Pekin zdecydował o postawieniu w stan oskarżenia za szpiegostwo Michaela Kovriga i Michaela Spavora. Zarzuty postawiono dopiero po ponad 500 dniach od zatrzymania i po tym jak sąd w Kanadzie uznał, że w sprawie Meng Wanzhou z Huawei występuje charakter podwójnej karalności (double criminality), co oznacza, że może się rozpocząć jej proces ekstradycyjny do Stanów Zjednoczonych.

No cóż, od samego początku wiadomo, że obydwaj Kanadyjczycy są po prostu zakładnikami i ostatnią chyba osobą (poza ChRL), która nie chciała tego głośno przyznać był kanadyjski premier, Justin Trudeau. Trudno powiedzieć na co liczył Trudeau. Może faktycznie wierzył, że w ten sposób uda mu się izolować sprawę Meng od wpływu na stosunki chińsko-kanadyjskie a przede wszystkim na relacje handlowe. To się nie udało i nigdy nie mogło się udać. Pekin ciągle karze Ottawę różnego rodzaju sankcjami. Sam Trudeau przegrał ostatnie wybory i zdołał utworzyć rząd mniejszościowy, tylko dlatego, że opozycja nie mogła stworzyć stabilnej koalicji.

Teraz, po oficjalnym oskarżeniu obydwu Kandyjczyków Trudeau w końcu przerwał milczenie. Na konferencji prasowej powiedział: „It has been obvious from the beginning that this was a political decision made by the Chinese government and we deplore it (…).” [To było oczywiste od początku, że była to decyzja polityczna chińskiego rządu i ubolewamy nad nią (…) ] i dodał, że Kanada nie rozważa wymiany zatrzymanych w Pekinie na Meng Wanzhou. Stwierdził też, że „Anyone who is considering weakening our values or weakening the independence of our justice system doesn’t understand the importance of our values (…).” [Każdy kto rozważa osłabienie naszych wartości lub osłabienie niezależności naszego systemu sądownictwa nie rozumie znaczenia naszych wartości (…).].

Moim zdaniem na zmianę w działaniu Trudeau odpowiada przede wszystkim chińska dyplomacja wojownika-wilka. Wcześniej Zhao Lijian na konferencji prasowej w Pekinie powiedział, że „There is no such thing as arbitrary detention, (…) China urges the relevant Canadian leader to earnestly respect the spirit of the rule of law, respect China’s judicial sovereignty and stop making irresponsible remarks (…).” [Nie ma czegoś takiego jak arbitralne zatrzymania, (…) Chiny wzywają odpowiedniego kanadyjskiego przywódcę do szczerego respektowania ducha prawa, respektowania chińskiej suwerenności sądowniczej i powstrzymania się od nieodpowiedzialnych uwag (…).]. Po takim oświadczeniu Trudeau nie mógł po prostu dalej unikać zajęcia wyraźnego stanowiska. Pekinowi w końcu udało się zrazić do siebie nawet kanadyjskiego premiera.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] formalnie w stan oskarżenia Kanadyjczyków Michaela Kovriga i Michaela Spavora. O reakcji Ottawy pisałem w czwartek. Grozi im 10 lat. Do postawienia formalnych zarzutów doszło po tym, jak sąd w […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.