Tytuł: China learns from the Soviet Union, 1948-Present (Chiny uczą się od Związku Radzieckiego, 1948 do dnia dzisiejszego)
Redakcja: Thomas P. Bernstein
Wydawnictwo: Lexington Books (2010)

Nie raz pisałem, że nie jestem entuzjastą prac zbiorowych, ponieważ zazwyczaj to tzw. „zlewy”, mające dać grupie akademickich autorów możliwość szybkiej publikacji, ale czasami można znaleźć coś, co przeczy regułom.

To kolejne opracowanie poświęcone wpływowi, jaki miał model sowiecki na rozwój systemu społeczno-politycznego ChRL. Podobnie do książki Deborah Kaple – Sen czerwonej fabryki, analizuje w jaki sposób leninowska doktryna władzy ukształtowała sposób sprawowania rządów przez KPCh. W przeciwieństwie do Kaplen zespół Bernsteina wychodzi poza lata pięćdziesiąte i pokazuje utrzymywanie się sowieckich wzorów do dnia dzisiejszego.

Z mojego punktu widzenia najciekawsza jest ostatnia część: The Era of Reform and the Impact of the Soviet Collapse (Era reform i wpływ upadku Związku Radzieckiego). Pisałem już o strachu aparatu partyjnego przed pojawieniem się chińskiego Gorbaczowa. Tutaj można znaleźć opis analizy pierestrojki i upadku związku radzieckiego, jakiej dokonała chińska kompartia.

Dzisiaj widać, że mimo upływu ponad ćwierć wieku, widmo upadku Związku Radzieckie wciąż czai się gdzieś za plecami chińskich komunistów.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.