludowych Chińskiej Republiki Radzieckiej (人民委員會主席) – rząd, jak i Przewodniczącym Centralnego Komitetu Wykonawczego (中央執行委員會主席) – partia. Obydwie funkcje nie miały wtedy większego znaczenia, ale tytuł mu się tak spodobał, że kiedy to już on decydował o tytułach i stanowiskach, to go zachował.

Było to zresztą dobre posuniecie z czysto propagandowego punktu widzenia. Mao był „Przewodniczącym” przez duże „p” i nikt nawet nie zawracał sobie głowy by w ogóle zapytać przewodniczącym czego, a to się często zmieniało.

Xi jest obecnie Przewodniczącym ChRL (中华人民共和国主席), co jest zazwyczaj błędnie tłumaczone jako „prezydent”, ale w mandaryńskim jest to wciąż to samo: 主席 zhŭxí. A także Przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej KPCh (中国共产党中央军事委员会主席). Dlatego już dzisiaj można tytułować go „Przewodniczącym Xi” (习主席 Xi zhuxi). Jeżeli unika się tego, to właśnie w obawie o porównanie do Przewodniczącego Mao – z tego samego powodu także oficjalne chińskie tłumaczenia mówią o „Prezydencie Xi”.

Jego formalna władza wyrasta jednak z pełnienia funkcji Sekretarza Generalnego Komitetu Centralnego KPCh (中国共产党中央委员会总书记), który w pełni kontroluje partię i państwo. Tutaj jednak zaczyna być naprawdę ciekawie.

Stanowisko „Sekretarza Generalnego” (总书记 zǒng shūjì) funkcjonowało od założenia KPCh w 1921 roku do 1943 roku, kiedy zostało zastąpione funkcją Przewodniczącego Biura Politycznego KPCh, która objął… Mao. Funkcja zniknęła w 1969 roku, w czasie rewolucji kulturalnej, ale Mao od 1945 aż do śmierci pełnił funkcję Przewodniczącego KC KPCh. „GenSek” wrócił zastępując „Przewodniczącego” w 1982 roku wraz z reformami Deng Xiaopinga.

Jeżeli najbliższy zjazd KPCh ponownie zmieni nazwę, to będzie faktycznie ogromna zmiana symboliczna. Lecz praktycznie niewiele się zmieni, ponieważ rzeczywista władza wynika nie z funkcji czy tytułu, ale powiązań osobistych i nieformalnych wpływów. W realiach ChRL stanowisko nie jest źródłem władzy, ale jedynie jej potwierdzeniem. Jeżeli możemy mówić o jakimś urzędzie, potwierdzającym faktyczną władzę w ChRL, to jest to Przewodniczący CKW KPCh.

ALW jest wciąż de facto i de iure bojówką partyjną, a jak to mówił Przewodniczący Mao: władza wyrasta z lufy karabinu. Deng Xiaoping pełnił funkcję Przewodniczącego CKW aż do utraty wpływów w 1990 roku. Sam Mao rządził partią i Chinami jako Przewodniczący CKW KPCh od grudnia 1936 do śmierci we wrześniu 1976 roku – z przerwą w latach 1949-54, kiedy stanowisko zniesiono.

Xi został Przewodniczącym ChRL 12 października 2012, ale prawdziwą władzę zdobył dopiero obejmując tytuł Przewodniczącego CKW KPCh w marcu 2013 roku.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] zgodnej opinii obserwatorów Xi Jinping jest na dobrej drodze by ostatecznie umocnić swoją władzę, ale nie wiadomo, czy faktycznie […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.