cy-leung1

Rządzący Hong Kongiem z ramienia Pekinu Cy Leung powiedział przed rozpoczęciem rozmów z protestującymi studentami, iż demokracja oznaczałaby dominację biednych w polityce. Równocześnie wykluczył przeprowadzenie demokratycznych reform w regionie, włącznie z wprowadzeniem rzeczywiście wolnych wyborów swojego następcy w 2017 roku.

Cy Leung udzielił wywiadu Wall Street Journal oraz International New York Times na parę godzin przed rozpoczęciem negocjacji ze przedstawicielami protestujących.

„Jeżeli jest to w całości gra w liczby i arytmetyczną reprezentację, wtedy oczywiście powinniśmy mówić do tej połowy ludzi w Hong Kongu, którzy zarabiają poniżej 1 800 dolarów miesięcznie”.

Po wysłuchaniu takiej tyrady, pierwsza myśl jaka przychodzi do głowy, to czysta hipokryzja człowieka, który został wyznaczony przez partię komunistyczną. Przecież istotą istnienia KPCh oraz legitymacją jej rządów ma być danie głosu najbiedniejszym i politycznie wykluczonym grupom społecznym. W rzeczywistości KPCh to typowa partia władzy zainteresowaną zachowaniem swojej pozycji ekonomicznej.

Oczywiście można odczytać jego wypowiedź także jako ostrzeżenie w stosunku do klasy średniej w Hong Kongu, która może nie w całości, ale w większości opowiada się za demokratyzacją. Nie oznacza to pełnego poparcia tej grupy dla protestu, ale jest jednoznaczne z odwróceniem się od propekińskich elit.

Równocześnie Cy Leung postraszył mówiąc, że Hong Kong był do tej pory „szczęściarzem”, iż Pekin nie interweniował jeszcze bezpośrednio w konflikt.

„Jest cienka linia między tym, co my robimy w Hong Kongu, a tym, co Pekin myśli lub może myśleć, że musi zrobić”.

Nie da się ukryć, że jedną z sił napędowych protestów jest sytuacja ekonomiczna większości Hongkończyków i rosnąca przepaść w dochodach – jedna z największych na świecie. Dwadzieścia procent populacji, czyli 1,31 miliona, żyje tutaj poniżej oficjalnej granicy ubóstwa. Mimo wszystko przesłanie o tym, że demokracja oznacza rządy najliczniejszych, ergo najbiedniejszych, jest fałszywe.

Najbiedniejsi są zazwyczaj najmniej aktywni politycznie. Są również statystycznie najgorzej wykształceni, bardziej religijni i mają tendencje konserwatywne. Rzadziej też głosują, a jeżeli już to robią, to łatwo nimi manipulować. Stąd wynika pewna dominacja partii konserwatywnych w takich krajach jak Stany Zjednoczone, gdzie klasa „niebieskich kołnierzyków” głosuje wbrew własnym interesom ekonomicznym na partię obcinającą podatki najbogatszym i przerzucającą koszty społeczne na nich samych, tylko dlatego, że nie lubią gejów, czarnych czy jajogłowych.

Oczywiście Cy Leung to wie. Dlatego uważam, że kluczem do jego wywiadu jest kontekst rozmów z protestującymi. Pisałem, że podejrzewam, iż Pekin przyjął strategię polegającą na ograniczonych represjach i przeciąganiu kryzysu licząc na zmęczenie protestujących i odizolowanie ich od reszty społeczeństwa Hong Kongu. To można uzyskać prowokując zerwanie rozmów przez demokratów. Uwaga o biednych była przemyślana i wypowiedziana z premedytacją, aby podgrzać atmosferę i sprowokować drugą stronę do gwałtownych protestów ulicznych. Wtedy będzie łatwiej „sprzedać” użycie siły.

Nie mam złudzeń. Nie ma miejsca na kompromis, ponieważ KPCh nie może zaakceptować żadnego wyzwania w stosunku do swojej władzy. Zderzenie jest nieuniknione. Gra toczy się o winę, o to kogo opinia publiczna uzna za „złego”. W dłuższej perspektywie KPCh nie wygra tej gry, ale Pekin tego nie rozumie i dlatego można się spodziewać najgorszego.

Najbliższy czas pokaże, jak daleko mogą się posunąć.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] znamienne, autorzy nic nie mówią o zmianach w systemie politycznym. Nie ma mowy o demokracji, czy zakwestionowaniu monopolu KPCh na władzę. Nie, oni piszą z pozycji wewnątrz systemu wskazując, że Xi niszczy go od środka […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.