Gdzieś za murem

 • Xinjiang. AP opublikowała rezultaty śledztwa ujawniającego masową kampanię ograniczania przyrostu naturalnego wśród Ujgurów przy pomocy przymusowych aborcji, sterylizacji i antykoncepcji. Powstał też szczegółowy raport prof. Zenz z Jamestown Fundation. Prochińskie lobby odezwało się natychmiast twierdząc, że przecież podobną politykę władzę prowadzą wobec Chińczyków Han (tak jakby to samo w sobie było OK!). W rzeczywistości w całej ChRL trwa wręcz kampania pronatalistyczna, liczba przymusowych aborcji czy sterylizacji maleje z dwoma wyjątkami: Tybetem, a przede wszystkim Xinjiangiem. ● Amerykańskie władze celne zatrzymały transport 13 ton peruk i innych produktów z ludzkich włosów. Istnieje podejrzenie, że pochodzą w obozów pracy w Xinjiangu. Czy tylko mnie stanęły przed oczami stosy włosów z obozów koncentracyjnych? ● Lookout Threat Intelligence odkrył spyware, który ma śledzić aktywność użytkowników. Dalsze śledztwo wykazało, że oprogramowanie pochodzi z ChRL i pierwotnie było wykorzystywane do śledzenia Ujgurów w kraju i zagranicą. Pełen raport. ● Departament Stanu ostrzega amerykańskie firmy, że ryzykują straty finansowe, jeżeli w ich łańcuchach dostaw znajdą się firmy wykorzystujące pracę niewolniczą z Xinjinagu.
 • Profesor Xu Zhangrun został zatrzymany przez policję. Powodem jest krytyka Xi Jinping, m.in. w eseju „Wściekły naród już się nie boi”.
 • Zaraza. W czasie, kiedy władzom udało się opanować pandemię COVID-19, to w ChRL pojawiła się świńska grypa (H1N1). W tej chwili roznosi się wśród pogłowia wieprzy, ale może też zarażać ludzi. Przy wszystkich środkach zapobieganiu zakażeniom między ludźmi z powodu COVID-19 jest mało prawdopodobne, że wybuchnie kolejna epidemia (tylko jak się to roznosi między chlewniami?!), ale masakra pogłowia świń, którą zaczęto już odbudowywać po epidemie ASF, przełoży się to na cenę wieprzowiny i presję inflacyjną. ● ALW będzie pierwsza do otrzymania eksperymentalnej szczepionki Ad5-nCoV. Władza ma jasne priorytety.
 • Powodzie. Sytuacja się nie poprawia. ● Duże wylewy poniżej Tamy trzech przełomów zaczynają budzić podejrzenia, że na zaporze dochodzi do awaryjnych zrzutów. Redakcja „Global Times” jednak wykrakała? 
 • Gospodarka. Obroty sektora turystycznego spadły w okresie Świat Smoczych Łodzi o 69%. Liczba podróży spadła w porównaniu z poprzednim rokiem o 49%. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Sektor turystyczny dostaje baty na całym świecie. Spadek w ChRL tylko o 69% może się okazać i tak niezłym wynikiem. ● Dochody SOEs miały powrócić w maju do poziomów z analogicznego okresy zeszłego roku. ● Firmy z ChRL zebrały 50% wzrostu kapitału akcyjnego zebranego na świecie w pierwszym półroczu br., ale za 49,8% światowego wzrostu miało miejsce na giełdzie w Hong Kongu. Dane pokazują jak ważny dla gospodarki ChRL pozostaje wciąż Hong Kong i jak łatwo Zachód mógłby w nią uderzyć podejmując realne kroki w celu ograniczenia roli regionu w światowych przepływach finansowo-kapitałowych. Relatywnie dobry wynik firm z ChRL to przede wszystkim efekt braku ruchu z powodu pandemii w innych częściach świata. ● Wrósł PMI producentów do 51,2. ● Popyt z zagranicy spowodował, że niektóre firmy notowane na giełdzie w Szanghaju są bliskie osiągnięcia limitu 30% udziału zagranicznego kapitału. Fenomen wynika przynajmniej częściowo z faktu, że inwestorzy z Hong Kongu i Makau są traktowani jako zagraniczni. W rzeczywistości są to często fundusze inwestycyjne rejestrowane tam przez podmioty z ChRL. ● Chińskie firmy internetowe uzyskały przychód w wysokości 471,9 miliardów RMB, to wzrost o 14,9%. To globalne zjawisko, że w okresie, kiedy kto może kryje się w domu wzrastają dochody firm oferujących usługi w sieci. ● Pekin zastanawia się, czy nie pozwolić swoim bankom na działanie na Wall Street. Ruch wiąże się z ryzykiem, ale równocześnie jest to najlepszy moment, aby przejąć jak największą część obrotów. Waszyngton będzie się przyglądał biernie? ● Chińskie firmy paliwowe planują dokonywanie wspólnych zakupów surowca, aby wynegocjować lepszą cenę. Dopiero teraz? Ludowy Bank Chin – bank centralny zmniejszył oprocentowanie pożyczek dla rolników o 0,25 punktu procentowego. Niewiele to pomorze rolnictwu, które po pandemii i ASF teraz przeżywa kolejny cios pod postacią powodzi. ● Bank centralny wyklucza hiperinflację w ChRL (deflację także), ale przyznaje, że należy się spodziewać presji inflacyjnej. ● Daimler kupuje udziały producenta baterii samochodowych Farasis. ● Producent samochodów elektrycznych Byton wstrzymał działalność. ● Pękła bańka na rynku producentów masek i innego sprzętu ochronnego dla służby zdrowia. Szykuje się fala redukcji zatrudnienia. ● Chińskie Amber Gold :-). Chińskie firmy finansowe straciły ok. 2,8 miliarda USD na pożyczkach udzielanych Wuhan Kingold Jewelry Inc., których zabezpieczeniem miało być 83 ton złota. Okazało się, ze sztaby złota są z miedzi i tylko pozłacane z wierzchu. Miedź też jest coś warta, ale raczej nie pokryje całości rachunku. ● Okazało się, że popularny nacjonalistyczny blog to tylko kolejna piramida finansowa. W sumie prędzej czy później wszystkie nacjonalistyczne przedsięwzięcia okazują się przekrętem, no nie?
 • Gaokao. Stały Komitet OZPL rozpoczął prace nad zmianami kodeksu kryminalnego w odpowiedzi na oburzenie opinii publicznej doniesieniami o fałszerstwach w czasie egzaminu dającego wstęp na uniwersytet. Nauczyciele podmieniają lepsze wyniki uczniów z biedniejszych rodzin ze słabszymi tych z lepiej ustawionych.
 • Przymusowe transplantacje. Władze zapowiedziały reformę prawa o transplantacjach, która ma wyeliminować pobieranie organów od skazańców. Która to już reforma? W 2013 miano definitywnie ukrócić proceder, a teraz znowu trzeba z nim kończyć raz na zawsze.

Sekretne życie partii

 • Urodziny KPCh. Partia wchodzi w okres świętowania 99 rocznicy powstania (23 lipca). Propaganda zaczyna publikować okolicznościowe gnioty, a ich narracja jest wyraźnie triumfalistyczna. USA pogrążają się w kryzysie politycznym i pandemii, więc właściwie dzisiaj propaganda to pisze się sama. ● Xi Jinping opublikował w Qiushi z tej okazji jedno ze swoich przemówień poświęcone budowie i edukacji partii. Interesujące wątki, ale tylko dla wytrawnych koneserów. ● Na 99 urodziny Xi Jinping daje też partii i światu tom III „Rządzenia Chinami”.
 • Biuro Polityczne KC KPCh spotkało się w poniedziałek, aby przejrzeć zmiany w regulacjach dotyczących wyborów w podstawowych jednostkach partyjnych szczebla terenowego oraz budowania struktur partyjnych w ALW.
 • Centralna Komisja Wojskowa KC KCPh przejęła 1 lipca dowodzenie rezerwami wojskowymi, które do tej pory były w gestii prowincji. Oficjalnym celem jest zwiększenie gotowości do podjęcia aktywnej służby. Wydaje się, że chodzi o łatwiejsze powoływanie do wojska mieszkańców regionów granicznych. Obecny kryzys na granicy z Indiami pokazał, że ALW brakuje rekrutów, którzy poradzą sobie w ekstremalnych warunkach.
 • Kadry. Zmarła w wieku 91 lat Shen Jilan członki OZPL wszystkich kadencji od powołania fasadowego parlamentu w 1954 roku. Shen była też członkiem obecnego OZPL i mimo wylewu oraz paraliżu oddała swój głos. Ponieważ zawsze głosowała na tak, więc nie było problemu, aby odgadnąć jaki i tym razem głosowała. Guo Jizhuang, były szef China Construction Bank Corp został objęty śledztwem w związku z poważnym naruszeniem dyscypliny partyjnej. ● Podobnie Tang Yong, zastępca szefa Zjednoczonego Frontu prowincji Shaanxi. Pisałem w poprzednim brifingu, że śledztwo w Shaanxi będzie zataczać coraz większe kręgi. ● Xu Wenhui został członkiem komitetu partii prowincji Hubei. Wcześniej pełnił podwójną rolę wiceburmistrza Shenzhen i szefa lokalnej bezpieki. ● Pubu Dondrup, etniczny Tybetańczyk, został wicegubernatorem regionu.

Na przedmurzu

 • Hong Kong. Tematem tygodnia był oczywiście de facto koniec autonomii Hong Kongu. Napisałem krótką analizę Ustawy o bezpieczeństwie narodowym oraz analizę o kontekście międzynarodowym końca zasady „jeden kraj, dwa systemy”. ● Zheng Yanxiong został mianowany szefem nowego biura ds. Bezpieczeństwa Hong Kongu. Nie tylko jest to pogwałcenie zasady autonomii regionu, gdzie stanowiska nie powinny być obejmowane przez przyjezdnych, ale też sygnał, że Pekin nie zawaha się sięgnąć po żadne środki. Zheng zdławił demonstracje w Wukan w 2011 roku. ● Hongkończycy masowo usuwają konta w mediach społecznościowych, resetują telefony lub kupują nowe. Wszystko w obawie przed nowymi regulacjami. ● Ciekawa opinia z FT, że cała operacja ma charakter zastraszania. I nie tylko Hongkończyków. ● Z bibliotek w Hong Kongu usunięto wszystkie książki powiązane z ruchem demokratycznym w celu sprawdzenia, czy nie naruszają nowej ustawy. ● Rosną obawy, ze nowe prawo zdusi wszelką innowację w mieści. ● Japonia będzie starała się przyciągnąć jak największą liczbę ekspertów z Hong Kongu. W tej chwili tylko ok. 13 tysięcy Hongkończyków mieszka w Japonii. Będzie ciężko ściągnąć najlepszych, konkurencja jest duża. Ursula von der Leyen powiedziała, że UE musi odpowiedzieć na wydarzenia w Hong Kongu w skoordynowany sposób, a Angela Merkel „obawia się erozji autonomii” Hong Kongu. Coś czego nie ma, nie może być dotknięte erozją. No cóż, nic dziwnego, że Pekin nie bardzo się przejmuje tym, co UE może mu zrobić. ● Kanada zawiesiła działanie umowy ekstradycyjnej z Hong Kongiem. ● Aktywiści demokratyczni z Hong Kongu rozważają powołanie parlamentu na wygnaniu.
 • USA-ChRL. Joe Biden powiedział, że nowa ustawa to „cios śmierci” dla Hong Kongu. Stwierdził też, że jako prezydent „rozważyłby” sankcje zabraniające amerykańskim firmą pomagać KPCh w budowie państwa policyjnego oraz sankcje ekonomiczne, jeżeli Pekin będzie próbował ograniczać wolność słowa amerykańskich obywateli. Dobrze, że „Sleeping Joe”, jak nazywa go Trump, obudził się ze snu zimowego. Jeszcze powinien nadrobić zaległości i zrozumieć, że świat się zmienił od czasów prezydentury Obamy. Szczerze nie trawię Trumpa, ale Biden budzi moje obawy. ● Za to Nancy Pelosi wie czego chce i są to sankcje przeciwko ChRL tu i teraz. Attagirl! ● Pekin, w osobie Liu He ostrzega Waszyngton, że przekroczenie czerwonych linii przez Amerykanów, grozi końcem umowy handlowej „Phase One Deal”. Naprawdę? Pekin pozbędzie się jedynej rzeczy, która powstrzymuje Trumpa w czasie kampanii wyborczej, aby wytoczyć naprawdę ciężkie działa? W rzeczywistości do końca roku ChRL powinna kupić jeszcze towary wartości 139 miliardów USD, aby wywiązać się z umowy za 2020 rok. Do tej pory zrealizowano tylko 19% ze 170 miliardów USD zobowiązań na br. ● Pekin najbardziej obawia się, że Waszyngton odłączy go ze systemu SWIFT. W sytuacji kulejących planów umiędzynarodowienia RMB, chińskie firmy wciąż są zależne od płatności w USD. ChRL to nie Iran, nie wytrzyma bez dostępu do SWIFT. ● Federal Communications Commission uznała Huawe i ZTE oraz spółki zależne za zagrożenie dla bezpieczeństwa sieci informacyjnych, a także rozwijanej sieci 5G. ● W Louisville służby graniczne przejęły transport ponad 10 tysięcy sztuk części do karabinów szturmowych z ChRL.
 • EU-ChRL. Bruksela ostrzegła Pekin, że umowa o inwestycjach jest zagrożona, jeżeli nie będzie wyraźnego postępu (czytaj ustępstw ze strony Pekinu) do końca lipca. Coś mi mówi, że nikt się takimi ostrzeżeniami ze strony UE w ChRL nie przejmuje. Sądzę, że zmusi to UE w końcu do działania, ale będzie to już dużo za późno. ● Mike Pompeo stwierdził, że widzi coraz większy realizm ze strony UE wobec ChRL. Między przejrzeniom na oczy, a zrobieniem coś na ten temat, jest jeszcze długa droga. ● Amerykanie rozszerzają swoje pole działania w UE. Nie tylko lobbują przeciwko Huawei, ale też Nuctech. ● Sprawa sądowa w Niemczech ujawniła, że Huawei łamie GDPR, wysyłając dane użytkowników do ChRL.
 • Morze Południowochińskie. Marynarka ALW prowadzi manewry w okolicach Wysp Paraselskich. Tajwan obawia się, że manewry mogą być przykrywką do zajęcia Wysp Peskadorksich pod jego administracją, dlatego wysłał na nie oddział marines. W razie czego stawią symboliczny opór, chodzi o to, aby nie oddać wysepek bez walki. ● Amerykanie wysłali na na tę okazję na Daleki Wschód trzy zespoły lotniskowców. Dwa z nich weszły na Morze Południowochińskie. W ramach ostrzegania Pekinu Waszyngton ujawnił też film ze wspólnych ćwiczeń Zielonych Beretów i tajwańskich oddziałów specjalnych na wyspie. ● Pekin oczywiście nie widzi nic złego w swoich ćwiczeniach i daje odpór amerykańskiemu imperializmowi. ● W stanach podnoszą się kolejne głosy wzywające do appeasementu. ● Pekin wznowił na Wyspie Woody pracę odbierania lądu morzu. ● Tajwan zaostrza reguły inwestycyjne dla podmiotów z ChRL. Chodzi o zamknięcie luk prawnych, które zagrażają bezpieczeństwu nardowemu. Ciekawe jak zareaguje Pekin, w sumie to on zawsze powołuje się na kwestie bezpieczeństwa nardowego blokując zagraniczne inwestycje. ● Filipiny zagroziły „poważnymi konsekwencjami” na chińskie odwierty na spornych obszarach Morza Południowochińskiego. 
 • Japonia-ChRL. W Tokio pojęto decyzję o nie wyznaczeniu nowej daty wizyty państwowej Xi Jinping. Powodem odłożenia kwietniowej wizyty była pandemia, ale w między czasie stosunki między stronami pogorszyły się na tyle, że nie dojdzie ona w najbliższym czasie w ogóle do skutku. ● Tokio złożyło protest ze względu na obecność chińskich okrętów wokół Senkaku.
 • Indie-ChRL. Nowe Delhi uderzyło w Pekin po chińsku, blokując dostęp do 59 chińskich aplikacji – pisałem o tym w środę. Pekin grozi, że sprawa zaszkodzi Indiom. ● Władze indyjskie będą wywierać nacisk na firmy telekomunikacyjne, aby nie kupowały chińskich urządzeń. Niedługo chyba pójdą kroki dalej, ponieważ ministrowie otwarcie rozważają wykluczenia chińskich firm z budowy 5G. ● Na granicy trwają napięcia, ale rozmowy też trwają. Wygląda na to, że sprawę będą mogły uregulować tylko bezpośrednie rozmowy przywódców. ● Pekin wciąż wywiera nacisk zwiększając aktywność na odcinku granicy w Arunachal Pradesh. ● Strony internetowe indyjskich mediów zostały zablokowane w ChRL. Chińczycy głodni informacji rzucili się na angielskojęzyczną prasę indyjską. ● Pekin idzie za ciosem i odgrzewa pretensje do terytorium Butanu, którego integralność terytorialną gwarantują Indie.
 • Australia-ChRL. Rozgrzewa się na linii Canberra-Pekin. Australia zapowiedziała zwiększenie wydatków obronnych o 40% w najbliższych latach. Nikt nawet nie próbuje ukrywać, że to efekt chińskiej aktywności. ● Wzrasta aktywność dezinformacyjna ChRL w Australii. ● Pekin oskarża Australię o szeroko zakrojoną akcję szpiegowską w ChRL. Mam nadzieję, że australijskie służby działają w ChRL, ale śmieszność dowodów pokazywanych przez chińskie media jest żenująca nawet jak na lokalne standardy. ● Pierwsze miejsce na australijskim Amazonie zajmuje książka: Clive Hamilton, Mareike Ohlberg, Hidden Hand: Exposing How the Chinese Communist Party is Reshaping the World. Pisałem o niej i jej reperkusjach w niedzielę.

Nie tylko dla Geeków

 • Zoom nie spełnił własnego deadline na opublikowanie audytu na temat transparentności i bezpieczeństwa platformy.
 • Samochody autonomiczne. W Pekinie kolejne ulice mają być udostępnione dla testów samochodów autonomicznych.  
 • 5G. Trwają testy OpenRAN. Open Radio Access Network to rozwiązanie pozwalające na integrację sprzętu telekomunikacyjnego pochodzącego od rożnych dostawców. To o tyle ważne, że jedną z obaw telekomów na świecie, które mają już sprzęt od Huawei, wiąże się z potrzebą zastąpienia wszystkich urządzeń w wypadku zerwania z chińską firmą. W teorii dzięki OpenRAN nie będzie takiej potrzeby i sprzęt od Huawei będzie mógł być wycofywany stopniowo wraz z naturalnym cyklem wymiany hardware’u. ● Biały Dom rozważa federalną inwestycję w bezpieczne 5G. Nie do końca jest jednak rozstrzygnięta forma interwencji. ● Także Japonia rozważa powołanie narodowego producenta 5G. Plany wiążą się z problemami Huawei w czym Tokio widzi szansę na zaistnienie na rynku. ● Wielka Brytania ma całkowicie nie dopuścić Huawei do budowy swojej sieci 5G, a jej dotychczasowy udział ma być zastopowany (phase out) do końca br.
 • TikTok próbuje się dystansować od ChRL. Piękne jest to podkreślanie, że firma jest zarejestrowana na Kajmanach…

Warto rzucić okiem

Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. nadanullzero 07/07/2020 o 11:40

  Dziękuję za bullety.
  Niewiele osób w otoczeniu interesuje się Chinami więc nie mam się z kim podzielić takim smaczkiem – fragmentem felietonu Michaela Every z Rabobanku (to ostatnie zdanie…). Przepraszam za zaśmiecanie bloga:
  „Last week’s announcement of a 40% increase in the Aussie defence budget came alongside PM Morrison saying: “…we have not seen the conflation of global economic and strategic uncertainty now being experienced here in Australia, in our region, since the existential threat we faced when the global and regional order collapsed in the 1930s and 1940s.” Aussie public broadcaster ABC comments: “If Morrison’s defence strategy sounds like war talk, that’s because it is”. The same is true in India, where military forces continue to build up along the border opposite those of China. Yes, talks are ongoing: and so is mobilisation. The US also has two aircraft carrier strike groups near Taiwan at the moment: that’s not mobilisation, but it is a clear message. (While the EU is setting up a committee that might greenlight a working paper on a potential future petition.)”

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Żadne zaśmiecanie. To bardzo ciekawa uwaga. Im więcej komentarzy (na temat i z zachowaniem minimum kultury) tym lepiej i dla samego bloga.

   Polubienie

   Odpowiedz

  2. Mogę prosić o link?

   Polubienie

   Odpowiedz

 2. nadanullzero 07/07/2020 o 23:35

  Trochę się wstydzę, bo czytam go na stronie będącej emanacją rosyjskiej propagandy.
  To ekonomista Rabobanku (https://economics.rabobank.com/authors/michael-every/) zajmujący się regionem Azji i Pacyfiku. Jako, że nie jestem klientem nie mam dostępu do jego researchu.
  Ale zerohedge.com „przedrukowuje” jego codzienne komentarze. Cytat pochodzi stąd: https://www.zerohedge.com/markets/rabobank-us-might-swap-apprentice-keeping-kardashians
  Zerohedge.com to strona publikująca głównie ekonomiczne ale i polityczne artykuły spoza mainstreamu mające siać zamęt. Prowadzona przez jakiegoś finansistę bułgarskiego pochodzenia skazanego chyba kiedyś za machlojki finansowe. Bardzo poczytna w pewnych kręgach.
  Zawartość zerohedge jest wybitnie prorosyjska, ale o dziwo bardzo antychińska.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.