Już od 2020 roku wszyscy w ChRL będą zaczynać dzień nie od herbaty lub kawy, ale od sprawdzenia swoich notowań w Systemie Wiarygodności Społecznej.

Pisałem już o Systemie Wiarygodności Społecznej (社会信用系统) – (SWS)*, który będzie wprowadzony obowiązkowo w ChRL w 2020 roku. Dzisiaj, dzięki informacjom o dobrowolnym programie pilotażowym, wreszcie mogę napisać więcej o jego założeniach, jak i zakresie działania.**

W skrócie system ma monitorować codzienną aktywność każdego obywatela i dynamicznie przyznawać lub odejmować punkty „wiarygodności społecznej”. Bilans punktowy będzie determinował codzienne życie w sposób dla nas niewyobrażalny.

SWS zadecyduje nie tylko o zdolności kredytowej, ale też o szybkości Internetu z jakiego będzie można skorzystać czy też rodzaju biletu na pociąg lub autobus, jaki można kupić. Ponieważ twój SWS będzie publiczny, to inni na jego podstawie będą decydować, czy chcą się z tobą zadawać lub nie, a przed randką, każdy będzie sprawdzał ranking tej drugiej osoby.

Głównym kryterium będzie „bycie dobrym obywatelem”, oczywiście w sposób, w jaki to rozumie partia komunistyczna.

SWS będzie bez przerwy monitorował i oceniał aktywność: zakupy online (ale też w tradycyjnych sklepach monitorując kartę płatniczą i konto na WeChat), gdzie jesteś i co robisz (geoloaklizacja smartfonów oraz monitoring uliczny z rozpoznawaniem twarzy), z kimś się przyjaźnisz i w jakie z nimi wchodzisz interakcje, ile czasu spędzasz grając w gry online lub używając mediów społecznościowych (nie wspominając już o treści twoich komentarzy czy polubieniach), na co chodzisz do kina i jakie książki kupujesz lub wypożyczasz. Do tego dochodzą oceny od pracodawcy, lokalnego komitetu partii (nie angażuje się obywatel w prace społeczne), urzędu skarbowego (czy nie zalegasz z płatnościami i płacisz wszystkie podatki). Wszystko zostanie ocenione i sprowadzone do jednej cyfry, która będzie determinować twoje życie.

To wszystko nie jest abstrakcyjną wizją z dystopicznej powieści SF. Dzięki „big data” i ciągłemu monitorowaniu nas przez FB, Google itp. cały system jest już gotowy. Na Zachodzie to (jeszcze) nie działa z kilku powodów: prawa do prywatności, demokracji (szwankującej bo szwankującej, ale wciąż działającej), konkurencji pomiędzy poszczególnymi korporacjami czy rozdrobnienia politycznego, ale w ChRL, gdzie lokalne odpowiedniki jak Baidu, WeChat, RenRen, Weibo itd. należą do państwowych firm lub są w pełni zależne od państwa, partia komunistyczna jest zdeterminowana stworzyć system totalnego nadzoru myśli i zachowań.

Obecnie udział w systemie jest dobrowolny, ale za dwa lata stanie się obowiązkowy dla prawie półtorej miliarda ludzi. Oczywiście można się spodziewać, że w zależności od regionu jego implementacja i głębokość penetracji społecznej będzie różna. Lecz w dużych ośrodkach miejskich, które determinują we współczesnym świecie funkcjonowanie państwa i społeczeństwa, zostanie on wprowadzony bardzo skrupulatnie. Tego jestem pewien.

Co ciekawe, system jest nadzorowany przez państwo (a właściwie partię komunistyczną), ale jego implementację zlecono ośmiu prywatnym firmom, które opracowują odpowiedni system zbierania informacji i algorytmy przetwarzające tą niewiarygodną ilość danych. O powodzeniu całego przedsięwzięcia decyduje jednak udział dwóch największych korporacji.

Pierwsza to China Rapid Finance, która stworzyła WeChat (850 milionów użytkowników), to partner Tencent dostawcy usług internetowych. Razem kontrolują całość aktywności internetowej Chińczyków.

Druga to Sesame Credit, należąca do Ant Financial Services Group (AFSG), członka grupy Alibaba. Perłą w kornie jest tutaj AliPay, platforma płatnicza używana w ChRL do wszystkiego, od zakupów owoców na ulicy po czesne w szkole, od regulowania rachunków w restauracjach, taksówkach, zakup biletów do do kina po przelewy – często już służy do wypłaty pensji czy emerytur. Sesame Credit także współdziała z Didi Chuxi, która zaczynała od stworzenia „chińskiego Ubera”, a obecnie zajmuje się zbieraniem i przetwarzaniem danych użytkowników sieci, co będzie stanowić serce całego systemu.

Jak to będzie działać w praktyce?

Na ocenę ma się składać pięć podstawowych czynników.

 1. Historia kredytowa – regularne płacenie zobowiązań finansowych, w tym rachunków za elektryczność, komórkę itd.;
 2. Zdolność do spełnienia zobowiązań – działania zgodnie obowiązkami i przyjętymi zobowiązaniami, np. regulaminem mediów społecznościowych (żadnych wywrotowych treści), ale też wyniki osiągane w szkole, które mogą potem rzutować na całe życie;
 3. Weryfikacja informacji osobistych – jakie dane o sobie użytkownik udziela, co próbuje ukryć;
 4. Zachowanie i preferencje osobiste (o czym poniżej);
 5. Relacje interpersonalne – z kim się zdajemy i w jakie interakcje z nimi wchodzimy – promowana ma być „pozytywna energia” czyli unikanie sporów i dawanie pozytywnych komentarzy o działaniach władz, czy jak świetnie sobie radzi gospodarka. Co gorsza, na nasz wynik SWS będzie także rzutowało zachowanie naszych znajomych – widać, że władzę chcą wykorzystać presję grupy na niepokorne jednostki.

Największą pułapkę dla ludzi i siłę całego systemu stanowi jednak kategoria czwarta: zachowanie i preferencje osobiste. SWS będzie oceniał zachowanie sprawdzając zakupy i aktywność w sieci – grasz online 10 godzin w tygodniu znaczy się, jesteś leniwy, ale kupujesz taniej pieluchy online, jesteś zaradnym rodzicem, itp. Widać, że tutaj SWS nie tylko będzie monitorował zachowanie ludzi, ale też dążył do jego modyfikowania.

Jak każdy system SWS potrzebuje także kija i marchewki.

Według nieoficjalnych doniesień skala ma wynosić między 350 a 950 punktów, każdy będzie musiał utrzymywać się powyżej 350, ale nawet ci z maksymalną liczbą będą musieli „walczyć” o utrzymanie dobrego wyniku. Przekroczysz 600 punktów, będziesz miał prawo do kredytu 0% w wysokości do 5 tysięcy RMB na zakupy online (naturalnie tylko w Alibaba lub innej chińskiej platformie). Mając 650 można wypożyczyć samochód bez depozytu lub odprawić się na lotnisku poza kolejnością. Powyżej 666 dostaniesz szybki kredyt do 50 tysięcy RMB. Z 700 można łatwiej dostać pozwolenie na podróż do Singapuru w ramach programu bezwizowego. 750 daje przyśpieszoną procedurę w ubieganiu się o wizę Schengen (ciekawe co na to UE, że jest używana jako marchewka w SWS).

Wynik jest też brany pod uwagę w kojarzeniu par przez serwisy randkowe online.

Od razu widać, że system jest wzorowany na programach lojalnościowych dla klientów banków czy sieci sprzedaży detalicznej. Z jednej strony używa się sprawdzonego wzoru, z drugiej ludziom jest łatwiej go zaakceptować. Duży wynik jest powodem do dumy i już 100 tysięcy użytkowników udostępnia swój wynik na Weibo – od 2020 roku nikt jednak nie będzie miał wyboru i wszystkie wyniki będą ogólnie dostępne.

Pojawi się też cała kategoria zwodów i prac, które można podjąć tylko mając określony poziom SWS. W pierwszej linii będą to dziennikarze, urzędnicy, nauczyciele, prawnicy i inne zawody uznawane przez partię za kluczowe w tworzeniu „pozytywnej energii społecznej”.

Jest też kij. Zgodnie z przyjętymi regulacjami od 2020 roku będzie obowiązywała zasada: wiarygodność stracona w jednym miejscu, pociąga konsekwencje wszędzie.

SWS już nie tylko informuje użytkownika o spadku rankingu, ale też daje rady, jak można go poprawić, czy wskazuje, że „zaprzyjaźnienie się” z kimś o niskim SWS źle wpływa na nasz wynik.

Osoby z niskim wynikiem, poniżej 350, będą w poważnych tarapatach. Nie tylko nie będą mogły wziąć kredytu, czy wypożyczyć samochodu ale też znaleźć pracy. Będą też drobniejsze utrudnienia, które będą stopniowane – będzie ograniczona prędkość Internetu z jakiej mogą korzystać, zakaz wstępu do restauracji, klubów nocnych, utrata paszportu czy zakaz podróżowania samolotem***, ograniczenia w konsumpcji (zakaz kupowania niektórych produktów), utrata ubezpieczenia, zakaz podejmowania pracy w określonych zwodach, zakaz zapisywania dzieci do wysoko notowanych szkół itp. itd. Na końcu będzie „zachęta” do terapii aspołecznych tendencji.

Celem jest przychylenie „wiarygodnym” nieba, a uniemożliwianie „niewiarygodnym” zrobienia nawet jednego kroku.

Mimo wszystko wielu Chińczyków podchodzi do SWS entuzjastycznie. W ChRL nie ma systemu oceny wiarygodności kredytowej, a to oznacza, że wielu ludzi nie ma szans na kredyt, i to nie z powodu niezapłaconych długów, ale po prostu z braku jakiegokolwiek systemu oceny zdolności kredytowej. Dla nich SWS będzie szansą na własne mieszkanie czy samochód.

Innym problemem jest niewiarygodnie niski poziom zaufania społecznego wynikający między innymi z zalewu rynku fałszywymi i wybrakowanymi produktami oraz powszechnymi oszustwami i wszechobecną korupcji. Władze świadome problemu sprzedają SWS, jako system uwiarygadniający interakcje społeczne.

Trzeba też powiedzieć, że w innych krajach trwają prace studyjne nad podobnymi programami, choć nie są one tak wszechogarniające i raczej koncentrują się na wycinkach życia społecznego, np. ruchu drogowym.

Osobiście widzę potencjał dla czarnego rynku usług poprawiających ranking SWS. Po początkowym szoku ludzie znajdą sposoby na jego obchodzenie, zwłaszcza w ChRL. Tak jak dzisiaj są już dostępne usługi sztucznie (i nie zgodnie regulacjami) podnoszące ranking stron w wynikach podawanych przez wyszukiwarki internetowe, czy poprawiające wyniki kont w mediach społecznościowych, a nawet dostarczające dowolną liczbę „followersów” na życzenie, tak ludzie prędzej czy później nauczą się oszukiwać SWS.

KPCh jednak na SWS nie poprzestanie. Kolejnym, logicznym krokiem będzie wprowadzenie gospodarki w 100% bezgotówkowej, ponieważ tylko eliminacja pieniądza z obiegu gospodarczego pozwoli objąć monitoringiem wszystkie aspekty życia obywateli,

* Anglojęzyczne media używają określenia „Social Credit System”, co nawiązuje do chińskiej nazwy (社会信用系统), tylko termin 信用 (xìnyòng) ma różne znaczenia. Z jednej strony to kredyt, ale też zaufanie, honor i wiarygodność. We wcześniejszych wpisach tłumaczyłem go jako „System Oceny Społecznej”, ale termin „System Wiarygodności Społecznej” jest chyba bliższy chińskiemu pierwowzorowi.
** Co ciekawe system ma też obejmować przedsiębiorstwa i zapewnić partii kontrolę nad gospodarką.
*** Już 6,15 miliona ludzi w ChRL ma zakaz korzystania z samolotów z powodu „nieprawomyślnych” komentarzy online.

Opublikował/a Michał Bogusz

27 Comments

 1. […] dodamy do tego System Wiarygodności Społecznej otrzymamy totalny system nie tylko monitorujący populację, ale też zdolny do szybkiej […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] Ruch przeciw Skype był do przewidzenia po zablokowaniu WhatsApp i był chyba tylko kwestią czasu. Władze dążą do wyeliminowania wszelkich środków komunikacji znajdujących się poza ich kontrolą. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] wsi. Niskie płace i życie de facto na śmietniku systemu powoduje, że programy kontroli jak System Wiarygodności Społecznej ich nie ogarnia. Wielu z nich to w ogóle „nielegalni […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] Xi w liście do uczestników forum zapewnił, że „rozwój cyberprzestrzeni w ChRL wchodzi na przyśpieszoną ścieżkę (…). Chińskie drzwi będą się otwierać coraz bardziej,” ALE kluczem pozostaje kwestia suwerenności cybernetycznej. Istotą jest tutaj oczywiście zachowanie pełnej kontroli nad Internetem przez władze. Chodzi zarówno o cenzurę treści, jak reglamentacji dostawców wszelkich usług internetowych oraz rolę Internetu w masowym programie kontroli behawioralnej obywateli – Systemie Wiarygodności Społecznej. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 5. […] właśnie dodaje kolejny element do systemu totalnej kontroli populacji – Systemu Wiarygodności Społecznej. W Turkiestanie Wschodnim (Xinjiang) rozpoczęto pobieranie próbek DNA i odcisków palców […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 6. […] Czas pokaże, czy te podejrzenia są prawdziwe, ale moim zdaniem wirtualny pieniądz kontrolowany przez władze jest logicznym uzupełnieniem budowanego Systemu Wiarygodności Społecznej. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 7. […] Dzięki technologii Big-Data i Systemowi Wiarygodności Społecznej Pekin ma zamiar wprowadzić zindywidualizowany program kontroli behawioralnej. Wszystko będzie działać w ramach platformy […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 8. […] Wczoraj pisałem o kolejnym etapie budowy totalnego systemu nadzoru elektronicznego w ChRL, a dzisiaj agencje podają wiadomość na temat nowego elementu, który wraz z innymi, pewnego dnia złoży się na całościowy system kontroli społecznej, którego bazą będzie System Wiarygodności Społecznej (社会信用系统). […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 9. […] rozwoju nowych technik propagandy i technologi mikro zarządzania w skali makro, jak System Wiarygodności Społecznej, partia nie zaniedbuje tradycyjnych kanałów przekazu, w tym telewizji. Jak inaczej dotrzeć do […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 10. […] Big Data. Równocześnie są to dziedziny promowane przez władze w związku z budową powszechnego systemu nadzoru i zarządzania. Widać, że sukcesy są odnoszone tam, gdzie jest zamówienie […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 11. […] pokazuje, że System Wiarygodności Społecznej wprowadzany w ChRL nie jest niczym nowym, mimo że w czasach powstawania tej książki można było […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 12. […] Już dziewięć milionów ludzi nie może kupić biletu samolotowego, a trzy miliony nie nabędzie nawet biletów kolejowych w pierwszej klasie. Wszystko jako kara w ramach Systemu Wiarygodności Społecznej. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 13. […] Trudno mi jednak nie podejrzewać, że władze Singapuru będą pragnęły wykorzystać zgromadzonych w ten sposób danych do innych celów. I nie mam na myśli tutaj jakiś orwellowskich planów wprowadzenia pełnej kontroli umysłów, jak ma to miejsce w ChRL. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 14. […] się o tym, jak Xi Jinping zaostrza kontrolę społeczna w ChRL. Sam nie raz pisałem o planach Systemu Wiarygodności Społecznej, ale działania reżimu sięgają o wiele głębiej i zaczynają oddziaływać na estetykę, ale […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 15. […] — 1 Wątpię by zbyt wiele osób chciała to mieć na Macu, ale może się mylę. 2 Tradycyjnie czerwone koperty są używane do przekazywania pieniędzy z okazji chińskiego nowego roku lub ślubu i nie ma to nic wspólnego z partia komunistyczną jako taką. 3 Ciekawe czy zdobyte punkty będą wliczane do SWS. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 16. […] Centrum Informacyjne Narodowego Systemu Kredytu Publicznego, odpowiadające za państwową część Systemu Wiarygodności Społecznej (SWS), podało w ostatni piątek informacje o ograniczeniach (czytaj: karach), jakie spotkały […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 17. […] ale ten sam Internet daje też partii komunistycznej narzędzie kontroli społecznej, z czego z chęcią korzysta. Jednak raz otwartej puszki Pandory nie da się zamknąć i indywidualizm zapuszcza korzenie w […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 18. […] SWS to wciąż projekt, czy właściwie marzenie każdego autokraty, ale pokazuje nieograniczone ambicje KPCh do kontrolowania społeczeństwa. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 19. […] niedługo można się spodziewać włączenia kwestii korygowania zachowania się turystów do Systemu Wiarygodności Społecznej, ponieważ tylko to narzędzie pozwoli władzom zaadresować problem w skali całej populacji. Już […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 20. […] też, że jeżeli aplikacja sprawdzi się w Hangzhou, to kwestią czasu jest jej integracja z Systemem Wiarygodności Społecznej i rozszerzenie na całą […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 21. […] Dzięki eliminacji gotówki,1 co jest równoległym projektem, władze wierzą, że uzyskają wiedzę na temat kto co posiada. Dzięki temu będą zdolne wyeliminować czarny rynek, ale też wychwytywać skorumpowanych urzędników. To oczywiście mrzonka. Przestępcy zaczną używać innych walut, choćby Amerykańskiego Dolara lub Euro, albo złota, srebra czy ukochanego przez Chińczyków jadeitu. W rzeczywistości władze pragną jednak kontrolować nie przestępców a zwykłych ludzi. Wiedza, że KPCh ma kontrolę nad twoim majątkiem i za pomocą jednego kliknięcia może ci wszystko odebrać lub zablokować twoje zasoby będzie skuteczniejszym narzędziem kontroli społecznej niż legion pracowników Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Zwłaszcza, że kontrola nad elektronicznym pieniądzem pozwoli też na automatyczne karanie „winnych” w ramach Systemu Wiarygodności Społecznej. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 22. […] Od dawna wiadomo, że bezpieka przypisuje każdego Chińczyka do określonych kategorii. Lecz dzięki temu jednemu zdjęciu wiemy, jakie teraz obowiązują kategorie. Widać też, że postępuje digitalizacja i integracja systemów, co jest niezbędne dla rozwoju Systemy Wiarygodności Społecznej. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 23. […] systemową. Partia stworzyła własny autorytarny system rządzenia, który umacnia stawiając na cyberleninizm i nie ma zamiaru nie tylko z niego ustępować, ale ma też coraz większy apetyt na jego […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 24. […] W takiej sytuacji władze mają do wyboru trzy opcje: 1) próbę budowy ogólnokrajowego systemu usług społecznych; 2) próbować odwrócić niekorzystny trend demograficzny; 3) zwiększyć kontrolę społeczną, która zapobiegnie wybuchowi społecznemu. W rzeczywistości próbują wszystkiego po trochu, ale wydaje się, że najlepiej im wychodzi kontrola społeczna. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 25. […] mediach. Pandemia przykrywa wiele, ale w ChRL pozwoliła władzom przyśpieszyć program budowania cyberleninowskiej dyktatury. Pod płaszczykiem konieczności śledzenia zakażeń wprowadzono aplikację, która daje […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 26. […] innych wymiarów, a jednym z nich jest kwestia kontroli danych użytkowników i plan KPCh budowy cybereleninowskiej utopii. Wczoraj jednak „Finacial Times” opublikował artykuł redakcyjny, w którym znalazło […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 27. […] zapraszam na reportaż DW o rozwoju Systemu Wiarygodności Społecznej (SWS) w […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.