W ChRL przyspieszają prace nad ludową kryptowalutą, która w tej chwili znana jest tylko pod skrótem DCEP (Digital Currency/Electronic Payments). Plany Pekinu stworzenia własenj waluty elektronicznej stały się jasne, kiedy na początku 2018 odcięto zasilanie lokalnym „kopalniom” Bitocin.

Problem w tym, że będzie to kryptowaluta tylko z nazwy, ale niestety wielu się na to nabierze. Inwestorzy zlecą się, jak muchy do faecis. Kryptowaluty jak Bitcoin powstały, aby połączyć anonimowość, jaką gwarantuje gotówka, z wygodą oferowaną przez tranzakcie elektroniczne w Internecie. Stąd przedrostek „krypto”. Jednak elektroniczna wersja RMB będzie tego przeciwieństwem. Z zasady będzie to pieniądz zostawiający za sobą historię każdej transakcji i każdego właściciela.

Niektórzy komentatorzy uważają, że celem digitalizacji RMB jest stworzenia „wiarygodnej” decentralizacji RMB, a przez to wsparcie jego umiędzynarodowienia. Jednak moim zdaniem to może być w zamyśle władz dodatkowy bonus całej operacji, a nie cel sam w sobie. Tym jest kontrola i informacja.

Dzięki eliminacji gotówki,1 co jest równoległym projektem, władze wierzą, że uzyskają wiedzę na temat kto co posiada. Dzięki temu będą zdolne wyeliminować czarny rynek, ale też wychwytywać skorumpowanych urzędników. To oczywiście mrzonka. Przestępcy zaczną używać innych walut, choćby Amerykańskiego Dolara lub Euro, albo złota, srebra czy ukochanego przez Chińczyków jadeitu. W rzeczywistości władze pragną jednak kontrolować nie przestępców a zwykłych ludzi. Wiedza, że KPCh ma kontrolę nad twoim majątkiem i za pomocą jednego kliknięcia może ci wszystko odebrać lub zablokować twoje zasoby będzie skuteczniejszym narzędziem kontroli społecznej niż legion pracowników Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Zwłaszcza, że kontrola nad elektronicznym pieniądzem pozwoli też na automatyczne karanie „winnych” w ramach Systemu Wiarygodności Społecznej.

Pseudo kryptowaluta da również władzom informację. Partia uważa, że dane z niezliczonych transakcji będą trafiać do centrów analitycznych, gdzie dzięki Big Data i sztucznej inteligencji stworzą obraz gospodarki w stanie rzeczywistym. Ma to jej pozwolić na szybsze reagowanie i stworzenie mechanizmu, który zapobiegnie cyklom koniunkturalnym. Byłoby to ziszczenie marksistowskiej utopii i sądzę, że ideologia w dużym stopniu stoi za całym projektem.

Czy to się uda? Samo stworzenie elektronicznego RMB na pewno tak, ale mam wątpliwości, czy poza uzyskaniem większej kontroli społecznej spełni to oczekiwania władz. Margines błędu będzie wciąż istniał i wraz z upływem czasu będzie tylko rósł. To nie jest kwestia zdolności samej kontroli lub sztucznej inteligencji, ale kwestia złożoności systemu opisującego obiekt. Model nigdy nie odzwierciedla obiektu, może być mu bliższy, albo dalszy, lecz wraz z upływem czasu coraz bardziej się różnicuje od obiektu. Owszem można dokonywać w nim korekt, ale wtedy nie ma mowy o autonomicznym modelu. Model aby w 100% przewidywał proces musiałby mieć ten sam poziom złożoności co opisywany obiekt. Można to też ująć w prostszy sposób: złożoność poznawcza człowieka jest mniejsza od złożoności procesów społecznych, stąd też naturalna granica poznania.


1 A przynajmniej jej dalszemu ograniczeniu w początkowym okresie. Jednak bez pełnej digitalizacji system będzie „przeciekał”.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] ale to nie oznacza, że kryptowaluty zostały zakazane. Po prostu partia planuje rozwój własnej nie–kryptowlauty. ● Pierwszy dzień zakończył się niepowodzeniem dla większości debiutujących na […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.