160209115236-24-mong-kok-riot-0209-exlarge-169

Hong Kong przywitał Chiński Nowy Rok zamieszkami. Obok fajerwerków padły też strzały ostrzegawcze ze strony policji.

Niepokoje wybuchły w handlowej dzielnicy Mong Kok, kiedy lokalne władze postanowiły przeprowadzić akcje wymierzoną w ulicznych sprzedawców jedzenia. Protest ludzi pozbawionych możliwości handlu w czasie najważniejszego święta w roku szybko przerodził się w wybuch niezadowolenia przeciwko władzom w ogóle.

Najbardziej agresywna, około trzystu osobowa grupa protestujących stoczyła w poniedziałkową noc prawdziwą bitwę z policją. W ruch poszły butelki i kosze na śmieci, później demonstranci użyli wyrwanej kostki brukowej. Rannych zostało 48 policjantów i przynajmniej czterech dziennikarzy. W krytycznym momencie policja oddała strzały ostrzegawcze. Po raz pierwszy użyto broni w czasie protestów ulicznych od przejęcia Hong Kongu przez ChRL. W sumie aresztowano 54 osoby.

Do protestujących sprzedawców jedzenia dołączyli się także aktywiści polityczni z organizacji „sceptycznych” w stosunku do rządów w Pekinie. Mam jednak wrażenie, że cała akcja ma znamiona prowokacji ze strony władz.

Tylko głupiec nie mógł przewidzieć, iż dojdzie do niepokojów, jeżeli przeprowadzi się rozprawę z ulicznymi handlarzami jedzenie w czasie Chińskiego Nowego Roku. To okres, kiedy mogą zarobić jakieś przyzwoite pieniądze, ponieważ przez pozostałą część roku co najwyżej wiążą jakoś koniec z końcem. Przy dużym bezrobociu i ogólnym niezadowolenia Hongkończyków z władz taka akcja musiała wywołać reakcję. Teorię o prowokacji mogą też potwierdzać relacje świadków wskazujące na dużą brutalność policji w czasie likwidacji straganów z żywnością.

Dosyć dobra opina mieszkańców Hong Kongu o policji załamała się po protestach w grudniu 2014 roku, kiedy policjanci użyli gazu łzawiącego przeciwko pokojowo protestującym studentom. Potem była bezradność władz, a nawet podejrzenia o współpracę policji przy porwaniu księgarzy wydających niepochlebne o KPCh publikacje.

Napięcie rośnie, choć chyba jeszcze nie osiągnęło naprawdę krytycznego poziomu. Może taki jest cel Pekinu? Sprowokować na tyle duże zamieszki by dać pretekst do ostatecznej likwidacji autonomii Hong Kongu.

Do największych zamieszek w historii Hong Kongu doszło w 1966 roku, kiedy władze kolonialne podniosły cenę przeprawy przez Zatokę Wiktorii o 25%. Najbardziej krwawe były jednak protesty na tle politycznym między zwolennikami GMD i KPCh w 1956 (59 zabitych) oraz w 1967 (52 zabitych) sprowokowane przez agitatorów z ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. […] Dalej krytyce podlega także polityka zagraniczna i odejście od dengowskiej zasady „ukryj swoją siłę i graj na czas”. Xi poniósł porażkę w próbach stworzenia „sprzyjającego środowiska międzynarodowego”, co umożliwiło Korei Północnej budowę broni jądrowej i ułatwiło Stanom Zjednoczonym powrót do roli rozgrywającego w Azji. Nieumiejętne prowadzenie spraw Hong Kongu, Makao i Tajwanu zdeprecjonowało dengowską koncepcję „jeden kraj, dwa systemy” oraz wzmocniło tendencje separatystyczne nie tylko na wyspie, ale też w Hong Kongu. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] z powiek rządzącym z mianowania Pekinu spędzała wizja protestów, które zamieniają się w zamieszki. Dlatego policja ustawiła na drodze przejazdu „numeru trzy” bariery. Jest to normalnym […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] wyborów nie jest chyba jednak dla nikogo zaskoczeniem. Pekin nie robi nic, by załagodzić konflikt polityczny w Hong Kongu. Jest on mu na rękę i daje pretekst do wycofania się z obietnic wprowadzenia bezpośrednich […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.