Jian Zemin próbuje śledzić wczorajsze przemówienie Xi Jinping.

XIX Kongres KPCh trwa. Na poważniejsze wnioski trzeba będzie jednak poczekać do zakończenia. Na razie próbuję dotrzeć do transkryptu całości, trzy i półgodzinnego przemówienia Xi Jinping. W między czasie możemy się skupić na ciekawostkach obyczajowych.

Pisałem już wcześniej, że Chińczycy przezwali byłego Przewodniczącego ChRL, Jiang Zemin „Ropuchem” (蛤蟆 – Hámá ). Wbrew zachodnim wyobrażeniom nie ma w tym nic pejoratywnego, a ropucha generalnie ma dobre konotacje w chińskiej kulturze. Także rządy Jiang Zemin są dobrze wspominane, a na tle pozbawionych wyrazu następców – zwłaszcza plastykowego Hu Jintao – wyrazisty, trochę rubaszny, ale „światowy” Jiang Zemin robił wrażenie „ludzkiego pana”.

Jiang skończył już 91 lat i co jakiś czas pojawiają się pogłoski o jego śmierci, którą Xi Jinping ma ukrywać obawiając się, że powszechne – jak się ma spodziewać – wyrazy żałoby po „Ropuchu” przyćmią kult „wujaszak Xi”.

Plotki te nawiązują do wydarzeń z 1976 roku, kiedy po śmierci Zhou Enlai, publiczne wyrażanie żałoby było sposobem na zawoalowany protest przeciwko rewolucji kulturalnej i rządom tzw. gangu czworga. Protest osiągnął kulminację 5 kwietnia 1976 roku, w święto Qinming poświęcone zmarłym, kiedy władze siłą zaczęły usuwać z Placu Tiananmen wszelkie upamiętnienia zmarłego premiera. Zginęła nieznana do dziś liczba ludzi, a aresztowano ponad 4 tysiące.

No cóż, w kulturze politycznej ChRL, nawet życie i śmierć emerytowanego genseka stanowi poważne wyzwanie.

Przed XIX Zjazdem, jak zawsze, kiedy brakuje wiarygodnych informacji, pojawiło się mnóstwo plotek. Od zamachu stanu (w niektórych wersjach udanego), za którym miało stać dwóch generałów i… były przewodniczący Hu Jintao, po właśnie śmierć Jiang Zemin. Dlatego, kiedy wczoraj „Ropuch” pojawił się na XIX Kongresie KPCh, to skradł show Xi Jinping. Chiński internet żyje informacją, iż „Ropuch żyje” i nikt – poza tymi, co muszą – jakoś nie przeżywa i nie analizuje detali przemówienia Xi.

A szkoda, bo stanowi ono program polityczny Xi na co najmniej najbliższe pięć lat lub dłużej. Czy nam się to podoba czy nie, to Xi (razem z UE) zadecyduje o naszym życiu w dłuższej perspektywie bardziej niż to co zrobią polscy politycy. Nie łudźmy się, to ChRL i Xi zaważy o takich sprawach jak, kiedy przesiądziemy się do elektrycznych samochodów lub jak będzie wyglądał globalny handel w najbliższych dekadach.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] do lat wcześniejszych nie pojawił się Xi Jinping – to już zbyt skromne forum dla niego po XIX Zjeździe KPCh. Przysłał jednak Huang Kunming (黄坤明), szefa Wydziału Propagandy KC KPCh, aby przeczytał […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.