Dzisiaj nietypowy wpis. Chciałbym zachęcić do przeczytania eseju1 (angielskie tłumaczenie) profesora Xu Zhangrun (许章润), byłego (wyrzuconego za inny „nieprawomyślny” tekst) wykładowcy prawa na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie. W tekście pod tytułem: „Wściekły lud już się nie boi” (愤怒的人民已不再恐惧, angielski tytuł trochę się różni od oryginału: Viral Alarm: When Fury Overcomes Fear).

W tym pięknie napisanym eseju2 profesor Xu zsumował problem, jaki uwypukliła epidemia koronawirusa z Wuhan:

Nasz jest system, w którym Ostateczny Arbiter3 monopolizuje władzę. W rezultacie tego, co nazywam „organizacyjną dyskombobulacją”, generuje niebezpieczną „systemową impotencję” na każdym poziomie. W ten sposób pielęgnuje się kulturę polityczną, która pod względem dbałości o dobro publiczne jest etycznie bankrutem, ponieważ jedyną rzeczą, którą stara się zabezpieczyć, jest sprywatyzowane państwo-partia.

Warte przeczytania w całości!


1 Esej opublikowano po chińsku 4 lutego, a wczoraj, tj. 11 lutego jego autor został „znikniety” przez służby bezpieczeństwa.
2 I nieźle też przetłumaczonym przez Geremie R. Barmé.
3 Termin z czasów imperialnych, służący dzisiaj do opisania Xi Jinping przez propagandę partyjną.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] Profesor Xu Zhangrun został zatrzymany przez policję. Powodem jest krytyka Xi Jinping, m.in. w eseju „Wściekły naród już się nie boi”. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] z pandemią do zatrzymania dysydentów i wszystkich podejrzanych na kwarantannę domową. ● Xu Zhangrun ma zamiar pozwać władze za oskarżenia, że wykorzystywał prostytutki. Trzeba docenić nie tylko […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.