We wtorek wieczorem w końcu poznaliśmy pełen tekst Ustawy o Bezpieczeństwie Narodowym, którą dla Hong Kongu przyjął Stały Komitet OZPL. Ustawa, została całkiem słusznie uznana za wyrok na autonomię regionu oraz koniec zasady „jeden kraj, dwa systemy”. Od tej pory można mówić jedynie o „jednym kraju i jednym systemie”.

Zmiany i ingerencja Pekinu w ustrój Hong Kongu idzie dalej, niż ktokolwiek przypuszczał, że KPCh jest gotowa się posunąć. Ustawa przyjmuje szereg rozwiązań prawnych nie występujących wcześniej w systemie prawnym regionu.

 • Egzekwowanie nowego prawa zostało powierzone nowemu komitetowi na czele z przewodniczącym lokalnej egzekutywy, którego prace pozostaną tajne i nie będą podlegać kontroli sądowej.
 • Ustawa definiuje na nowo cztery kategorie przestępstw: secesji, działalności wywrotowej, terroryzmu i działania w zmowie z obcymi siłami. Równocześnie wszelkie różnice w definiowaniu tych deliktów z innymi regulacjami obowiązujących w Hong Kongu mają być w procedurze sądowej rozstrzygnięcie na korzyść zapisów ustawy.
 • Ustawa ma być stosowana dosłownie, nie pozostawia sądom prawa do interpretacji i nie podlega ocenie Sądu Najwyższego Hong Kongu na zgodność z Prawem Podstawowym. Sprawy mają być rozstrzygane przez sądy specjalne, których sędziowie będą wybierani przez przewodniczącego lokalnej egzekutywy i mogą być przez niego swobodnie odwoływani. Decyzją Sekretarza Sprawiedliwości Hong Kongu w procesach o bezpieczeństwo narodowe ława przysięgłych może zostać zastąpiona panelem trzech sędziów mianowanych przez przewodniczącego egzekutywy.
 • W przypadku „poważnego” pogwałcenia zapisów ustawy minimalna kara to 10 lat więzienia do dożywocia, a w wypadku „regularnego” między trzy a 10 lat. Ustawa jednak nigdzie nie definiuje pojęć „poważnego” lub „regularnego” złamania zapisów.
 • Do odpowiedzialności za złamanie ustawy mogą być pociągnięci nie tylko obywatele i rezydenci Hong Kongu, ale też obywatel każdego innego państwa, bez względu czy do przestępstwa doszło w Hong Kongu lub w innym kraju. Ustawa nie wprowadza także wymogu podwójnej karalności przestępstwa w prawodawstwie państwa, gdzie zostanie popełnione.
 • Nowe regulacje pozwalają także Najwyższej Prokuraturze Ludowej ChRL na przeniesienie sprawy do innej jurysdykcji poza Hong Kongiem, gdzie będę stosowane przepisy o postępowaniu sądowym oraz kodeks karny obowiązujące w ChRL. Nie wiadomo, czy w takim wypadku sądy będą mogły stosować karę śmierci, powszechnie stosowaną w ChRL, a nie występującą w prawodawstwie Hong Kongu.
 • Na podstawie ustawy w Hong Kongu powstanie także Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, które ma gromadzić i analizować dane wywiadowcze oraz „przetwarzać” sprawy związane z bezpieczeństwem narodowym – ono również nie będzie podlegać kontroli sądowej.
 • Także służby bezpieczeństwa z ChRL będą mogły prowadzić otwartą działalność na terenie Hong Kongu bez kontroli lokalnych sadów.
 • Co więcej ustawa przyznaje policji nowe uprawnienia w czasie prowadzenia spraw związanych z bezpieczeństwem narodowym m. in. przeszukania, ograniczenia podróżowania, zamrożenia lub konfiskaty mienia, żądania od dostawców telekomunikacyjnych ujawnienia lub usunięcia żądanych informacji, tajnej inwigilacji i przechwytywania komunikacji tele-informacyjnej to wszystko bez konieczności uzyskania zgody sądu.
 • Osoby objęte śledztwem są zobowiązane do udzielania odpowiedzi i przekazania informacji oraz zostaną pozbawione części przywilejów przysługujących zatrzymanym zgodnie z lokalnymi prawami w Hong Kongu. W sumie też nie widzę powodu, dla którego areszt bez decyzji sądu miał być jakoś ograniczony czasowo.

Chyba można powiedzieć, że Hong Kong zmienia się na naszych oczach w państwo policyjne.

Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. […] Kong. Tematem tygodnia był oczywiście de facto koniec autonomii Hong Kongu. Napisałem krótką analizę Ustawy o bezpieczeństwie narodowym oraz analizę o kontekście międzynarodowym końca zasady […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] zapraszam do przeczytania mojej analizy na temat konsekwencji Ustawy o Bezpieczeństwie Narodowym dla Hong Kongu, narzuconej regionowi przez Pekin. Moim zdaniem za dekadę będziemy patrzyli na to wydarzenie, […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] się zmieni. Nowe dyrektywy władz lokalnych dla cenzorów wymagają także oceny filmów z punktu widzenia Ustawy o Bezpieczeństwie […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] nie powinna dziwić, ale wciąż bulwersować. Jak pisałem, kiedy przyjmowano Ustawę o bezpieczeństwie narodowy, celem ogólnikowych zapisów jest […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.