Członkowie KPCh w Hangzhou, jednym z głównych ośrodków rozwoju chińskich spółek technologicznych zostali wezwani w poniedziałek do rozwiązania „konfliktu interesów” między członkostwem w partii komunistycznej a swoimi powiązaniami ze spółkami technologicznymi. Dyrektywa została skierowane przez Komisję ds. Inspekcji Dyscypliny KC KPCh do ok. 25 tysięcy kadrowych członków KPCh w mieście1 i ma też obejmować członków rodzin.

Wszyscy mają oni zrobić rachunek sumienia. Nie do końca wiadomo, co to oznacza, ale w praktyce dnia codzienne życia partyjnego, czymś normalnym jest załatwianie członkom rodziny pracy w firmach, które działają na terenie, gdzie podejmuje się decyzje. Jest to też sposób płacenia łapówek, bo ogromna nagroda roczna, którą otrzyma „bratanek” jest w rzeczywistości przeznaczona dla „wujka”.

To pokłosie śledztwa w sprawie „poważnego naruszenia dyscypliny”2 przez szefa partii w mieście, Zhou Jiangyong. Nie jest jasne, czy Zhou jest zatrzymany, ale ponieważ Komisja może zatrzymywać i więzić członków KPCh bez żadnych praktycznie ograniczeń, więc istnieje prawdopodobieństwo, że Zhou jest gdzieś przetrzymywany.

Hangzhou, stolica prowincji Zhejiang, liczy ok. 10 milionów mieszkańców i jest tutaj ulokowanych wiele spółek technologicznych z Alibaba Group na czele. Groupa i jej dotychczasowy lider, Jack Ma, są od jakiegoś czasu na celowniku władz i cała sprawa zwiastuje nowe kłopoty dla tej firmy, jak i całego sektora. Ant Group, wcześniej spółka córka Alibaba Group wydała oświadczenie, że „ściśle przestrzega praw i regulacji” oraz odrzuca wszystkie „fałszywe plotki”.  Nie wiadomo jednak o jakie plotki chodzi.

Pojawiły się głosy, że sprawa może zaszkodzić Xi Jinping, ponieważ to on szefował prowincji Zhejiang w przeszłości, ale moim zdaniem nic takiego nie będzie miało miejsca. Xi Jinping rządził w Zhejiang dawno temu, w latach 2002-2007 i sprawa nie będzie rzutować na niego z żaden sposób, a nawet pozwoli mu pokazać, że nie będzie żadnej tolerancji dla powiązań z biznesem. Może nawet mówić, że w ten sposób wysyła sygnał, że czasy tłustych kotów się skończyły.


1 Dotyczy to także osób emerytowanych krócej niż trzy lata.
2 W partyjnej nowomowie to kod na korupcję.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.