de45ChRL to ostatni kraj w którym przymusowo pobiera się organy do przeszczepów od osób, na których wykonano wyrok śmierci. Dzisiaj władze ogłosiły, że program zostanie wygaszony do połowy przyszłego roku.

Od przyszłego roku instytucje licencjonowane do przeprowadzania przeszczepów będą mogły wykorzystywać tylko organy od dobrowolnych dawców, a wszystkie transplantacje będą musiały się odbywać w ramach narodowego programu transplantacyjnego.

Jak znam Chiny, to furtka „dobrowolności” będzie w wypadku ChRL powszechnie nadużywana. Problemem jest niska liczba dobrowolnych transplantacji, która wynika z tradycyjnej wiary, iż ciało musi być pochowane nietknięte. Stąd też częsty sprzeciw rodzin wobec autopsji.

Na listach oczekujących na różnego rodzaje transplantacje znajduje się w ChRL około 300 tysięcy ludzi. Tylko jeden na trzydziestu ma szanse na transplantację.

To oczywiście generuje czarny rynek. Jakiś czas temu była nagłośniona sprawa nastolatka z Guangzhou, który sprzedał nerkę za Iphona. Dlatego w 2007 roku zakazano transplantacji od żyjących dawców poza osobami spokrewnionymi.

W Chinach, gdzie łapówka lub tzw. „tylne drzwi” może załatwić prawie wszystko, to tylko kolejny fikcyjny zakaz.

Na zmianę polityki wpłynęła w dużym stopniu krytyka światowej opinii publicznej. Co przyznają same władze. Inną kwestią jest, że nigdy po prostu nie było żadnych regulacji dotyczących pobierania organów od osób, na których wykonano wyrok śmierci. W efekcie transplantacje odbywają się na dziko. Pojawiły się też sygnały, że wyroki śmierci orzekano lub wykonywano pod potrzeby transplantacyjne. Wtedy decydowała zasad, kto da więcej.

Nie bez znaczenia jest także spadająca liczba orzekanych i wykonywanych wyroków śmierci. W zeszłym roku liczba egzekucji spadła (ChRL nie publikuje danych) do prawdopodobnie 4 tysięcy z średnio 30 tysięcy w latach poprzednich.

W celu uniezależnienia się od organów pobieranych od skazańców powołano w 25 prowincjach pilotażowy program promujący wydawanie zgody na pośmiertne transplantacje. W ostatnich latach transplantacje od dobrowolnych dawców wzrosły prawie czterokrotnie, ale nadal nie stanowią nawet 50% transplantacji od skazańców.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] Według państwowego komitetu transplantacyjnego od 1 stycznia 2015 roku ChRL ma przestać pobierać organy od więźniów, na których wykonano karę śmierci. Władze zapowiedziały zmianę jeszcze w 2012 roku. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] która ma wyeliminować pobieranie organów od skazańców. Która to już reforma? W 2013 miano definitywnie ukrócić proceder, a teraz znowu trzeba z nim kończyć raz na […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.