Mało kto wie, że w Hong Kongu po czasach brytyjskich pozostała cenzura obyczajowa środków audiowizualnych. Generalnie wiązało się to z dbaniem, aby pewne normy obyczajowe nie były naruszane, a filmy otrzymywały odpowiednią kategorię wiekową ze względu na treść. Teraz to się zmieni. Nowe dyrektywy władz lokalnych dla cenzorów wymagają także oceny filmów z punktu widzenia Ustawy o Bezpieczeństwie Narodowym.

I pomyśleć, że jeszcze dziesięć lat temu jeździliśmy z żoną z Kantonu na weekend do Hong Kongu, aby obejrzeć zakazane w ChRL filmy.W praktyce oznacza to, że cenzorzy będą mogli wyciąć lub wstrzymać dystrybucję filmu, jeżeli uznają, że promuje lub gloryfikuje działania szkodzące w bezpieczeństwo narodowe. Co więcej, cenzorzy nie tylko będą musieli ocenić poszczególne sceny czy elementy filmu, ale wziąć pod uwagę ogólny wydźwięk obrazu i czy on nie godzi w bezpieczeństwo narodowe. W praktyce oznacza to, że cenzura będzie mogła wstrzymać w regionie dystrybucje każdego filmu i to nie tylko tych dotykających bezpośrednio kwestii politycznych. Na cenzurowanym znajdą się wszystkie produkcje dotykające problemów społecznych, ale też filmy zagraniczne odnoszące się do kwestii wolności osobistych, demokracji czy walki z cenzurą.

Hong Kong był jednym z najważniejszych centrów produkcji filmów w Azji, ale wydaje się, że można o tym pisać już w czasie przeszłym.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

 1. nadanullzero 06/15/2021 o 10:47

  „Hong Kong był jednym z najważniejszych centrów produkcji filmów w Azji, ale wydaje się, że można o tym pisać już w czasie przeszłym.”
  No niee wieeem…
  Jak się patrzy na filmy z Jakie Chanem (z pewnym obrzydzeniem, uwielbiam) to nachalny przekaz KPCh jest tam obecny w każdym momencie fabuły. Takie kino wciąż będzie powstawać, a to przecież sól ziemi kinematograficznej tych czasów.

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. No, gnioty a la Jackie Chan to już chyba powstają na kontynencie, a z HK są tylko pieniądze lub „twórcy”. Nie powstaną teraz jednak takie filmy jak „Ostrożnie, pożądanie”.

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.