Nie od dziś wiadomo, że autorytarne reżimy boją się wszystkiego, czego nie rozumieją, a rozumieją tylko to, co kontrolują. Nie inaczej jest w ChRL, gdzie KPCh panicznie boi się wszelkich subkultur młodzieżowych, które z natury rzeczy powstają poza kontrolą państwa i mogą stać się – zdaniem partii – platformą buntu.

Najnowszą ofiarą paranoi władz stała się Świnka Peppa. Tylko dlatego, że została przyjęta jako symbol przez subkulturę shehuiren (社会人).

Shehuiren to zazwyczaj ludzie urodzeni po 1995 roku i należący do niższych klas społeczeństwa. Często dzieci migrujących robotników, które nigdy nie miały większych szans na zdobycie wykształcenia i są skazane na nisko płatne, dorywcze prace w dużych ośrodkach miejskich. Krótko mówiąc to młodzi, wykluczeni z wielkich miast.

Równocześnie są aktywni w Internecie, zwłaszcza na wszelkiego rodzaju platformach społecznościowych.1 Często postrzegają zdobycie sławy w Internecie, jako jedyną drogę awansu społecznego, na wzór cyfrowych celebrytów, których w ChRL nie brakuje.

Shehuiren mają też własną modę. Według karykaturalnych doniesień rządowych mediów, dziewczyny tlenią włosy i noszą krótkie spódniczki, a chłopaki stawiają włosy na żel i ubierają rurki. Czas spędzają na „paleniu papierosów i graniu w karty”.

Na pewno cechą charakterystyczną shehuiren jest ironia i przerysowanie. Biorąc za punkt wyjścia estetykę świata gangsterów, tworzą pastisz zamieniając więzienne tatuaże na naklejki, a roleksy na plastikowe zegarki ze Świnką Peppą. I tutaj właśnie pojawia się Peppa, która parę lat temu trafiła do chińskich serwisów streamingowi.

Peppa ze swoją dziecięca estetyką, pokracznym wyglądem i ciągłym pochrząkiwaniem2 szybko stała się ikoną subkultury. Shehuiren olewają pracę i system, ponieważ wiedzą, że został tak ustawiony, aby nie mieli w nim szans. Władze boją się właśnie tego elementu, ponieważ nie wiadomo, czy z czasem nie zmieni się to w głębszy resentyment. Stąd uderzenie w Peppę.

Według rządowych mediów Peppa jest „ikoną wywrotowej kontrkultury”, która nie promuje „socjalistycznych wartości i tradycyjnej chińskiej kultury”.

Podobnie jak z Kubusiem Puchatkiem, Peppa jest systematycznie wykasowywana z chińskiego Internetu. Tylko z serwisu Douyin usunięto 30 tysięcy filmików z hasztagiem #PeppaPig.

Peppa jednak zeszła już do podziemia, a cała akcja władz nie tylko uczyni bycie shehuiren jeszcze bardziej atrakcyjnym, ale może nadać subkulturze wymiar polityczny. W ten sposób działania KPCh będą jedynie katalizatorem dla procesu, który miały zatrzymać.


1 Stąd też nazwa: „shehui” to społeczność, a „ren” ludzie.
2 Klasy wyższe w Chinach od zawsze narzekają na ludzi z dołów społecznych, że „hałasują” kiedy jedzą.

Opublikował/a Michał Bogusz

6 Comments

 1. Dariusz Smaga 03/05/2018 o 10:39

  A czy czasem symbol anarchistów na jej fartuszku nie wpływa na te obawy ? Pekin na pewno obserwuje, co anarchiści spod tego znaku wyprawiają w Europie, zwłaszcza w Niemczech, i obawiają przeniesienia się tych zadym do nich.

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Wątpię, by wiedzieli co oznacza znaczek na fartuszku (pomijając, kwestię, że ot akurat nie jest chińska przeróbka Peppy). Zadymy w Niemczech w porównaniu z zadymami w ChRL, których według oficjalnych danych jest rok w rok ponad 100 tysięcy, to pikuś.

   Polubienie

   Odpowiedz

 2. Klasy wyższe w Chinach od zawsze narzekają na ludzi z dołów społecznych, że „hałasują” kiedy jedzą.

  *Klasy „wyższe” wszędzie i od zawsze narzekają na ludzi z „dołów społecznych”, że „hałasują” kiedy „jedzą” (obżerają się owocem nie swojej pracy)

  „Klasy wyższe” nie są w niczym wyższe, a po prostu bogatsze, „doły społeczne” nie są w niczym niżej, są jedynie wyzyskiwane. Ot

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. A w ogóle to dopiero znalazłem tę stronę, ciekawy artykuł i będę śledził!
   Wpadnę tu czasem na pewno, dobrze wiedzieć co tam się dzieje w Azji, a portal zapowiada się super, dzięki!

   Polubienie

   Odpowiedz

  2. Dlatego wstawianie cudzysłowów przy „niższe” lub „wyższe” nie ma sensu.

   Polubienie

   Odpowiedz

 3. Wojtek Lamentowicz 04/05/2018 o 22:25

  to bardzo interesujące zjawisko.

  dzięki za dbanie o moją wiedzę o Chinach.

  gratuluję nowej pracy analitycznej.

  jeśli masz chwilę wolną zadzwoń, proszę.

  pozdrawiam wesoło

  Wojtek Lamentowicz

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.