RMB-ChinaDaily

Zdjęcie za China Daily.

China Foreign Exchange Trade System (CFETS) to spółka należąca do Ludowego Banku Chin zajmująca się wymianą RMB na obce waluty, która zapowiedziała otwarcie nowych oddziałów w Nowym Yorku i Londynie. Celem CFETS jest promowanie globalnego statusu waluty ChRL poprzez „stanie się platformą handlu i wyceny dla zagranicznych instytucji finansowych”.

CFETS udostępnia elektroniczną platformę wymiany dla RMB. Oferuje także możliwość arbitrażu trójkątnego (cross-rate) z udziałem RMB, a także pożyczki międzybankowe i handel kredytami.

Według Xinhua CFETS w 2015 zanotował obroty w wysokości 618 bilionów RMB (ok. 94 bilionów USD).

W planach CFETS ma działanie przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Co wydaje się niezbędne – biorąc pod uwagę różnice czasów między Pekinem, Londynem i Nowym Yorkiem – by w ogóle myśleć o zainteresowaniu globalnych graczy platformą. W tej chwili umożliwia dokonywanie transakcji jedynie do 23:30 czasu pekińskiego.

Problematyczna może być rola oddziału w Londynie na wypadek Brexitu (sondaże pokazują, że do samego końca nie można przewidywać wyników referendum). Opuszczenie UE przez Wielką Brytanie na pewno zaszkodzi Londynowi jako centrum finansowemu.

W tej chwili Londyn jest drugim po Hong Kongu największym, zagranicznym centrum wymiany RMB. Londyn może zajmować taką pozycję dzięki dwóm elementom: przychylnym regulacjom władz brytyjskich oraz połączeniu ze wspólnym rynkiem UE. Utrata jednego lub drugiego (już całkiem prawdopodobna) spowoduje szybką degradację City. Pokrzyżuje też w dużym stopniu plany Pekinu.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] RMB jest stworzenia „wiarygodnej” decentralizacji RMB, a przez to wsparcie jego umiędzynarodowienia. Jednak moim zdaniem to może być w zamyśle władz dodatkowy bonus całej operacji, a nie cel sam […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.