220px-Xiao_Gang_-_Annual_Meeting_of_the_New_Champions_2012

Jedno z nielicznych zdjęć Xiao z ufarbowanymi włosami. Xiao jest znany z tego, że w przeciwieństwie do większości aparatu nie farbuje włosów.

W Pekinie odwołano Xiao Gang (肖钢), szefa od 2013 roku Chińskiej Komisji Regulacyjnej Papierów Wartościowych (中国证券监督管理委员会).

Jego stanowisko zajął Liu Shiyu (刘士余). Liu był od 2014 szefem państwowego Banku Rolnego Chin, a wcześniej zastępcą prezesa Banku Ludowego Chin (centralnego). Nie licząc niecałych dwóch lat w banku rolnym, Liu spędził cała karierę zawodową w banku centralnym i jest zaufanym człowiekiem systemu.

Dla odmiany, choć Xiao także pracował wcześniej w banku centralnym, to miał jednak bogatsze doświadczenie zawodowe w bankach komercyjnych. Co też powodowało, że partyjna góra patrzyła na niego podejrzliwie.

Xiao zapłacił głową za turbulencje na giełdach ChRL, choć jak o tym pisałem, strategiczne decyzje zapadały wyżej, a on nie wiele mógł zrobić poza zarządzaniem kryzysem.

Czy Liu poradzi sobie z tym lepiej? Zobaczymy, ale komisja ma ograniczone możliwości działania i jeżeli Liu nie uda się wywalczyć więcej autonomii dla siebie (nie uda mu się, nawet wątpię by spróbował), to raczej nie należy uważać, by coś się mogło zmienić.

Xiao złożył, czy też zaoferował, dymisję w styczniu br., kiedy „góra” skrytykowała wprowadzony przez niego mechanizm bezpieczeństwa na giełdach, który tylko przyśpieszył panikę i wysprzedaż. Wygląda na to, że nie było łatwo znaleźć chętnego, by zajął jego miejsce.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] dziedzinie gospodarczej ręczne sterowanie doprowadziło do niestabilności na giełdach i utraty przez setki tysięcy ludzi oszczędności. W […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.