KPCh od weekendu jest na wakacjach. Gensek i każdy, kto się liczy jadą do Beidaihe wypoczywać. Reszta tam, gdzie może. Oznacza to, że przynajmniej na odcinku wewnętrznym niewiele się będzie działo. Pewne spowolnienie już widać w zeszłym tygodniu.
Za granicą też nie należy się spodziewać gwałtownych ruchów w okół Chin. Oczywiście, poza USA, bo tam wybory prezydenckie nie pozwolą politykom na prawdziwe wakacje. Ja jednak też idę na urlop od przyszłego tygodnia, ale wrócę do briefingów wraz z 1 września. 
Rozbudowałem jednak w tym briefingu sekcję  „warto rzucić okiem”. Na osłodę i w sam raz na wakacje.

GDZIEŚ ZA MUREM

 • Zaraza. Nieznaczny spadek nowych przypadków z końcem tygodnia. Głównym epicentrum nowych zakażeń pozostaje Xinjiang, ale drugim jest Dailian, gdzie źródłem miały być owoce morza. W efekcie w różnych częściach ChRL kontrolowane są chłodnie.
 • Represje. Rolnik z Shandong próbował popełnić samobójstwo po tym, jak lokalne władze zaczęły go nękać, aby zgodził się na relokację w ramach kampanii reorganizacji życia chińskiej wsi, którego pilotażowy program jest wdrażany w tej prowincji. To odbywająca się po cichu, poza uwagą zagranicznych mediów kampania, tak naprawdę w stylu maoistowskim. Jej celem jest komasacja ludności w nowo budowanych wsiach, gdzie ma być poddana kontroli. Władze wykorzystują walkę z pandemią do zatrzymania dysydentów i wszystkich podejrzanych na kwarantannę domową. Xu Zhangrun ma zamiar pozwać władze za oskarżenia, że wykorzystywał prostytutki. Trzeba docenić nie tylko jego odwagę, ale też jego prawników. Było już kilka przypadków w ChRL, że na koniec procesu wyroki dostawali nie tylko oskarżeni, ale też ich adwokaci. Chen Yunfei, aktywista, dysydent i weteran protestów 1989 r. został eksmitowany ze swojego domu w Sichuan, po tym jak skrytykował Ustawę o bezpieczeństwie narodowym wprowadzoną w Hong Kongu. Pewien mężczyzna został złapany w Hunan na używaniu VPN. Miał wykorzystywać serwis do oglądania pornografii. Stary numer! Władze nagłośniają sprawę zarówno, aby pokazać, że łapią i karzą za łamanie zakazu używania VPN, jak i chcą deprecjonować osoby próbujące obchodzić cenzurę w Internecie. Yu Xinyong, lokalny aktywista z Shandong, który pomagał ludziom składać petycje i protesty do władz dostał cztery i pół roku za „wszczynanie kłótni i prowokowanie kłopotów”.
 • Wymiar sprawiedliwości. Władze planują digitalizację wymiaru sprawiedliwości, będzie to element większego planu budowy platformy dla wszelkich spraw prawnych. Pozwoli to przede wszystkim zwiększyć kontrolę nad działaniem sądów i lokalnej administracji. W zeszłym tygodniu okazało się, że od paru lat sądy w kilku prowincjach wydawały wyroki powołując się na nieistniejący dokument prawny, rzekomo wydany przez Najwyższy Sąd Ludowy.
 • ALW. Chińskie myśliwce J-15 stacjonujące na lotniskowcu przeprowadziły manewr nocnego tankowania w powietrzu. Co ciekawe, w oficjalnym komunikacie nie ma informacji, czy myśliwce wystartowały z lotniskowca – podobno chińscy piloci wciąż nie startują i nie lądują na lotniskowcu po zmroku.
 • Gospodarka. Partia martwi się o bezrobocie, zwłaszcza wśród absolwentów uczuleni wyższych. Zawiedzione aspiracje młodzieży to niebezpieczna rzecz dla każdej władzy. W odpowiedzi władze próbują kreować nowe miejsca pracy w SOE. ● Rząd rzucił na rynek 10 tysięcy ton wieprzowiny z rezerw strategicznych, aby zmniejszyć presję inflacyjną na rynku żywności. O roli wieprzowiny w ChRL pisałem w 2018 r. – nic się od tamtej pory nie zmieniło. Zyski przemysłowe w czerwcu wzrosły o 11,5 punktu. Czerwiec był miesiącem, kiedy odnotowano odbicie, wynikające ze wznowienia produkcji i realizacji zaległych zamówień. Moim zdaniem to dane z drugiej połowy roku, zwłaszcza z IV kwartału pozwolą dokonać lepszej oceny stanu chińskiej gospodarki. Rośnie niezajęta powierzchnia biurowa. Nie musi to oznaczać kłopotów, ale na przykład przenoszenie części działalności firm do home office. Import ropy naftowej z Rosji, Arabii Saudyjskiej i Brazylii bije kolejne rekordy. ChRL już prawie wykorzystała wszystkie możliwości do składowania surowca, ale wciąż kupuje korzystając z niskich cen. Najwyższy Sąd Ludowy wzywa do zapewnienia ochrony własności kryptowalut. Z jednej strony Pekin ograniczył możliwości rozwoju bitcoin, ale to nie oznacza, że kryptowaluty zostały zakazane. Po prostu partia planuje rozwój własnej niekryptowlauty. Pierwszy dzień zakończył się niepowodzeniem dla większości debiutujących na „mini-giełdzie” w Pekinie dla małych przedsiębiorstw. PBOC ostrzega banki przed łączonymi pożyczkami konsumenckimi zaciąganymi na platformie Ant Group. Czy kolejny eksperyment tzw, nowej ekonomi okaże się katastrofą? Zagraniczni inwestorzy na giełdzie w Hong Kongu dostali nowe narzędzia do „zarządzania ryzykiem” związanym z chińskimi akcjami. Wciąż otrzymują się obawy o odcięcie ChRL od SWIFT. Pekin uruchomił nowy fundusz, który ma wykupywać obligacje SOE, które nie mogą sobie poradzić z realizacją zobowiązań. Pekin popycha lokalne władze do zwiększenia zadłużenia o 220 miliardów USD. Nie wszystkim się to podoba lub wychodzi. Wszystko, aby dać im narzędzia w celu stymulowania gospodarki / zatrudnienia. Czy brak instytucjonalnych reform, które powstrzymałyby tego typu naciski nie są największym problemem chińskiej gospodarki?

SEKRETNE ŻYCIE PARTII

 • V Plenum KC XIX Zjazdu KPCh. Ogłoszono, że październiku odbędzie V Plenum KC XIX Zjazdu KPCh. Przedmiotem obrad ma być analiza sytuacji ekonomicznej kraju i przegląd propozycji na XIV Plan Pięcioletni (2021-2025) oraz celów ekonomicznych do 2035 r. Kolejny plan pięcioletni ma być pierwszym po osiągnięciu w 2021 r. „umiarkowanie prosperującego społeczeństwa” (jeden z celów wyznaczonych jeszcze w czasach Jiang Zemina na stulecie KPCh.) Ostatecznym celem jest budowa nowoczesnego społeczeństwa socjalistycznego na stulecie ChRL w 2049 r. i pełen „renesans Chin”. Władze zdają sobie z piętrzących się problemów i zapowiadają „przewlekła wojnę”. Termin odwołuje się bezpośrednio do tekstu Mao Zedong, zob. sekcja „warto rzucić okiem”. Rozwiązaniem ma być powrót do zarzuconego w 2009 r. projektu zmiany modelu rozwoju i przestawienie się na konsumpcję wewnętrzną, co jest ubrane w tzw. „teorię podwójnej cyrkulacji”. W rzeczywistości to efekt rosnących problemów chińskich eksporterów, w których uderza i pandemia, ale też sankcje amerykańskie i działania dywersyfikacyjne międzynarodowych korporacji. Zmiana modelu była trudna w 2009 r., ale w porównaniu do huraganu, który nadchodzi, kryzys 2008-2009 był letnim deszczykiem. Jeżeli wtedy ChRL nie była zdolna do zmiany modelu, to mam wątpliwości, czy uda się to teraz. Jednak „za” przemawia fakt, że KPCh działa najlepiej pod presją.
 • 八一. 1 sierpnia minęła rocznica powołania ALW. Xi Jinping odbył wcześniej inspekcje na Uniwersytecie Sił Powietrznych w Jilin. Tradycyjnie odbyły się promocje, ale tylko jedna generalska – co znamienne nowym generałem został Xu Zhongbo, główny oficer polityczny Sił Rakietowych ALW. Xi również wyróżnił kilka jednostek i osób. W tym roku awansowano jedynie politruka, a wśród wyróżnionych jednostek i osób dominują ośrodki badawcze oraz naukowcy pracujący dla ALW. Nie musi to jednak oznaczać od razu konfliktu między Xi a wojskowymi. Widać nacisk na kontrolę polityczną i rozwój techniczny ALW, a czas na nagrody dla dowódców liniowych przyjdzie, kiedy się wykażą?
 • Gensek. Z politycznego niebytu wydobyła z siebie głos Liga Młodzieży Komunistycznej na kontrolowanym przez Ligę kongresie Młodych Pionierów w Pekinie. Xi Jinping wysłał do obradujących w Pekinie delegatów list, w którym gratulował i zachęcał do dalszej ciężkiej pracy. Nie mam informacji, aby ktoś ważny z KC pojawił się na kongresie, ale Młodzi Pionierzy to nie jest priorytet w Partii. ● Xi wezwał AIIB do przekształcenia się w platformę promującą multilateralny rozwoju. AIIB, z którym tak wielu wiązało wielkie nadzieje okazał się kapiszonem. Nie mogło być inaczej, na pewno nie z przyjętym modelu finansowania projektów. Teraz Pekin próbuje utrzymać projekt przy życiu znajdując mu nową formułę. Wang Huning, jeden z zaufanych ludzi Xi, był głównym mówcą na sympozjum poświęconym III tomowi „Rządzenia Chinami” Xi Jinping. Przykuwa uwagę fragment poświęcony zwiększeniu i innowacji propagandy zagranicznej, aby propagować myśl Xi Jinping o socjalizmie z chińską charakterystyką w Nowej Erze na świecie. To nie tylko rytualny slogan, ale realny kierunek polityki informacyjnej ChRL. Będziemy mogli się o tym przekonać za jakiś czas.Xi Jinping dokonał inauguracji rodzimego systemu nawigacji satelitarnej BeiDou. System działa już od jakiegoś czasu, ale w zeszłym miesiącu wyniesiono trzy ostatnie satelity i w tej chwili chińska nawigacja obejmuje całą planetę.
 • Komisja ds. Etyki i Religii KC KPCh wezwała przywódców religijnych w ChRL do wychowywania „bardziej patriotycznych kapłanów”, którzy będą „bardziej wiarygodni politycznie, mający większe osiągnięcia religijne i będą moralnie przekonywający publicznie”.
 • Ren Zhiqiang został usunięty z KPCh. Ren należy do kasty książątek i jest zażartym krytykiem Xi Jinping. Usunięcie z partii jest wstępem do procesu. Zarżnąć kurczaka, aby przestraszyć małpy.
 • Kadry. Znaleźli się w śledztwie: A Baotou, prokurator z Mongolii Wewnętrznej, za łapówki w wysokości 300 tysięcy RMB – drobne; Hu Huaibang, były sekretarz partii i prezes China Development Bank, za łapówki w wysokości 12,1 miliona USD; Jing Hongnian, były prezes Sichuan Coal Industry Group Ltd. Liability Co.; Yue Shengli, były sekretarz partii i prezes Zhongyuan Asset Management; Li Jinzao, wice sekretarz partii w Ministerstwie Kultury i Turystyki. Sumy o jakie są oskarżani łapówkarze w ChRL robią wrażenie, ale trzeba pamiętać, że łapówkarze mogą dla siebie zatrzymać tylko niewielki procent zebranego bakszyszu. Muszą się dzielić z protektorami politycznymi oraz kupować sobie lojalność podwładnych.

HONG KONG

 • Wybory do LegCo. Carrie Lam ogłosiła, że wybory lokalnego parlamentu zostają przełożone o rok. Oficjalnie z powodu pandemii, ale dla każdego jest jasne, że władze boją się upokorzenia takiego jak w wyborach do rad dystryktów, kiedy zwyciężyli demokraci. Problemem jest brak podstawy prawnej do przełożenia wyborów. Stare kolonialne przepisy umożliwiają odłożenie wyborów o cztery tygodnie, ale nie o rok. Jednak przed ogłoszeniem decyzji podano do publicznej informacji, że Stały Komitet OZPL zbierze się w dniach 8-11 sierpnia. Zgodnie z przyjętą konwencją Komitet powinien się spotkać w pod koniec miesiąca, zwłaszcza, że trwają wakacje. Wszystko więc wskazuje na to, że zbiera się po to, aby dać odpowiednią podkładkę prawną na odroczenie. Widać, że obaw Pekinu o przegraną w wyborach nie uśmierzył fakt, że już nie zarejestrowano kandydatur 12 kandydatów opozycji: Alvin Cheng, Alvin Yeung, Dennis Kwok, Tat Cheng Kwok Ka-Ki, Joshua Wong, Kenneth Leung, Ventus Lau, Gwyneth Ho, Tiffany Yuen, Lester Shum i Fergus Leung. Partia uznała, że potrzebuje roku, aby spacyfikować i zastraszyć Hongkong. Waszyngton już potępił decyzję. UE pewnie zdecyduje się „kontynuować dialog” z Pekinem.
 • Represje. Czterech członków, w wieku 16-21 lat, rzekomo niepodległościowej organizacji zostało aresztowanych i będą odpowiadać o złamanie Ustawy o bezpieczeństwie narodowym. Mimo że Senat Uniwersytetu Hong Kongu nie znalazł podstaw do uśnięcia prof. Benny Tai, to Rada uczelni większością głosów pozbawiła go stanowiska. Dla każdego jest jasne, że za zwolnieniem stoi Pekin. Biuro Łącznikowe władz w Pekinie od razu poprało decyzję. Wszystko wskazuje na to, że Falun Gong działająca w Hong Kongu legalnie zostanie i tam zdelegalizowana.

NA PRZEDMURZU

 • USA-ChRL. Praktycznie nie ma dnia, aby relacje między Pekinem i Waszyngtonem się nie pogarszały. Wang Yi, szef MSZ ChRL winni oczywiście za wszystko USA. Niektóre media w USA twierdzą, że grupa urzędników administracji Trumpa boi się jego przegranej i robi wszystko, żeby relacje znalazły się już poza punktem bez powrotu. Moim zdaniem one przekroczyły go już dawno temu, teraz już tylko będzie gorzej, a administracja demokratów może być jeszcze trudniejszym przeciwnikiem niż Trump. Także wyniki badań opinii publicznej w USA pokazują, że nikt, kto chciałby zmienić kurs nie ma szans utrzymać się u władzy. Republikańscy jastrzębie ponoć już dyskutują z ekipą Bidena. Moim zdaniem nie ma mowy o resecie. ChRL i USA mają przeprowadzić rozmowy na temat postępów w realizacji „phase one deal”. Jakoś nie oczekuję zbyt wiele po tym spotkaniu. Chińczycy nie będą raczej zdolni wywiązać się ze zobowiązań na ten rok, a tym bardziej przed wyborami. FBI sprawdza Uniwersytet Teksański na poczet prób uzyskania przez agentów ChRL danych dotyczących badań nad COVID-19. Christopher Wray szef FBI ostrzega przed podejmowaniem prób przez Pekin ingerencji w wybory prezydenckie. A Rosja nie będzie próbować? James Anderson podsekretarz obrony stwierdził, że program nuklearny ChRL grozi zachwianiem równowagi. Nadal, ChRL dysponuje tylko kilkuset głowicami, w najlepszym wypadku ok. pół tysiącem (wątpię) i daleko jej do USA. Pekin straszy konfliktem na Morzu Południowochińskim, jeżeli Waszyngton się nie wycofa. Amerykański samolot zwiadowczy P-8A przeleciał w odległości 76,5 km od Szanghaju. Najbliżej przestrzeni powietrznej ChRL od lat. Czy to odpowiedź na wypady Lotnictwa ALW do granic Japonii? Zob. poniżej. Richard McGregor twierdzi, że część starszyzny partyjnej uważa, że Xi Jinping „przeszarżował” w dyplomacji. McGregor to świetny autor, ale nie wiem, czy tym razem nie jest to wyraz myślenia życzeniowego. Starszyzna traci na znaczeniu, choćby z faktu, że powoli wymiera. Zmarł Lee Teng-hui pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Tajwanu. Pogrzeb i kwestia wysłania delegacji na uroczystości, mogą być nowym punktem zarzewia między Waszyngtonem i Pekinem. Senat wzywa Departament Sprawiedliwości do śledztwa w sprawie TikTok. Administracja tworzy nowe stanowisko ds. Arktyki. Celem jest powstrzymanie ekspansji Rosji i ChRL. ChRL wykorzystuje amerykańskie sądy do pozywania uchodźców politycznych. Co prawda przegrywają sprawy, ale jest to sposób na drenowanie dysydentów z pieniędzy, które idą na opłaty na prawników a nie działalność.
 • UE-China. Bruksela nałożyła po raz pierwszy sankcje na osoby indywidualne jak i prawne za ataki hackerskie z Korei Północnej i Rosji. Na nikogo z ChRL?! Zobaczymy, czy to tylko pierwszy krok, czy chroniczna słabość na odcinku chińskim. Trwają rozmowy między Komisją Europejską a Pekinem. Nie wygląda to dobrze dla Pekinu, mimo że w mediach znalazła się przeinaczona wypowiedź Valdisa Dombrovskisa. W rzeczywistości do wideokonferencji doszło z powodu 45 rocznicy ustanowienia relacji EU-ChRL. Obydwie strony obiecują, że już przyśpieszają negocjacje ws. umowy o inwestycjach, ale nic z tego nie wynika. Z końcem sierpnia upłynął deadline, który dała UE Pekinowi dla dokonania ustępstw w umowie i nic się nie stało. Wygląda, że wszyscy czekają na wynik wyborów w USA. Rada wyraziła „poważne zaniepokojenie” sytuacją w Hong Kongu. Z poważniejszych konsekwencji mamy w tej chwili ograniczenie eksportu do regionu „wrażliwych” technologi, objętych już embargiem na sprzedaż do ChRL od lat. Wicepremier Han Zheng rozmawiał z Fransem Timmermansem na temat współpracy w walce z pandemia i promocji kooperacji. Obydwie strony podtrzymują dialog, ale nic z niego nie wynika. Przedstawiciele UE potępili Volkswagena za „współudział” w prześladowaniach mniejszości w Xinjiangu.
 • FiveEyes & Quad. Na prośbę Pekinu doszło do wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych ChRL, Afganistanu, Pakistanu i Nepalu na temat wzmocnienia współpracy w walce z pandemią. Słabo zawoalowana próba naciski na Indie. W Indiach rosną antychińskie nastroje. Na granice z ChRL w Ladakh wysłano dodatkowe 35 tysięcy żołnierzy. ● Indyjska marynarka zwiększyła nadzór i obserwację na Oceanie Indyjskim na poczet chińskiej aktywności. Próbuje też namawiać inne państwa, m.in. Malediwy, Mauritius, Seszele czy Madagaskar, aby nie udzielały swoich portów Marynarce ALW. Zwiększono też obecność jednostek na morzu. Rząd w New Delhi po cichu zakazał kolejnych 47 chińskich aplikacji i odciął chińskie firmy od kontraktów publicznych. ● ChRL ostrzega Indie przed forsowanym oddzieleniem (decoupling) gospodarczym obydwu państw.Apple rozpoczął w Indiach produkcję iPhone 11. Coraz wyraźniejszy jest trend do dywersyfikacji łańcuchów dostaw z ChRL. Pekin straszy, że Wielka Brytania nie ma przyszłości bez współpracy z ChRL. Nie ma to jak skuteczna dyplomacja publiczna, no nie? MI6 ma nowego szefa, Richarda Moore, jego podstawowym zadaniem jest odpowiedzenie na rosnące zagrożenia ze strony Rosji i ChRL. Pentagon współfinansuje rafinerię metali ziem rzadkich w Australii, wszystko w celu zmniejszenia zależności od dostaw z ChRL. Pisałem kiedyś, że nie ma problemu z dostępem do ziem rzadkich, a z faktem, że to „brudny” przemysł i niewielu poza ChRL jest gotowych na degradację środowiska naturalnego z nim związaną. ● Chiński konsul generalny zasłania się immunitetem dyplomatycznym w sprawie cywilnej, jaką wytoczył mu Drew Pavlou, znany aktywista zawieszony na Uniwersytecie Queensland. Nie ma miejsca tutaj na opisywanie całej sprawy, ale spotykają się w niej kwestie wolności słowa na australijskich uczelniach i chińskich wpływów. Japońskie lotnictwo jest podrywane dwa razy dziennie w związku z naruszeniami przestrzeni powietrznej nad Senkaku. Waszyngton przyrzeka, że wesprze Tokio. Napięcie rośnie także na morzu. Równocześnie Pekin namawia do współpracy. Kij i marchewka? Jedno jest pewne: Tokio potrzebuje nowej strategii. ● Japonia planuje zakazać TikTok. Już nie raz podkreślałem, że skoro Pekin blokuje zagraniczne aplikacje, to inne państwa mają prawo robić to samo z chińskimi.
 • Chiny w Afryce. Na kontynencie rośnie frustracja z powodu załamania się perspektyw na systemową restrukturyzację zadłużenia. Gniew jest głównie kierowany pod adresem Pekinu. Zachód nie powinien się jednak specjalnie cieszyć, ponieważ jego hipokryzja jest słabo skrywana. Dziesiątka państw afrykańskich potrzebują jakiś 90 miliardów USD, aby utrzymać płynność finansową i uniknąć bankructwa. Pekin ma problem: nie potrafi zając stanowiska w sporze afrykańskich sojuszników: Sudanu, Egiptu i Etiopii o etiopistką tamę na Nilu Błękitnym. ChRL nie potrafi dostarczać podstawowych dóbr publicznych, w tym zdolności do pośrednictwa i rozwiązywania kryzysów regionalnych. Państwa afrykańskie mają coraz większy problem w unikaniu zajęcia stanowiska w konflikcie Zachodu z ChRL. Rośnie presja z obydwu stron także w kwestiach wyborów technologicznych.
 • Morze Południowochińskie. Malezja odrzuciła twierdzenia Pekinu, że nie ma prawa do szelfu kontynentalnego w północnych regionach akwenu. W 2009 Malezja razem z Wietnamem zgłosiła roszczenia do szelfu kontynentalnego, ale w 2019 zgłosiła już samodzielnie roszczenia idące dalej na północ.
 • Rosja-ChRL. Rzeczniczki MSZ ChRL i FR, odbyły wspólną telekonferencję i ustaliły, że obydwa państwa będą walczyć wspólnie z dezinformacją. Lisy chcą pilnować kurnika? Pojawiła się, że FR wstrzymuje dostawy do ChRL rakiet do S-400. Powodem mają być problemy w produkcji z powodu COVID-19. Z tego co wiem, to już na początku br. wysłano drugi i ostatni z zakontraktowanych zestawów pułkowych S-400. Nie ma informacji, aby ChRL mała kupować same rakiety – w każdym zestawie jest zapas pocisków.

NIE TYLKO DLA GEEKÓW

 • Samsung zamknął swoją ostatnią fabrykę komputerów w ChRL. Huawei przegonił w II kwartale Samsunga jako największy dostawca smartfonów. Dzięki dostępowi do rodzimego rynku Huawei odnotował spadek w porównaniu z zeszłym rokiem tylko o 5%, a Samsung o 30%. Huawei raczej nie będzie się cieszył sukcesem zbyt długo.
 • Półprzewodniki. Skoczyła o 11% sprzedaż półprzewodników do Hong Kongu. Kupujący chcą zdążyć przed objęciem regionu amerykańskimi sankcjami. Do tej pory producenci z ChRL omijali amerykańskie embargo przez pośredników z Hong Kongu, który odpowiadał w 2019 roku za 38% importu półprzewodników do ChRL.
 • Wodnosamolot. Nowa łódź latająca, AG600 odbyła swój pierwszy lot testowy. Czy tylko mnie przyszedł do głowy „Aviator”?
 • Telekomunikacja. Chile podjęło decyzje o lokalizacji nowego światłowodu z Ameryki Południowej do Azji. Połączy on kontynent z Australią i Nową Zelandią przez Japonię, ale mimo zabiegów Pekinu ominie ChRL.

WARTO RZUCIĆ OKIEM

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.