ccp_congress

Najpierw pojawiły się doniesienia o wydaniu dyrektywy co do ubioru na odbywający się zeszłym roku osiemnasty zjazd Partii, teraz w związku z coroczną sesją OZPL chodzą po Pekinie złośliwe plotki o ujednoliceniu farby do włosów. Jak to więc jest?

Od czasów Jiang Zemina Partia nosi jednorzędowe czarne garnitury. Kolor krawata jest dowolny – większość działaczy wybiera jednak coś w tonacji czerwonej – ale niezbyt pstrokaty. W brew pozorom, nie jest to wynik przywiązania do mundurów, ale przekaz nowoczesności. Oczywiście nowoczesności tak, jak to rozumie Partia.

Taki ubiór ma się kojarzyć z pracownikiem amerykańskiej korporacji. Z profesjonalizmem, wykształceniem, determinacją. Z tym wszystkim, do czego Partia aspiruje budując nowoczesną wersję mandarynatu, chińskiej merytokracji.

Plotki o używaniu przez działaczy Partii tej samej farby do włosów należy odłożyć na bok. Owszem istnieje silna presja by działacze wyglądali młodo i w sile zdrowia. Konsekwencją jest presja otoczenia by farbować włosy. Wybór koloru jest raczej konsekwencją, iż większość Chińczyków Han ma włosy w tej samej czarnej tonacji, a nikt nie chce, nawet odcieniem włosów, zasugerować odmiennego pochodzenia etnicznego.

Dlaczego działacze mają wyglądać młodo i zdrowo?

Wiąże się to z czasami Mao Zedonga, kiedy schorowany „władca” rządził w nieprzewidywalny sposób, a krajem wstrząsały spazmy starczego obłędu. Dlatego plotki o chorobie Xi Jinping przed zjazdem były bardzo upolitycznione i mogły być elementem walki o władzę.

Generalnie Partia chce uchodzić za nowoczesną i młodą. Partia chce być przyszłością i chce się odciąć od wyobrażeń z lat osiemdziesiątych. Od obrazu bandy starców wydających rozkaz zdławienia studenckich demonstracji na placu Tiananmen. Oczywiście nie ma mowy o zmianie oceny tamtych wydarzeń, ale bardziej o pokazanie ewolucji Partii.

W grę wchodzi kolejny powód. Partia i kraj mają być zarządzane kolegialnie (kolejne echa rządów Mao Zedong). Odmienny strój, odmienny kolor włosów burzy ten obraz. Wskazuje na indywidualizm oraz odmienność, a za tym niejednomyślność. Niejednomyślność może oznaczać, nie tylko brak pewności, ale przede wszystkim brak naukowości (naukowiec opiera się na dowodach i jasnych, sprawdzalnych prawach – tak przynajmniej widzi to zwykły zjadacz ryżu). Nie ma tu miejsca na wątpliwości i eksperymentowanie. Racjonalność jest w merytokracji legitymizacją władzy. Wątpliwość, sceptycyzm i symbolizujący je indywidualizm są antypartyjne, więc antypaństwowe.

Jest jeszcze jedna przyczyna. Im bardziej Partia jest podzielona wewnętrznie, im bardziej rozchodzą się interesy poszczególnych frakcji, tym bardziej pragnie pokazać jedność. Zwłaszcza mając świadomość trudności i wyzwań, jakie stoją przed Partią.  Pewna – nowoczesna – uniformizacja ma być sygnałem dla społeczeństwa: Partia jest monolitem.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. 乔清葵 03/14/2013 o 22:38

  Ta „jednomyślność” nowego Polibiura prezentuje się całkiem ciekawie. Z jednej strony praktycznie wszyscy to książatka, a czterej są bezpośrednio związani z Jiang Zeminem. Zabawa zaczyna się, kiedy przyjrzeć się im bliżej. Trzech z nich, czyli, Zhang Dejiang (który awans zawdzięcza jednak Jiangowi), Liu Yunshan oraz Li Keqiangi to bezpośredni protegowani Hu Jintao, z czego dwóch to partyjny beton, ale jeden, i to w dodatku Li, uznawany jest za reformatora i nawet ma doktorat. Oprócz niego w Polibiurze Yu Zhengsheng i Wang Qishan, też należą do frakcji bardziej liberalnej, o co posądzany jest również Xi Jinping, którego kariera nabrała tępa w Sznaghaju i o którym mówi się, że utrzymywał przyjazne relacje z Hu Jintao. Dwóch, czyli Xi i Zhang to synowie generałów, a Zhang Gaoli jest bezpośrednio związany z przemysłem naftowym, co stawia tą gałąź przemysłu w ciekawym świetle. Czyli niby jest to rozbicie, ale jeśli wierzyć w „przyjazne relacje” Xi z Hu, a w takim razie pośrednio z Li, to wychodzi na to, że dwaj najważniejśi urzędnicy partyjni mają tego samego „promotora”, co połączone ze zmniejszeniem liczby członków Politbiura, może przemawiać za jednomyślnością. I teraz pojawia się mój problem, bo jednomyślność w Politbiurze oznacza silniejszą władzę, która w przypadku ChRL równa się zaostrzeniu kursu i zwiększaniu kontroli nad obywatelami. Jednocześnie większość jego członków to reformatorzy, a przynajmniej za takich są uważani przez zachodnie media. Osobiście widzę tu „rozdwojenie jaźni”, bo w to, że książatka zjednoczą się w celu zreformowania kraju i przekształcenia go w demokrację w stylu tajwańskim jakoś nie mogę uwierzyć. Nawet, jeśli przyjąć założenie, że 91% członków rodzin KC posiada podwójne obywatelstwo i tzw. konta w Szwajcarii, to nie wierzę, że zdecydują się na pozbawienie Partii przewodniej roli w państwie, a ich widok na plażach Bahamów, sączących drinki z łupiny kokosa pod palmami ubranych w slipy, okulary przeciwsłoneczne i Kuboty, mógłby być dość komiczny. Z kolei wydaje mi się, że cofniecie Chin do lat 80/90 jest co najmniej mało prawdopodobne. Pozostaje im więc próba stopniowego wycofania się w cień i rządzenie z tylnego fotela, ale to też oznaczałoby formalne zmniejszenie uprawnień Partii. No chyba że zdecydują się postawić na nacjonalizm i konflikt militarny z Japonią i resztą państw regionu Azji Południowo-Wschodniej, ale to im się moim zdaniem nie za bardzo opłaca. Ciekawe co Pan obstawia i czy istnieje ukochana przez Chińczyków „trzecia droga”, której nie widzę?

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Jednomyślność jest oczywiście tylko na pokaz.
   W Partii funkcjonują obecnie dwie dominujące frakcje „elitaryści” i „egalitaryści”. Te nazwy są jednak mylące, ponieważ nie mają nic wspólnego z programem, a raczej ze sposobem dochodzenia działaczy do władzy. „Elitaryści” to książątka plus frakcja Jiang Zeming, czyli „klika z Szanghaju”. Nazywani są elitarystami, ponieważ do władzy doszli dzięki koneksjom i powiązaniom rodzinnym. W jakimś sensie odziedziczyli swoją pozycję. „Egalitaryści” to głownie była frakcja „Ligi Młodych Komunistów”, czyli tych działaczy, którzy rozpoczynali swoją karierę od młodzieżówki i pieli się w górę – może nie tyle co samodzielnie – ale pozbawieni koneksji rodzinnych. „Elitaryści” w większości robili swoje kariery w bogatych prowincjach na wschodzie kraju, a „Egalitaryści” w biednych regionach centralnych i zachodnich.
   W poprzednim dziesięcioleciu utrzymywano równowagę w SK BP między frakcjami, ale frakcje się równocześnie blokowały i w efekcie czasami nic nie robiono. Teraz- tak przynajmniej Partia sugeruje – dominacja jednaj frakcji ma umożliwić jej realizacje programu, a potem nastąpi wymiana u władzy. Osobiście nie kupuję tego.
   „Elitaryści” wymanewrowali „egalitarystów” i to w momencie, kiedy wydawało się, że ci triumfują. Strącenie Bo Xilai – książątko – wydawało się, że zepchnie „elitarystów” do narożnika. Myślę, że oni jednak go poświęcili, a równocześnie zaatakowali Wen Jiabao – sztandarowy egalitarysta – ale „elitaryści” musieli go obronić za cenę przewagi w nowym SK BP (stąd zmniejszenie liczby członków z 9 do 7).
   Reformy? Program reform ustalono w 1987 r. i to aż do 2050 r. Oni nie są zdolni do zmiany kursu, co najwyżej drobne korekty. Lenin tworząc ten model opierał się na sposobie działania Kościoła Katolickiego. W chińskich realiach nałożyła się tradycja cesarskiej biurokracji. Taki system może się reformować tylko w obliczu katastrofy (jak po 1978 r.) inaczej będzie brnął w ślepą uliczkę.

   Polubienie

   Odpowiedz

 2. […] Jedno z nielicznych zdjęć Xiao z ufarbowanymi włosami. Xiao jest znany z tego, że w przeciwieństwie do większości aparatu nie farbuje włosów. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.