W poniedziałek miał miejsce przełożony z wiosny szczyt UE-ChRL. Z powodu pandemii miał on charakter wideokonferencji, w której ze strony Pekinu wzięli udział przewodniczący Xi Jinping i premier Li Keqiang, a w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Szczyt zakończył się niczym. Dosłownie niczym.

Obydwie strony nie uzgodniły ani wspólnego komunikatu, ani nawet nie podano do publicznej wiadomości listy podjętych tematów. Jedynie z informacji podanych później przez przedstawicieli UE1 wiemy, że na spotkaniu poruszono szereg tematów, przede wszystkim różnice zdań co do stanu i przyszłości handlu między UE a ChRL, cyberszpiegostwo i kampania dezinformacji prowadzona przez ośrodki w Chinach, prześladowania mniejszości w ChRL i kwestia demontażu autonomii Hong Kongu.

Zagraniczne media, jak i polskie są pełne analiz szczytu, więc nie ma sensu, aby je tutaj sumował lub omawiał mniejsze lub większe rzeczy, z którymi się nie zgadzam lub bym inaczej zinterpretował. Wierzę, że większość moich czytelników potrafi to zrobić samemu. Moją uwagę przykuła jednak wypowiedź Josepa Borrella na poniedziałkowym panelu German Marshall Fund, którą cytuje Politico:

„We don’t want to engage in a kind of systematic rivalry with China (…). But on the other hand, we are not naïve. I said at the beginning of my mandate that we Europeans have been a little bit naïve with respect to China and on that, I agree with President Trump who said the same thing.”

[Nie chcemy zaangażować się w systemową rywalizację z Chinami (…). Ale z drugiej strony nie jesteśmy naiwni. Powiedziałem na początku swojej kadencji, że my Europejczycy mieliśmy trochę naiwności wobec Chin i w tym zgadzam się z prezydentem Trumpem, który powiedział to samo.]

Tu chyba wciąż leży problem niektórych przedstawicieli UE i przywódców państw członkowskich, którym wydaje się, że ma znaczenie, czy chcą lub nie angażować się w systemową rywalizację z ChRL. Nie ma, ponieważ Pekin postrzega swoje relacje ze światem zewnętrznym właśnie jako jedną wielką rywalizację systemową. Partia stworzyła własny autorytarny system rządzenia, który umacnia stawiając na cyberleninizm i nie ma zamiaru nie tylko z niego ustępować, ale ma też coraz większy apetyt na jego eksportowanie na świat.

To powoli, z prędkością lodowca dociera do przywódców UE. W marcu zeszłego roku poprzednia Komisja Europejska zaproponowała tzw. 10 akcji wobec ChRL. Podano tam sposób postrzegania przez UE ChRL jako:

„(…) a negotiating partner, with whom the EU needs to find a balance of interests, an economic competitor in pursuit of technological leadership, and a systemic rival promoting alternative models of governance.”

[Negocjacyjny partner, z którym UE potrzebuje znaleźć równowagę interesów, ekonomiczny konkurent w wyścigu do przywództwa technologicznego oraz systemowy rywal promujący alternatywny model rządów.]

Moim zdaniem największy problem w tej ocenie leży w tym, że nie można być w poniedziałek konkurentem, we wtorek partnerem, a w środę znowu systemowym rywalem. Wiem, że medialnie da się wszystko sprzedać, ale sprzeczności w realnym działaniu nie da się przykryć PR-em. W poniedziałek mieliśmy właśnie próbkę tego, jak sprzeczności w podejściu UE do ChRL ujawniają się w rzeczywistości. UE musi się zdecydować i wybrać jedno z trzech: konkurent, partner czy rywal. Na poważnie da się tylko jedno, pozostałe dwa będą zawsze tylko dla pozoru.


1 Transkrypcja konferencji prasowej Ursuli von der Leyen i Charles Michel.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] UE-ChRL. O poniedziałkowym szczycie pisałem w środę, tutaj kilka uzupełnień. Pekin generalnie robi dobrą minę do złej gry. Xi stwierdził, ChRL i […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.