Autor: Kai Strittmatter (tłumaczenie na polski Agnieszka Gadzała)
Tytuł: Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura
Wydawnictwo: Wydawnictwo: W.A.B. (2020)

Temat Systemu Wiarygodności Społecznej (SWS) trochę ostatnio przycichł w mediach. Pandemia przykrywa wiele, ale w ChRL pozwoliła władzom przyśpieszyć program budowania cyberleninowskiej dyktatury. Pod płaszczykiem konieczności śledzenia zakażeń wprowadzono aplikację, która daje możliwość śledzenia aktywność każdego i praktycznie wszędzie. Niestety ten aspekt walki z COVID-19 w ChRL umyka szerszej opinii publicznej. Dlatego ucieszyło mnie, kiedy dostałem książkę Kai Strittmatter, choć oczywiście książka powstała przed pandemią, ale pozwoli czytelnikowi poznać i zrozumieć SWS w jego wielu aspektach.

Strittmatter to były dziennikarz, wieloletni korespondent „Süddeutsche Zeitung”, pracujący dzisiaj w niemieckim think-tanku Merics. Daje to nam gwarancję, że do ręki dostajemy pracę, która jest efektem dobrego researchu i dogłębnej znajomości Chin ludowych. Autorowi udało się jednak napisać książkę w miarę przystępny sposób. Oczywiście Strittmatter nie pisze tylko o samym SWS, ale przede wszystkim o ideologii, która popycha KPCh ku realizacji wizji totalnej kontroli społecznej w celu budowy idealnego społeczeństwa. Znajdziemy tutaj także analizę, jak ten system wpływa na zachowania ludzi, na ich psychikę. To wstrząsający obraz, ale warto się z nim zapoznać, aby nie mieć złudzeń, co do chińskiej „merytokracji”. Jako geek myślę, że mogłoby być w książce trochę więcej informacji o stronie technicznej. Rozumiem jednak, że autorowi i wydawcy zależało, aby książka była jak najdłużej aktualna,  a kwestie techniczne zmieniają się najszybciej.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. Z tym Merics bym był ostrożny. Słucham ich podcastów i ten dotyczący właśnie SWS (chyba z tego roku) był dość otrzeźwiającym doświadczeniem.
  Z tak bezkrytyczną oceną tego diabelskiego wynalazku jeszcze nie zdarzyło mi się zapoznawać. Obawiam się więc, że Merics może być tylko jakimś sposobem projekcji niemieckiej wizji Chin, która ma pozwolić sprzedawać Chińczykom volkswageny (nomen omen).

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Na niemieckie warunki Merics jest naprawdę radykalny.

   Polubienie

   Odpowiedz

 2. […] Rzecznik ministerstwa, Zhao Zhiguo powiedział, że blokowanie linków do konkurencji „wpływa na doświadczenie użytkowników, narusza ich prawa oraz porządek na rynku”. Trudno się z nim nie zgodzić. Niestety równie trudno uwierzyć w same dobre intencje decydentów z Pekinie. Z jednej strony celem jest liberalizacje rynku reklamowego w chińskiej sieci, tak aby złamać powstały oligopol kilku największych firm. Pierwszym celem jest Tencent i jego WeChat, ponieważ zmiana pozwoli na przechodzenie z tego komunikatora do aplikacji i stron należących do konkurencji. W pisuje się to w strategiczny cel zwiększenia konsumpcji wewnętrznej i budowy „podwójne cyrkulacji”. Jednak zwiększanie regulacji ma również ułatwić bezpośrednie zarządzanie tymi firmami przez państwo (czytaj: partię komunistyczną) i jest to kolejny krok w kierunku budowania cyberleninizmu. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.