Na początku chciałbym dać jasno do zrozumienia, że problemem nie są szczepionki same w sobie, ale brak jakiegokolwiek nadzoru i korupcja w ChRL, które dopuściły do kolejnego skandalu. Mam niestety świadomość, że w brew faktom sprawa będzie wykorzystywana przez wszelkiej maści nawiedzonych antyszczepionkowców do szerzenia psychozy.
PS. Tragedia polega na tym, że w ogóle taki wstęp trzeba robić.

To co dobrze świadczy o świadomości Chińczyków to fakt, że nie rezygnują ze szczepionek w ogóle, ale jedynie z tych produkowanych w kraju, ponieważ doskonale rozumieją, że problem leży nie w samych szczepionkach, ale w chciwości i braku kontroli nad lokalnym przemysłem farmaceutycznym.

Premier ChRL, Li Keqiang wezwał do natychmiastowego śledztwa w sprawie sprzedaży przez firmę Changsheng Biotechnology z prowincji Jilin pół miliona wadliwych szczepionek skojarzonych DTP (przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi) w prowincji Shandong. Obiecał też, że winni zostaną surowo ukarani.

Firmie nakazano w zeszłym tygodniu wstrzymać produkcję. Z posiadanych danych wynika, że szczepionki były wadliwe i nie dały dzieciom żadnej odporności, ale całe szczęście  równocześnie nie były szkodliwe i nie ma żadnych, nawet nieoficjalnych doniesień o zachorowaniach. Firmę ukarano także grzywną w wysokości 3,4 miliona RMB. Problem w tym, że w tym roku dostała już dotacje przekraczające 48 mln RMB.

Jak można się spodziewać chiński Internet zawrzał z oburzenia, ale cenzorzy nie są tym razem tak sprawni w działaniu, albo skala oburzenia przekracza ich zdolności. Osobiście skłaniam się raczej do pierwszej tezy.

W 2016 roku inspektorzy odkryli w Shandon, że podawano dzieciom przeterminowane i źle składowane szczepionki. Wtedy premier Li Keqiang obiecał, że winni zostaną surowo ukarani, a nowe regulacje i działania władz zapobiegną podobnym wypadkom w przyszłości.

Jednak w październiku zeszłego roku wybuchł podobny skandal, kiedy Wuhan Institute of Biological Products, sprzedał 400 tysięcy szczepionek DTP do miasta Chongqing i prowincji Hebei. Wtedy jednak cenzorzy szybko sobie poradzili z oburzeniem w chińskim Internecie. Co się zmieniło?

Sprawa będzie miała konsekwencje globalne. Chińczycy bojąc się rodzimych szczepionek będą kupowali importowane, a to oznacza, że może ich zabraknąć na światowym rynku. Analogicznie było w czasie paniki związanej z mlekiem w proszku.

W październiku zaraz po XIX Zjeździe KPCh nie było mowy, aby pozwolić sprawie nabrać rozgłosu. KPCh musiała zachować jedność do czasu wiosennego OZPL. W tamtym okresie mówiło się, że premier Li Keqiang straci urząd, ale ostatecznie pozostał na stanowisku ponieważ „wymagała tego jedność partii”. Teraz, kiedy nowy układ rządzący usadowił się na dobre, to sprawa szczepionek może być dobrym pretekstem, aby ostatecznie zatopić premiera. Stąd nieudolna praca cenzorów.

Li Keqiang jest od jakiegoś czasu izolowany – portfolio gospodarcze przejął z rąk premiera zaufany człowiek Xi Jinpin, wicepremier Liu He, a sprawy zagraniczne są w rękach wiceprezydenta Wang Qishan. W 2016 roku Le Keqiang zapewniał, że podobna sprawa się nie powtórzy, równocześnie kwestie kontroli nad system zdrowia są w gestii Rady Państwowej, czyli w sferze bezpośredniej odpowiedzialności premiera.

Xi Jinping, który jest w podróży po Afryce (jakie to wygodne) już powiedział, że to oburzający skandal i jak ktoś mógł do tego dopuścić. Jak zwykle, ktoś będzie musiał zapłacić głową za całą sprawę. Teraz podstawowym pytaniem będzie, kogo partia może poświęcić, aby pokazać, że traktuje sprawę poważnie?

Wydaje się, że jeżeli Li Keqiang jakoś przetrwa1 obecny kryzys, to jego marginalizacja będzie jednak pogłębiona.


1 Partia może się zawahać, ponieważ odpowiedzialność polityczna tak wysokiej osobistości reżimu będzie poważnym precedensem na przyszłość.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.