W poniedziałek gazeta „Financial Times” opublikował artykuł, w którym przedstawiła plany Pekinu przekształcenia Alipay, serwisu płatności mobilnych stworzonego przez Ant Group, należącą do Jacka Ma. Celem jest wyłączenie z grupy Alipay (płatności), Huabei (kredyty konsumpcyjne) oraz Jiebei (szybkie pożyczki) i przekazanie ich join-venture pod kontrolą państwowych spółek, które – w przeciwieństwie do Ant Group mają już licencję na określanie wiarygodności kredytowej klientów.1 Zgodnie z licencją będą mogły one przekazywać i handlować danymi klientów innym instytucjom finansowym. Celem ma być zapewnienie stabilności i kontroli nad systemem finansowym kraju.

Planowałem dzisiaj napisać o tekst, że sprawa ma wiele innych wymiarów, a jednym z nich jest kwestia kontroli danych użytkowników i plan KPCh budowy cybereleninowskiej utopii. Wczoraj jednak „Finacial Times” opublikował artykuł redakcyjny, w którym znalazło się w sumie wszystko, co chciałem napisać. W efekcie straciłem temat na dzisiaj. Przecież nie będę powtarzał tych samych tez, tj. (a) nie ma legalnych ani merytorycznych powodów do tego działania; (b) dane z Ant Group (razem z innych firm oferujących podobne usługi finansowe online) pozwolą władzom połączyć dane o kondycji finansowej użytkowników, razem z historią zakupów i płatności online oraz wszelkimi przepływami finansowymi praktycznie każdego Chińczyka; (c) pozwoli to władzy na całkowitą kontrolę na każdym w ChRL; oraz (d) razem z wprowadzeniem cyfrowego RMB w przyszłości2 pozwoli też swobodnie przejąć kontrolę nad zasobami jednostki. Partia będzie wiedzieć wszystko o każdym i każdemu będzie mogła dać lub odebrać w każdej chwili. Prawdziwym celem jest dogłębna transformacja chińskiego społeczeństwa i utrzymanie przez KPCh władzy w bardzo dalekim horyzoncie czasowym.


1 Ant Group odnawiano od dawna licencji.
2 Cyfrowy RMB to jednak jeszcze daleka przyszłość, a ograniczone testy nie powinny nikogo mylić, to nie jest jeszcze ten poziom. Jednak ChRL kieruje się w tym kierunku.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.