Autorka: Deborah A. Kaple
Tytuł: Dream of A Red Factory. The Leagacy of High Stalinism in China (Sen o czerwonej fabryki. Dziedzictwo szczytowego okresu stalinizmu w Chinach.
Wydawnictwo: Oxford University Press (1994)

Lubię sięgać do książek wydanych dekadę lub dwie temu. Dopiero upływ czasu pokazuje, czy danemu autorowi udało się naprawdę uchwycić coś ważnego, co ma swoje reperkusje po latach. Jest to prawda, którą doskonale ilustruje „Sen o czerwonej fabryki”.

Nie mam wątpliwości, że książka Kaple lepiej wyjaśnia zagarniacie władzy przez Xi Jinping, niż wiele bieżących artykułów, czy biografii Xi Dada, mimo że sam Xi na jej łamach się nie pojawia.

Kaple pokazuje, jak KPCh wykorzystała sowiecki plan pięcioletni (1946-1950) jako wzór do budowy nowego systemu społeczno-ekonomicznego, ale chińscy towarzysze nie ograniczyli się jedynie do biernego kopiowania. W realiach ChRL mogli twórczo rozwinąć koncepcję kontroli partyjnej nad gospodarką i w kreowaniu nowego społeczeństwa.

Dlatego „Sen o czerwonej fabryce” nie jest jedynie opisem ambicji gospodarczych. Te są akurat często drugorzędne i wtórne do celów politycznych. Prawdziwym marzeniem rządzących jest zdobycie narzędzia masowej socjalizacji.

Kapel pokazuje, że System Wiarygodności Społecznej wprowadzany w ChRL nie jest niczym nowym, mimo że w czasach powstawania tej książki można było o czymś takim czytać tylko w powieściach SF. To realizacja odwiecznego celu KPCh, ale też wielu innych władców w historii Chin, o doskonałym narzędziu masowej kontroli behawioralnej. Tylko dopiero dzisiaj wydaje się, że rozwój technologiczny kładzie go w zasięgu ręki.

To także okres szczytowego stalinizmu uczynił rządy jednostki kluczowym elementem systemu. Z tej perspektywy kolektywne kierownictwo ostatnich dekad wydaje się raczej etapem przejściowym od rządów jednego czerwonego cesarza do drugiego.

Wygląda na to, że w przewidywalnej przyszłości będę spędzał dużo podróżując koleją, co daje unikatową okazję by poczytać. Dlatego wpisy w nadchodzące niedziele będą poświęcone kolejnym chińskim lekturom.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] na rozwój systemu społeczno-politycznego ChRL. Podobnie do książki Deborah Kaple – Sen czerwonej fabryki, analizuje w jaki sposób leninowska doktryna władzy ukształtowała sposób sprawowania rządów […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] Siłą rzeczy nasuwa się analogia z katastrofą czarnobylską z 1986 roku. Wtedy to niewydolność systemu i specyfika sowieckiego aparatu doprowadziła do katastrofy, która nie miała prawa się wydarzyć. W ChRL w dzisiejszej epidemii zbiegają się wieloletnie zaniedbania jak i biurokratyczna mentalność chińskich urzędników. To prawda, że jest ona odziedziczona po cesarskiej biurokracji, ale po wielokroć został wzmocniona przez zaimportowany ze ZSRR model nowoczesnego państwa – na dobre i na złe ChRL została stworzona na wzór późnego stalinizmu. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.