5ce41a7386f5392c386e054b8c17e1bb

Wczoraj ogłoszono w Pekinie, iż Centralna Komisja ds. Inspekcji Dyscypliny KPCh (中国共产党中央纪律检查委员会) rozpoczęła śledztwo przeciwko Wang Bao’an (王保安), szefowi Narodowego Biura Statystycznego ChRL (中华人民共和国国家统计局). Formalnie wiadomo tylko, że śledztwo jest prowadzone w związku z „poważnym naruszeniem dyscypliny partyjnej”.

Po Pekinie już krąży żart, że kierownictwo partii nie jest zadowolone z ostatnich danych statystycznych gospodarki ChRL, więc głową zapłaci posłaniec przynoszący złe wieści. Zwłaszcza, że jeszcze w poniedziałek Wang przedstawiał najnowsze dane statystyczne.

To niby żart, ale chyba nie do końca. Owszem termin „naruszenie dyscypliny partyjnej” to zazwyczaj eufemizm na określenie korupcji. Nie mam też wątpliwości, iż Wang jest winny, choć nie koniecznie tego, do czego się przyzna.

Pokażcie mi kogoś zajmującego jakiekolwiek stanowisko w KPCh, kto nie jest umoczony w jakieś mniej lub bardziej brudne interesy.

Jednak gdyby korupcja miałaby dyskwalifikować kogoś z pełnienia stanowiska, to kto by się z KPCh kwalifikował?

Śledztwo przeciwko szefowi biura statystycznego musi jednak dodać kolejną pozycję do długiej listy wątpliwości, co do rzetelności statystyk publikowanych w ChRL. Zwłaszcza, że nie ma mowy o jakiejkolwiek, nawet pozornej, niezależności urzędu statystycznego. Jeżeli Wang coś fałszował, to fałszował na rozkaz.

Dlaczego więc utrącać kogoś takiego jak Wang? Czyżby chodziło o poświęcenie pionka za cenę odzyskania wiarygodności? Pozornej wiarygodności oczywiście. Czy może to jednak dalszy ciąg wewnętrznych czystek i wojny klanów partyjnych?

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] nowy, równoległy ośrodek władzy podporządkowując sobie wszystkie organy partii, włącznie z Centralną Komisją Dyscypliny i Inspekcji oraz przedsiębiorstwa państwowe. Od tego już tylko krok do oskarżenia wprost o próbę […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] pojawiły się wraz z początkiem kontroli Komisji ds. Inspekcji Dyscypliny KC KPCh w Narodowym Biurze Statystycznym. W lutym Wang Bao’an szef biura stracił […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.