Już dziewięć milionów ludzi nie może kupić biletu samolotowego, a trzy miliony nie nabędzie nawet biletów kolejowych w pierwszej klasie. Wszystko jako kara w ramach Systemu Wiarygodności Społecznej.

Jak można stracić prawo latania samolotami w ChRL? Wystarczy źle zaparkowany elektryczny rower albo zabudowa balkonu bez zezwolenia, albo… nieprzemyślany komentarz w Internecie.

Jedynie około 815 tysięcy to ludzie niespłacający długów i znaleźli się na liście na wniosek wierzycieli – tutaj często problemem jest fakt, że spłata długu nie zawsze wiąże się z usunięciem z czarnej listy. Reszta wylądowała na niej na wniosek lokalnych władz.

Cywilizacja konfucjańska jest „kulturą wstydu” – w opozycji do zachodniej „kultury winy” – i potrzebuje elementu zewnętrznego do sprawnego przymuszenia społecznego.

Rząd centralny wprowadzając System Wiarygodności Społecznej reklamuje go, jako odpowiednik zachodnich systemów wiarygodności kredytowej, ale fakt, że na czarnej liście dłużnicy obejmują ledwie 10%, każe poddać w wątpliwość narrację partii komunistycznej.

Sporą kategorię stanowią osoby, które dokonały drobnych wykroczeń, jak źle zaparkowany pojazd, albo też wdały się w spór z lokalną administracją. Najwięcej jest jednak tych, którzy opublikowali w mediach społecznościowych negatywne lub nieprawomyślne komentarze.

W wielu mniej rozwiniętych regionach władze nie ograniczają się do umieszczenia „czarnych owiec” na karnej liście w Systemie Wiarygodności Społecznej, ale także publikują ich zdjęcia i dane osobowe w lokalnych mediach lub tworzą wystawki w miejscach publicznych.

System Wiarygodności Społecznej obejmuje także przedsiębiorstwa, w tym „prywatne”. Tutaj władze wykorzystują ponad 30 różnych projektów śledzących działania biznesu, od informacji podatkowych i raportów bezpieczeństwa pracy, przez ochronę środowiska po inspekcję sanitarną i związki zawodowe informujące o zaległościach w wypłacaniu wynagrodzeń.

Różnego rodzaju kary i ograniczenia do linii kredytowych oraz w realizacji zamówień publicznych dosięgnęły do tej pory 6 tysięcy firm w całej ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.