%e8%82%96%e6%8d%b7

Nowy minister finansów.

W Pekinie ogłoszono wymianę ministra finansów. Lou Jiwei (楼继伟) zostanie zastąpiony przez Xiao Ji (肖捷). Nie podano więcej szczegółów.

Lou pełnił funkcję przez ostatnie trzy lata i przede wszystkim próbował zreformować gospodarkę i przejść od modelu proeksportowego na pobudzany konsumpcją wewnętrzną. Równocześnie starał się zredukować zadłużenie lokalnych władz, ale jego działania często natrafiały na „obiektywne trudności„.

Prawdziwa trudność jednak tkwi w systemie politycznym.

Nowy minister, Xiao jest uznawany za człowieka premiera Li Keqiang, który de facto kieruje polityką gospodarczą ChRL, lecz wielu komentatorów twierdziło, że Xi Jinping ograniczył wpływ Li na gospodarkę. Nominacja Xiao wydaje się zaprzeczać tym pogłoską. Możliwe jednak, że doszło do zawarcia jakiegoś rodzaju ugody między Li i tzw. frakcją Ligi Młodzieży Komunistycznej a Xi Jinping.

Xi Jinping wyszedł wzmocniony z VI Plenum* KC KPCh w październiku tego roku. Możliwe, że zawarto w czasie plenum porozumienie i jego częścią jest odzyskanie wpływów Li i jego frakcji na gospodarkę ChRL.

Sam Xiao Ji nie jest uznawany za zbyt samodzielną postać i nie należy się spodziewać by potrafił zaproponować jakieś poważne zmiany w polityce gospodarczej. Będzie raczej wykonawcą decyzji podejmowanych wyżej.

Do tej pory był dyrektorem Państwowej Administracji Opodatkowania (国家税务总局) i odpowiadał za implementację nowego podatku od nieruchomości, co ma spowolnić narastanie bańki spekulacyjne na rynku nieruchomości. W tej chwili podatek jest pobierany tylko w Szanghaju i Chongqing w ramach programów pilotażowych.

W przeciwieństwie do Lou, Xiao powinien też utrzymywać o wiele mniejszy profil międzynarodowy. Lou kilka razy dał się podpuścić dziennikarzom i jego komentarze, czy to w stosunku do wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, czy globalnej sytuacji gospodarczej przyciągnęły niepotrzebną – zdaniem Pekinu – uwagę.

* Zbieram materiały by napisać coś więcej o samym plenum.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.