Najpopularniejszą aplikacją instalowaną w ChRL na platformie iOS, czyli głównie telefonach iPhone i iPadach,1 stała się aplikacja wyprodukowana przez rząd w Pekinie „Studiuj Silny Kraj” (学习强国). „Silny Kraj” to jeden ze sloganów Xi Jinping i jak można się domyślać, aplikacja pomaga chętnym studiować myśl Xi.

Popularność aplikacji nie wynika jednak z jej walorów, ale z faktu, że centrala w Pekinie, nakazała wszystkim członkom partii jej zainstalowanie. I tutaj się robi ciekawie, ponieważ fakt, że aplikacja stałą się najpopularniejsza wśród użytkowników iPhona, to by oznaczało, że produkty Apple są najpopularniejsze wśród członków KPCh. Można zgadywać, że aplikacja jest również popularna na platformie android, ale ze względu na liczbę urządzeń z Androidem w obiegu, zachowanie członków partii komunistycznej nie odbija się tak widocznie na statystykach.

Sama aplikacja jest dosyć ciekawa – muszę polegać na doniesieniach prasowych, ponieważ wolę jej nie instalować na swoim telefonie. Posiada wile funkcji, jak chat, czy możliwość wysłania „czerwonej koperty”,2 czyli przekazu pieniężnego do przyjaciół lub rodziny. Dodatkowo jest planner / kalendarz i agregator wiadomości, oczywiście tylko z mediów partyjnych oraz dostęp do filmów, poświęconych partii i walce rewolucyjnej. Najważniejsza jest oczywiście funkcja pozwalająca na studiowanie myśli Sekretarza Generalnego KPCh. Jest tutaj dostęp do cyfrowej wersji przemówień czy najważniejszych publikacji Xi Jinping. W tym module można też przejść quiz z wiedzy o myśli Xi Jinping i podzielić się swoim dobrym wynikiem z przyjaciółmi.3 Rodzi się tutaj duże pole do kontroli myśli – niektórzy pracodawcy już wymagają od swoich pracowników uzyskania odpowiedniego wyniku w quizie. Choć jak znam Chiny, to zaraz ktoś zacznie zarabiać na wyrabianiu innym dobrego wyniku.

Bonusem aplikacji jest plan wizyt i przemówień Xi Jinping, więc, jeżeli Sekretarz generalny będzie w twojej okolicy, to nie będziesz miał wymówki, że nie wiedziałeś i nie mogłeś przyjść posłuchać.


1 Wątpię by zbyt wiele osób chciała to mieć na Macu, ale może się mylę.
2 Tradycyjnie czerwone koperty są używane do przekazywania pieniędzy z okazji chińskiego nowego roku lub ślubu i nie ma to nic wspólnego z partia komunistyczną jako taką.
3 Ciekawe czy zdobyte punkty będą wliczane do SWS.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.