Władze w Pekinie wstrzymały pierwszą ofertę publiczną (Initial Public Offering, IPO) Ant Group1 na giełdzie w Szanghaju. Po tej decyzji także zaniechano debiutu Ant Group na giełdzie w Hong Kongu. IPO miała być warta 35 mld USD.

Oficjalnym powodem wstrzymania IPC ma być fakt, że Ant Group nie spełnia wprowadzonych 1 listopada regulacji dotyczących działania firm oferujących usługi finansowe online, m.in. wartości zgromadzonego kapitału, jak i jego źródeł. Nieoficjalnie to kara dla Jacka Ma, szefa Alibaby i drugiego najbogatszego człowieka w ChRL – nie licząc tłustych tygrysów z samych szczytów KPCh, ale ich majątków nie znamy.

Ma naraził się władzom, kiedy 25 października wygłosił przemówienie na konferencji Bund Summit 2020, w którym stwierdził, że potrzebny jest przegląd i ograniczenie tradycyjnych form nadzoru finansowego, ponieważ duszą one w tej chwili kreatywność sektora technologicznego w Chinach. Porównał również tradycyjne banki do lombardów, które tylko działają jedynie w oparciu na pożyczanie i wypożyczanie kapitału. Ma jednak znalazł się na celowniku Pekinu i samego Xi Jinpinga już wcześniej. Solą w oku genseka i jego otoczenia jest popularność jaką cieszy się w ChRL Ma, którego status tam można by tylko porównać do połączenia w jednej osobie Steve Jobsa i Elona Mask.

Odkładając na bok, czy Ma i podobnej maści biznesowi celebryci zasługują na taki status, jakim się cieszą, to Partia i Przywódca Ludu nie potrafią tolerować żadnej konkurencji. Stąd kłopoty Ma, które nie zaczęły się teraz i członkostwo w KPCh niewiele pomogło. Nie jest też tajemnicą, że Ma zrezygnował z bezpośredniego zarządzania Alibaba, aby nie przyciągać uwagi mediów a przede wszystkim partyjnych dygnitarzy. Obsesja KPCh na punkcie eliminowania każdego niezależnego głosu w społeczeństwie, który zdobywa popularność, idzie tak daleko, że Pekin jest gotowy zaszkodzić nie tylko dużej i ważnej spółce technologicznej, ale też nie ogląda się na to, jak odbiorą to inni. Można nawet pomyśleć, że w myśl starej zasady zabij kurczaka, aby przestraszyć małpę (杀鸡儆猴), Pekin zrobi z Ma i Ant Group przykład, aby pokazać innym, kto tu rządzi.

„Rok 2040 na ulicy Hangzhou stary zbieracz złomu pali papierosa, a ludzie przechodzący obok mówią, że kiedyć prowadził wspaniałe życie.”

W międzyczasie w chińskim Internecie nastąpił wysyp memów, które nie wróżą Ma dobrej przyszłości. No cóż, Chińczycy dobrze wiedzą do czego jest zdolna KPCh.


1 Ant Group to finansowe ramie Korporacji Alibaba. Alipay, aplikacja do płatności mobilnych ma obecnie 730 milionów użytkowników i oferuje również ubezpieczenia, pożyczki oraz zarządzanie kapitałem.

Opublikował/a Michał Bogusz

5 Comments

 1. nadanullzero 11/06/2020 o 11:47

  Jest też stare chińskie przysłowie: „Never outshine your master”, tyle że nie wiem jak to w piktach by leciało.

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] nie wymienił żadnej firmy z nazwy, ale większość słuchaczy musiała pomyśleć o Ant Group, ale skupienie się na finansowej gałęzi Alibaba byłoby […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] i cała sprawa zwiastuje nowe kłopoty dla tej firmy, jak i całego sektora. Ant Group, wcześniej spółka córka Alibaba Group wydała oświadczenie, że „ściśle przestrzega praw i regulacji” oraz […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] Z kolei Alibaba blokuje na swojej platformie e-handlu, Taobao płatności przez WeChat Pay – Alibaba był właścicielem spółki Ant Group, która ma platformę płatniczą […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 5. […] przedstawiła plany Pekinu przekształcenia Alipay, serwisu płatności mobilnych stworzonego przez Ant Group, należącą do Jacka Ma. Celem jest wyłączenie z grupy Alipay (płatności), Huabei (kredyty […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.