Wczoraj pisałem o kolejnym etapie budowy totalnego systemu nadzoru elektronicznego w ChRL, a dzisiaj agencje podają wiadomość na temat nowego elementu, który wraz z innymi, pewnego dnia złoży się na całościowy system kontroli społecznej, którego bazą będzie System Wiarygodności Społecznej (社会信用系统).

W Zhengzhou (郑州), stolicy prowincji Henen policja zaczęła testować na miejscowym dworcu kolejowym okulary umożliwiające identyfikację napotkanych osób. Okulary bazują na technologi rozpoznawania twarzy rozwijanej przez firmę Face++. Celem prób terenowych jest wyłapywanie poszukiwanych ludzi z tłumów przechodzących przez dworzec w czasie szczytu podróży przed chińskim nowym rokiem. Technologia musi być już na całkiem zaawansowanym etapie rozwoju, skoro zdecydowano się na testowanie w tak gorącym okresie.

We wtorek, pierwszego dnia operacji zidentyfikowano siedem poszukiwanych osób oraz odkryto 26 przypadków posługiwania się fałszywymi dokumentami – chodzi o przypadki kradzieży tożsamości. Władze nie podają jednak, jaki jest współczynnik fałszywych wskazań.

Same okulary działają jako skaner twarzy i poprzez stałe łącze przekazują dane do przenośnego urządzenia (tutaj to chyba fablet), które łączy się z bazą danych szukając profilu odpowiadającego cechom zeskanowanej twarzy.

System monitoringu w ChRL już testuje na dużą skalę technologię rozpoznawania twarzy, ale oparty jest on na sieci stacjonarnych kamer i zawsze istnieje możliwość ukrycia się przed nimi lub zastosowanie technik utrudniających rozpoznanie twarzy.1 Dlatego konieczny jest system mobilny, który będzie wykorzystywany przez służby porządkowe, kontrolujące ludzi w terenie. Wtedy nikt się nie ukryje.


1 Jest cały szereg metod oszukiwania programów rozpoznających rysy twarzy, ale trudno je zastosować, kiedy system jest połączony z uzbrojonym policjantem.

Zdjęcie za SCMP.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.