Widać, że są wątki, które będą się przewijać przez większość a nawet wszystkie brifingi, jak gospodarka czy USA-ChRL. Dodałem też nowy punkt: warto rzucić okiem. 

Gdzieś za murem

 • Powodzie. W Południowych Chinach trwa sezon intensywnych opadów. Sytuacja się szybko pogarsza. Do niedzieli żywioł dotknął 15 prowincji, a stan alarmowy był na 148 rzekach. Oficjalnie ucierpiało prawie 14 milionów ludzi, przesiedlono 744 tysięcy, a zginęło 78. Zalanych zostało także 861 tysięcy ha upraw, a straty ekonomiczne wynoszą 27,8 miliarda RMB. // „Global Times” donosi, że chińscy eksperci zaprzeczają informacjom niektórych zachodnich mediów, iż Tama Trzech Przełomów grozi przerwaniem. Problem w tym, że nie znalazłem żadnych doniesień na ten temat w zachodnich mediach. Mam też z tyłu głowy powiedzenie, że „nie należy wierzyć w niezdementowane wiadomości”. Jeżeli są to też ci sami eksperci, co twierdzili w styczniu, że nie ma powodu do niepokojów w związku z nieznanym wirusem w Wuhan, to zaczynam się naprawdę niepokoić. Przypomnę, że Wuhan jest jakiś 313 km w dół rzeki od tamy, więc… // Policja w Chongqing wydała ostrzeżenie, że każda osoba rozpowszechniająca „nieodpowiedzialne” plotki na temat powodzi będzie natychmiast zatrzymana. Czy idą już po redaktorów „Global Times”?
 • Pandemia. Widać zmianę taktyki w Pekinie. Władze nie zamknęły całego miasta, ani nawet nie wprowadzają lockdownu w dystryktach, a koncentrują się na kwarantannie poszczególnych osiedli i śledzeniu kontaktów oraz testowaniu jak największej liczby mieszkańców (300 tysięcy na dobę). Ograniczono jednak możliwość swobodnego opuszczania miasta, konieczne jest aktualnie badanie. Powoli chińscy eksperci przyznają, że nie da się osiągnąć zero infekcji. Tylko co z wojną ludową przeciwko koronawirusa Xi Jinpnga? Czy taki głos nie jest zdradą ludu? // Sztuczna inteligencja nie do końca sobie radzi z typowaniem ludzi do kwarantanny. Wiele osób w Pekinie narzeka, że zostały wysłane przez program na kwarantanne, dlatego że przejeżdżały obwodnicą niedaleko rynku Xifandi, gdzie wybuchło ostatnie ognisko. // Kolejny zwrot w kwestii pochodzenia koronawirusa z rynku Xifandi. Teraz ma to być znowu wirus z Europy, ale ze starej gałęzi…
 • Postawiono formalnie w stan oskarżenia Kanadyjczyków Michaela Kovriga i Michaela Spavora. O reakcji Ottawy pisałem w czwartek. Grozi im 10 lat. Do postawienia formalnych zarzutów doszło po tym, jak sąd w Vancouver uznał, że występuje podwójna kryminalność w sprawie Meng Wanzhou i proces ekstradycyjny do USA może ruszyć. Pekin nawet nie próbuje udawać, że obydwaj są zakładnikami i mogłoby dojść do wymiany na Meng. // Ciekawy komentarz dlaczego Kanada jest łatwym celem dla ChRL.
 • Wang Zhenhua (王振华) na wolności. Były szef grupy deweloperskiej Seazen został skazany w Szanghaju w czerwcu br. na 5 lat wiezienia za molestowanie seksualne dzieci. Sprawiedliwość ludowa w akcji: seryjny gwałciciel nieletnich dziewczyn dostaje 5 lat i wychodzi po paru dniach od procesu na warunkowym zwolnieniu, ale tylko powiedz coś o demokracji i dostaniesz dziesięć lat. W tym samym procesie stręczący nieletnie dla Wanga Zhou Yanfen (周燕芬) dostał 4 lata.
 • Represje. Komitet KPCh na Uniwersytecie Hubei podjął decyzję o usunięciu z partii Liang Yanping, profesor krytyki literackiej. Zakazano jej też uczenia. Powodem są „nieprawidłowe wzmianki na temat Hong Kongu i Japonii.” Liang wsparła Wang Fang, (piszącą pod pseudonimem Fang Fang), która wydała zapiski z czasów lockdownu w Wuhan. // Policja aresztowała dysydenta Xu Zhiyong za „działalność wywrotową” po tym, kiedy wezwał Xi Jinping do ustąpienia. // Prawnik Wang skazany po tzw. czarnym piątku przekazał informację o biciu i torturach psychicznych w śledztwie w celu wymuszenia przyznania się do „działalności wywrotowej”. // Prawnik Wu Quan, który ujawnił dużą aferę korupcyjną w Hebei dostał 14 lat za szantażowanie osób, których korupcję ujawnił. Przewrotne muszę przyznać ze strony partii. // W Tybecie jest kontynuowane kulturobójstwo. Tym razem zakazano wywieszania flag modlitewnych.
 • Gospodarka. Rada Państwowa wydała ogólnik, wprowadzający środki, które mają pomóc eksporterom. Lokalne władze mają dać pierwszeństwo przedsiębiorstwom eksportowym w łańcuchach dostaw tworzonych na potrzeby rodzimego rynku. // Chińscy inwestorzy stracili 25 bilionów RMB (3,5 biliona USD) na wysoko oprocentowanych produktach finansowych. // Bankructwa: Hilong Holding Ltd. ogłosił w poniedziałek niewypłacalność nie mogąc zrealizować zobowiązań w wysokości 165 milionów USD; państwowa Qinghai Provincial Investment Group rozpoczęła proces bankructwa – będzie to bolesne dla dużej grupy drobnych ciułaczy, którzy inwestowali w grupę czując się bezpiecznie ze względu, iż należała do lokalnych władz. // Lokalne władze i policja musiały interweniować w Hebei i Shanxi, kiedy pojawiły się pogłoski o niewypłacalności dwóch banków: Baoding Bank i Yangquan Commercial Bank, co doprowadziło do paniki klientów i oblężenia oddziałów. // Narodowe Biuro Audytu przeprowadziło kontrolę 43 małych banków. 16 miało dwukrotnie więcej złych długów niż oficjalnie podawało. Średnia złych (niespłacanych) długów wśród najlepszych 10 banków wynosi 1,43%, ale wzrosły one w pierwszym kwartale o 8,26%. // Trwa opera mydlana SoftBanku. Odwołany prezes Allen Wu nie chce oddać pieczęci firmy, a bez niej w ChRL nic nie można zrobić. Nie poprawi to i tak niewesołej sytuacji banku. Tyle w temacie gospodarki nowoczesnych technologii, kiedy się okazuje, że duża instytucja finansowa nie może funkcjonować bez kawałka metalu. // Ma powstać nowy bank z połączenia trzech komercyjnych banków ziemskich w Xuzhou, które uginają się pod niespłaconymi długami. // Budżet centralny przekaże 3,4 miliarda RMB (niecałe pół miliarda USD) na budowę wolnego portu na Hainan. // Chińskie Stowarzyszenie Filmowe donosi, że 47% sieci kinowych nie ma w ogóle przychodów, a 42% planuje bankructwo. To raczej trend ogólnoświatowy. Może przełoży się na koniec blockbusterów i bardziej ambitne kino? Nadzieja, co? // Ma być wydana nowa negatywna lista inwestycyjna (sektorów zabronionych lub z ograniczeniami dla zagranicznych inwestycji). Wersja z 2019 roku miała 40 pozycji, nowa ma mieć 33. Zobaczymy. Przez lata władze skracały listę łącząc lub manipulując kategoriami. Realne zmiany były niewielkie.
 • Nowe regulacje dot. dyscypliny wojskowej. Nowe przepisy mają poprawić kontrolę dyscypliny w wojsku i ogólnie kierownictwo partii nad armią. KPCh „poprawiała i wzmacniała” dyscyplinę w ALW już tyle razy, że to powinna być armia „Unsullied”. 😉 Ciekawe, czy kolejna „reforma” dyscypliny ma jakiś związek z doniesieniami, że krwawe starcia na granicy z Indiami były do pewnego stopnia związane z niesubordynacją.
 • Reforma hukou. Rosną głosy, że reforma systemu paszportyzacji wewnętrznej nie poszła wystarczająco daleko. Moim zdaniem nigdy nie mogła się powieść, ponieważ jej zadaniem jest zmniejszenie presji na system, a nie jego zmiana. Zwłaszcza teraz w sytuacji kryzysu hukou to dobre narzędzie kontroli społecznej. Strach przed milionami biedaków jest też tym, co wiąże klasę średnią z partią. // Reforma hukou za to ma pozytywny wpływ na rynek nieruchomości. Chyba tylko o to w tym wszystkim chodziło.
 • Baza danych przemocy domowej. Chińskie miasta wprowadzają bazy danych o osobach oskarżonych o przemoc domową. Bazy będą dostępne dla przyszłych małżonków. Partia za wszelką cenę chce ograniczyć liczbę gwałtownie rosnących rozwodów, co też przekłada się na niską dzietność i wiele innych problemów społecznych. // O starzeniu się populacji ChRL pisałem w piątek.
 • Kampania przeciwko hazardowi. MBPu ogłosiło, że w lutowej w ramach kampanii przeciwko hazardowi na granicach z sąsiednimi krajami zatrzymano 11 tysięcy osób.

Sekretne życie partii

 • Szykuje się duża sprawa korupcyjna w Anhui. Trudno na dzień dzisiejszy powiedzieć, jaki będzie zasięg czystki. Prowincja była od dawna zapleczem wielu działaczy z „frakcji Ligii”, z której wywodzi się także premier Li Keqiang (także urodzony i wychowany w Anhui). Ostatnio mówi się znowu o konflikcie między premierem a Xi Jinping, więc może czystka posłuży osłabieniu zaplecza premiera?
 • Na innych odcinkach walki z korupcją. Zhang Bincheng, szef partii i przewodniczący Sino Shaanxi Nuclear Industry Group znalazł się na celowników „łowców lisów”. // Pojawił się nakaz usunięcia z chińskiego internetu wszelkich wzmianek o artykule „Broker Xu Sheng”, który opowiada o korupcyjnej sieci lokalnych działaczy, ale też sięgającej do Komisji ds. Kontroli Dyscypliny KC KPCh. Oczywiście walka z korupcją nie jest celem w sobie a jedynie narzędziem walki frakcyjnej, dlatego kiedy jedne tygrys trafiają do klatki, to inne mogą brykać na wolności.
 • Awanse. Zhang Hu został nowym szefem Komisji Spraw Politycznych i Prawnych prowincji Guangdong. // Citic Group Corp ma nowego szefa. Został nim Xi Guohua. Zastąpi on Wang Jiong, który przechodzi na emeryturę.
 • Wariat zabił partyjnego działacza? Na początku czerwca ochroniarz zadźgał w mieście Dongguan (Guangdong) działacza KPCh i członka lokalnej komisji ds. kontroli dyscypliny. Teraz media donoszą, że sprawca ma za sobą historię przemocy kryminalnej i problemów ze zdrowiem psychicznym. Ciekawa sprawa. Robią z niego wariata, ponieważ w logice systemu tylko wariat może podnieść rękę na działacza? ALE biorąc pod uwagę realia ChRL, to faktycznie ktoś niestabilny psychicznie i z przeszłością kryminalną także mógłby się znaleźć w ochronie. Jednak fakt, że ofiara pracowała w komisji ds. kontroli dyscypliny zmusza do zadania pytania, czy zabójstwo nie było zlecone przez lokalne struktury partyjne? Nie byłoby to nic nadzwyczajnego w KPCh.

Na przedmurzu

 • USA-ChRL. Waszyngton poszerzył listę instytucji medialnych z ChRL, które uznaje za organizacje wpływu obcego państwa, które muszą się zarejestrować. Do listy dodano: China Central Television, China News Service, „Dziennik Ludowy” i „Global Times”. W lutym na liście znalazły się Agencja Informacyjna Xinhua, China Global Television Network, China Radio International, „China Daily” Distribution Corporation oraz Hai Tian Development USA. David Stilwell, asystent Sekretarza Stanu ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku uzasadnił decyzję cytując wypowiedzi Xi Jinping, m.in „Cała praca partyjnych mediów ma odzwierciedlać wolę partii. Muszą strzec autorytetu partii i strzec jedność partii. Muszą kochać partię. Muszą chronić partię i ustawić się blisko partii w myśli, polityce i akcji.” Touché! 😉 Pekin zapowiedział adekwatną odpowiedź. // Federalna Komisja Komunikacji odrzuciła wniosek stacji radiowej z Meksyku, aby móc kontynuować nadawanie na terenie południowej Kalifornii programu w języku mandaryńskim. Komisja oskarżyła stację o zatajenie faktu, iż w rzeczywistości należy do Phoenix Radio, którego właścicielem jest częściowo państwowa stacja Phoenix TV zarejestrowana w Hong Kongu. // Fang Xinghai, wiceprzewodniczący Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. papierów wartościowych przyznał, że fakt, iż ChRL polega na międzynarodowych płatnościach w USD, czyni ją podatną na amerykańskie sankcje. // Administracja Trumpa uznała, że największe firmy z ChRL, włącznie z Huawei czy Hikvision są de facto w posiadaniu i pod kontrolą ALW. // Senatorzy rozważają zmianę prawa, aby ułatwić obywatelom USA skarżenie do sądów władz ChRL za pandemię krononawirusa. // Amerykańscy dyplomaci opublikowali zdjęcia pustych miejsc i flag ChRL, aby zwrócić uwagę na nieobecność przedstawicieli Pekinu w negocjacjach dot. rozmów nuklearnych z Rosją. Tani chwyt. // Profesor Hao Zhang został uznany winnym kradzieży tajemnicy handlowej i szpiegostwa przemysłowego. Wyrok niedługo ma być ogłoszony i może sięgnąć 15 lat. // „Pivot to Peace” to kolejna inicjatywa pożytecznych idiotów, ale zainicjowana przez organizacje powiązane ze Zjednoczonym Frontem. W podobnym duchu wypowiada się także znany i u nas ekonomista Jeffrey Sachs. // Chińczycy przyznają, że są zamykane kolejne kanały komunikacji między wojskowymi z obydwu stron. Bardzo niebezpieczna sytuacja, która grozi, że w razie drobnego incydentu nie będzie jak zapobiec eskalacji. // Holding Foreign Companies Accountable Act przyjęty przez Senat bierze na celownik oszustwa i ma na celu zwiększenie przejrzystości, przede wszystkim ujawnienie ukrytych związków pomiędzy firmami a władzami ChRL i KPCh. // Trump pytany, dlaczego administracja jeszcze nie objęła nikogo sankcjami w związku z represjami w Xianjiangu, powiedział: „Well, we were in the middle of a major trade deal.” Trump twierdzi zresztą, że porozumienie jest nietknięte przez ostatnie napicia z Pekinem. Wiele wskazuje, że Pekin faktycznie kontynuuje zakupy żywności w USA. // Od objęcia urzędu przez Trumpa ludzie powiązani z Pekinem przekazali setki tysiące USD na rzecz jego reelekcji. // Książka Johna Boltona „The Room Where It Happened. A White House Memoir” stawia Trumpa w coraz gorszym świetle i podważa jego intencje w działaniach przeciwko ChRL. Oczywiście, do rewelacji Boltona trzeba podchodzić ostrożnie, ale wiele z nich jest potwierdzonych z innych źródeł i generalnie wpisują się w to, co wiemy o Trumpie. Co najmniej pokazuje, że Trump nie potrafi sobie dobierać współpracowników (vide: Bolton), a Bolton potwierdza, że zemsta smakuje najlepiej serwowana na zimno w okresie kampanii wyborczej.
 • Relacje UE-ChRL. O poniedziałkowym szczycie pisałem w środę, tutaj kilka uzupełnień. Pekin generalnie robi dobrą minę do złej gry. Xi stwierdził, ChRL i UE są partnerami nie przeciwnikami i nie ma fundamentalnych różnic między obydwoma stronami. Chińskie źródła także twierdzą, że umowa o inwestycjach jest na dobrej drodze. Nie każdy dobrze sobie radzi z nowymi technologiami, więc może Xi brał udział w jakiejś innej wideokonferencji. // Europejska Izba Gospodarcza w Pekinie uważa, że Umowa o inwestycjach między UE i ChRL nie powstanie w tym roku. Ja uważam, że prawdziwej umowy w ogóle nie będzie, co nie wyklucza, że może kiedyś pojawi się jakaś ogólnikowa i nic nie znacząca „proteza” umowy dla celów politycznych, ale nawet i taki półprodukt dyplomatyczny jest obecnie mało prawdopodobny. Także Niemcy nie chcą kolejnej fasadowej umowy, którą ChRL proponuje. // Pekin nie traktuje zmian w podejściu UE do wzajemnych relacji zbyt poważanie, zrzucając wszystko na presję Waszyngtonu. Duży błąd, chociaż z drugiej strony mają prawo tak myśleć – przecież przez lata UE ich utwierdzała w myśleniu, że geszeft jest najważniejszy, a prawa człowieka, wzajemność handlowa itp. to tylko kwiatek do kożucha. // Komisja Europejska oskarżyła ChRL o sianie dezinformacji ws. rozwoju pandemii COVID-19 w Europie. // Mike Pompeo powiedział, że USA są gotowe do zaakceptowania propozycji UE powołania wspólnego mechanizmu konsultacji ws. ChRL. Mam wrażenie, że Pekin bagatelizuje sprawę, zakładając, że to sposób Brukseli na związanie Waszyngtonu nic nie znaczącym dialogiem – Chińczycy sami są mistrzami tego typu strategii. Możliwe nawet, że część biurokracji brukselskiej postrzega to w ten sam sposób, co raczej byłoby dowodem na jej alienację. Zmiany jakie zachodzą w podejściu do ChRL są zbyt głębokie i nie ma powrotu do „biznesu jak przedtem”, choć jeszcze nie wykluło się, co dalej.
 • Hong Kong. Na 28-30 czerwca zaplanowano nadzwyczajną sesję SK OZPL, która przyjmie na 100% Ustawę o Bezpieczeństwie Narodowym dla Hong Kongu. 1 lipca przypada 23 rocznica przejęcia byłej brytyjskiej kolonii. W ChRL propaganda już mówi o drugim odzyskaniu regionu, tym razem już pełnym. // Wciąż nie jest znany pełen projekt ustawy. Pekin chce uniknąć protestów w rocznicę przejęcia Hong Kongu i poznamy pewnie całą treść ustawy dopiero po jej promulgacji. Nawet Carrie Lam nie wie, co w niej jest. Partia nie ufa nikomu, kto wyrósł poza jej systemem indoktrynacji, dlatego politycy i biznes, który wspierał w Hong Kongu Pekin wiernie przez lata prędzej czy później zostanie odsunięty od wpływów. // Wszystko wskazuje jednak, że ustawa będzie też obowiązywać obcokrajowców oraz zagraniczne przedsiębiorstwa i media. // John Lee, Sekretarz ds. Bezpieczeństwa SRA Hong Kong nie potrafił wykluczyć, że zatrzymani w ramach ustawy będą mogli być przetrzymywani bez nakazu sądowego bez ograniczeń czasowych. // Organizatorzy protestu z okazji rocznicy przejęcia regionu są pewni, że nie dostaną zgody na organizację corocznego marszu. Protest ma się odbyć mimo tego. Może to będzie już ostatni protest w Hong Kongu? // Organizatorzy Targów Książki w Hong Kongu zwrócili się do wystawców, aby ci wykazali się „samodyscypliną” i nie sprzedawali lub wystawiali „nielegalnych” książek. Trudno powiedzieć, co maja na myśli organizatorzy, ponieważ w Hong Kongu nie ma (jeszcze) cenzury, więc i nie ma „nielegalnych” publikacji, ale to przedsmak tego, co będzie się działo niedługo w regionie. // Senat USA przyjął Ustawę o sankcjach w związku represjami w Hong Kongu. Może Trump i ją podpisze, ale czy będzie stosował?
 • ChRL-Indie. Pekin twierdzi, że całą winę za krwawe zajścia na granicy ponoszą Indie. Zdjęcia satelitarne pokazują, że mimo zapewnień z obydwu stron, iż dążą do deeskalacji, to w rzeczywistości ich siły rosną w regionie Ladakh. // Wiemy trochę więcej o przebiegu wydarzeń z 17 czerwca. // Ciekawa analiza chińskich motywacji stojących za działaniami Pekinu. Dla mnie trochę za bardzo trąci tzw. empatią strategiczną. // Steven Lee Myers w NYT stawia tezę, że atak na granicy z Indiami to w rzeczywistości wiadomość Pekinu dla Waszyngtonu. Można nawet uznać, że teraz będzie to tak przedstawiane przez Pekin, ale moim zdaniem to raczej wypadek, który się próbuje teraz sprzedać, jako genialny ruch strategiczny, niż przejaw głębszego planowania. // Na wschodnim odcinku granicy z Indiami, ze stanem Arunachal Pradesh ChRL przyśpiesza rozwój infrastruktury. Linia kolejowa sięga już 30 km od granicy. // New Delhi wysyła dodatkowe okręty na Ocean Indyjski. Moim zdaniem to pusty gest i odwracanie uwagi publicznej. Więcej będą warte działania w sferze gospodarczej, choć będą kosztowne. // New Delhi planuje nowe przepisy, które będą zmuszały sprzedawców online do ujawnienia kraju pochodzenia produktu. Biorąc pod uwagę nawoływania do bojkotu chińskich produktów, to wydaje się logicznym krokiem. Już są wprowadzane restrykcje na zakup chińskich produktów przez agencje rządowe.
 • Nepal. Odbyła się wideokonferencja między KPCh a rządzącą w kraju Nepalską Partią Komunistyczną (NPK). W „spotkaniu” wzięło udział ponad stu działaczy NPK z przewodniczącym Pushpa Kamal Dahal na czele. Ze strony KPCh brali udział ludzie z Wydziału Międzynarodowego KC. NPK to twardogłowi maoiści i nie zawsze byli tak blisko związani z Pekinem, choć ChRL zawsze mniej lub bardziej ich wspierała. Jednak od czasów dojścia do władzy Xi Jinping relacje weszły na wyższy poziom i nie są już tylko pragmatycznym sojuszem, jak w przeszłości. // Kongres Nepalski, główna partia opozycyjna złożyła w parlamencie wniosek dot. cesji terytorialnych dokonanych przez rząd NPK na rzecz ChRL. Przyjaźń Pekinu nigdy nie jest darmowa.
 • Morze Wschodniochińskie. Gmina Ishigaki (w prefekturze Okinawa), w której granicach administracyjnych leżą wyspy Senkaku podjęła decyzję o zmianie nazwy obszaru, gdzie leżą sporne wyspy z „Tonoshiro” na „Tonoshiro Senkaku”. Do zmiany doszło po tym, jak japońscy rybacy zostali przegonieni w maju przez chińskie kutry patrolowe w wód wokół Senkaku. // Pekin wzywa Tajpej do połączenia sił w walce z decyzją gminy Ishigaki. // Japońskie Siły Samoobrony wykryły obcy okręt podwodny, prawdopodobnie Marynarki ALW, w swojej strefie przyległej morza terytorialnego. Pekin igra z ogniem tak blisko wybrzeża Japonii może łatwo dojść do incydentu. // Pekin dokonał lokalizacji kolejnych 50 podwodnych obiektów na spornym akwenie, przede wszystkim tarasów i kanionów. Wszystkim nadano dumne chińskie nazwy. Podobną akcję przeprowadzono niedawno na Morzu Południowochińskim. Wpisuje się to w strategię symbolicznej aneksji przez nadawanie nazw.
 • Morze Południowochińskie. Indonezja próbuje ściągnąć inwestycje na Wyspy Natuna, stawia tylko jeden warunek, nie mogą to być chińskie inwestycje. Jeszcze jakby te inwestycje przybyły na australijskich lub amerykańskich okrętach wojennych, to byłoby idealnie z punktu widzenia Dżakarty.
 • Wybory na Kiribati. W wyborach na Kiribati dotychczasowy prezydent Taneti Maamau , opowiadający się za związkami z ChRL, zdołał uzyskać reelekcję. Wybory były powszechnie postrzegane jako test, czy bliskie związki z Pekinem są już na tyle toksyczne, że niszczą karierę kolejnych polityków. Po przegranych rządzących na Sri Lance czy Malediwach wydawało się, że bliskie relacje z ChRL działają dla ludzi u władzy jak pocałunek śmierci. Zobaczymy, jak będzie w kolejnych państwach uzależnionych od relacji gospodarczych z ChRL. Wybory na Kiribati to też złe wieści dla Tajwanu, który liczył, że kandydat opozycji Banuera Berina dokona zwrotu i przywróci relacje dyplomatyczne z Tajepej.
 • ChRL w Afryce. W piątek, pod odczekaniu tygodnia z górką od szczytu ChRL i UA w Pekinie kenijski sąd apelacyjny uznał kontrakt na budowę linii kolejowej Mombasa-Nairobi zawarty między kenijskim rządem i China Road and Bridge Corporation (CRBC) za nielegalny. To sztandarowy projekt OBOR w Afryce, ale jest niewydolny ekonomicznie, a Kenia ma kłopoty ze spłatą zobowiązań. Wyrok stawia pod znakiem zapytania nie tylko spłaty zadłużenia, ale też kolejne chińskie projekty w całej Afryce. 17 czerwca doszło do wybrania Kenii na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2021-22. Pekin miał pierwotnie popierać Dżibuti, ale nie zdołał wywrzeć wpływu na resztę głosów bloku afrykańskiego, choć doszło do podziału. Kenyatta się odegrał wyrokiem sadu apelacyjnego? Może, ale na pewno zwlekano z wyrokiem na zakończenie szczytu w Pekinie i głosowania w ONZ. Jedno jest pewne relacje Pekinu z niektórymi stolicami afrykańskimi szybko się pogarszają. // Departament Stanu USA wydał oświadczenie ws. zeszłotygodniowego szczyt ChRL-UA ws. Pandemii COVID-19. Trudno nie zgodzić z oceną, ale dopóki poza krytyką chińskich działań Zachód nie zaoferuje realnej alternatywy, to większość afrykańskich elit będzie postrzegać tego typy teksty jako pustą retorykę. // ChRL obecnie oferuje więcej miejsc dla stypendystów z Afryki niż wszystkie państwa Zachodu razem wzięte. Normalnie nie komentuje polskiej polityki, ale pozwolę sobie na drugi wyjątek w ciągu siedmiu lat: Największym błędem dla globalnego oddziaływania RP na świecie po 1989 roku była zredukowanie programów stypendialnych dla studentów z państw rozwijających się. Koszty były znikome, a Polska straciła w ten sposób szansę na rozwój normalnych relacji ze znacząca częścią świata. Nawet gdyby większość z tych stypendystów nie wróciła do kraju, to rozwijaliby relacje biznesowe, które dzisiaj można by już wykorzystać i mieć jakiś rzeczywisty wkład do polityki UE wobec państw rozwijających się. Nie mówię już o wpływach w organizacjach multilateralnych, jaki polski „soft-power” by dał. A tak zamiast zreformować system i rozszerzyć go na państwa nie filtrujące wcześniej z „obozem pokoju”, to wylano dziecko z kąpielą.
 • Chiński soft-power. Nowa kampania bierze na celownik zagranicznych dziennikarzy z poza kręgu mediów angielskojęzycznych. Wygląda na to, że operacja wpływania na światową opinię publiczną poprzez angielskojęzyczne media nie odnosi zamierzonych wpływów, więc Pekin chce dotrzeć ze swoim przekazem do lokalnych dziennikarzy bezpośrednio. Będzie bardziej subtelnie? Wątpię, ale tradycja niezależności dziennikarskiej ugruntowała się nierówno na świecie, więc może faktycznie wskórają więcej w niektórych regionach. 
 • SK OZPL ratyfikował Traktat o handlu bronią. Pierwotnie Pekin nie był zainteresowany przystąpieniem do traktatu, ale w momencie, kiedy Trump ogłosił, że wycofuje z niego USA, to uznano, że pozwoli to na szybkie i łatwe zdobycie kilku punktów w wojnie prestiżowej z Waszyngtonem. W praktyce ChRL i tak będzie handlować bronią jak wcześniej, nie oglądając się na traktat.
 • ASIP o którym pisałem w zeszłym tygodniu, że musi budzić niezadowolenie w Zhongnanhai, doczekał się wściekłego ataku ze strony Xinhua. Trudno o lepszą rekomendację, no nie?
 • Tajwan. W czasie oblatywania nowego samolotu szkoleniowego dla Sił Powietrznych Republiki Chińskiej, przy czym była obecna prezydent Tasi Ing-wen, Pekin wysłał swoje bombowce, aby przeleciały wzdłuż granicy powietrznej Tajwanu. 

Nie tylko dla Geeków

 • TikTok. Apple podobno odkrył, że TikTok szpieguje użytkowników. Kiedy aplikacja jest aktywna wraz z innymi programami, to ma pobierać wszystkie informacje z urządzenia: hasła, dokumenty, emaile, informacje finansowe. Sprawa wygląda na rozwojową.
 • Apple kolejny raz ugina się pod żądaniami Pekinu. Firma usunie ze swojego sklepu w ChRL ponad 6 tysięcy gier, jeżeli te nie uzyskają licencji chińskich władz. Rynek ChRL jest kluczowy dla przetrwania firmy, ale to powoduje, że Apple jest podatna na naciski i moim zdaniem nie gwarantuje w ChRL żadnej prywatności użytkownikom, także tym odwiedzającym kraj na krótko.
 • Chiński program kosmiczny. Udało się rozwiązać problemy techniczne i ostatecznie wyniesiono ostatnie trzy satelity systemu Beidou. W ten sposób ChRL uniezależniła się od amerykańskiego systemu GPS, co biorąc pod uwagę ambicje Pekinu jest zrozumiałe. // Teleskop słoneczny (Chinese Large Solar Telescope, CLST) z przesłoną średnicy 1,8 m jest w pełni operacyjny. Jego zadaniem jest obserwacja atmosfery słońca i przewidywanie burz magnetycznych i ich wpływu na Ziemię.
 • Tztek Technology, chiński producent sprzętu precyzyjnego kupuje niemieckich producentów sprzętu testowego dla płytek krzemowych MueTec Automated Microscopy oraz Messtechnik GmbH za sumę 18,2 miliona Euro. Będzie podobny wstrząs w Niemczech, jak po sprzedaży Kuka Robotics Corporation?
 • Baidu wycofuje się z sojuszu na rzecz etycznego rozwoju sztucznej inteligencji. Oficjalnym powodem są wysokie koszta członkostwa. Baidu był jedynym chińskim członkiem Partnership on Artificial Intelligence, organizacji, która skupia się na kwestiach etycznych. No tak, jak się rozwija sztuczną inteligencję, która ma stanowić jądro cyfrowej dyktatury, to trudno równocześnie brać udział w pracach nad kodeksem etycznym AI. Podejrzewam jednak, że za decyzją stała presja Pekinu, który dąży do ograniczenia przepływu informacji o postępach prac nad AI w ChRL.

Warto rzucić okiem

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. nadanullzero 06/30/2020 o 13:11

  Superancka rzecz, ten briefing. Gratuluję.
  PS Za przeproszeniem, bullet pointy, byłyby chyba bardziej przejrzyste niż „//”.

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Dzięki.
   Będę musiał pomyśleć o czymś takim jak bullet point lub inny przerywnik. „//” łatwiej wstawić 😉 niż bawić się z HTML.

   Polubienie

   Odpowiedz

 2. […] ● Podobnie Tang Yong, zastępca szefa Zjednoczonego Frontu prowincji Shaanxi. Pisałem w poprzednim brifingu, że śledztwo w Shaanxi będzie zataczać coraz większe kręgi. ● Xu Wenhui został członkiem […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.