Sektor fintech znalazł się w ChRL pod czujnym okiem partii. Przez lata, zwłaszcza w czasach Jiang Zeming w ogóle cała branża nowych technologii była traktowana przez KPCh po macoszemu. Partyjnym bonzom skupionym na wielkich projektach infrastrukturalnych Internet, komputery itp. kojarzyły się głownie z grami dla dzieci. Wbrew pozorom było to bardzo korzystne dla wszystkich. Z jednej strony branża korzystała z parasola ochronnego, który partia rozpostarła nad całą gospodarką przed konkurencją zagraniczną, więc firmy mogły się rozwijać podpatrując dolinę krzemową, ale nie musiały się jej obawiać. Równocześnie brak większego zainteresowania ze strony partii pozwolił rozwijać się nowej gałęzi gospodarki bez ciągłego wtrącania się partyjnej biurokracji – tak długo oczywiście, jak cenzurowano treści. Te czasy się na dobre skończyły, a na celowniku znalazł się przede wszystkim sektor fintech, ale nie tylko on.

W ciągu ostatnich miesięcy władze zaczęły wykazywać wyjątkowe zaniepokojenie wielkością firm technologicznych, ich rolą w komunikacji społecznej oraz znaczeniem dla gospodarki a zwłaszcza wpływem sektor fintech na branżę finansową – i nie chodzi tylko o płatności mobilne, ale nade wszystko o działalność kredytową czy ubezpieczeniową. Dla KPCh problematyczne są zarówno kwestie oddania tak dużej władzy w ręce korporacji, jak kwestie samego bezpieczeństwa tych firm. Zwłaszcza zabezpieczenia cybernetycznego przed kradzieżą danych, ale też sabotażem. W efekcie pojawił się szereg propozycji mających uregulować różne aspekty działalności, od kwestii ochrony danych użytkowników po ustawodawstwo antytrustowe.

Wszystkie te obawy i zastrzeżenia władz zostały wyartykułowane przez Guo Shuqing, przewodniczącego Komisji Regulacyjnej Bankowości i Ubezpieczeń Chin (China Banking and Insurance Regulatory Commission, CBIRC – 中国银行保险监督管理委员会) w czasie wtorkowego wystąpienia na Singapore Fintech Festival. Guo nie wymienił żadnej firmy z nazwy, ale większość słuchaczy musiała pomyśleć o Ant Group, ale skupienie się na finansowej gałęzi Alibaba byłoby błędem.

Z wystąpienia Guo można wywnioskować, że władze będą dążyć do wykorzystywania ustawodawstwa antymonopolowego, aby zdywersyfikować rynek i sprowokowania powstania nowych podmiotów w sektorze fintech, aby rozproszyć ryzyko zarówno załamania się finansowego, ale też wyeliminować zbyt dużą władzę poszczególnych korporacji. W zeszłym miesiącu Państwowa Administracja Regulacji Rynkowych (State Administration for Market Regulation, SAMR – 国家市场监督管理总局) przygotowała już projekt regulacji antymonopolowych, który wydaje się być skierowany przeciwko największym gigantom nowych technologii w ChRL z Alibaba, Tencent, Baidu czy Meituan na czele. Dlatego sądzę, że Pekin chce się wziąć za cały rynek nowych technologii, a nie jedynie za sektor fintech.

Po prostu, te firmy są zbyt duże, aby KPCh mogła tolerować ich władzę. Przez lata próbowała je podporządkować sobie innymi metodami. Najpierw dokooptowano przedsiębiorców do partii i poddano ich dyscyplinie partyjnej. Potem powołano komitety partii w firmach i wprowadzono ich przedstawicieli do zarządów. To jednak za mało. Na poziomie poszczególnych korporacji ludzie partii są korumpowani albo w ogóle w naturalny sposób przyjmują optykę firmy. Do tego dochodzi ryzyko systemowe, że błędy popełnione przez jedną firmę mogą pociągnąć w przepaść całą branżę a może i resztę gospodarki. Stąd decyzja, że trzeba rozczłonkować gigantów technologicznych. To będzie proces, który zajmie jakiś czas, ale jeżeli partia podjęła decyzję strategiczną, to będzie ona wykonana z całą bezwzględnością reżimu.

Zobaczymy też jak to wszystko wpłynie na innowacyjność chińskiej gospodarki.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.