shanghaidaily

Zdjęcie za: Shanghai Daily.

W jednym z moich pierwszych wpisów pisałem o miastach duchów w ChRL, które są efektem działań spekulacyjnych oraz presji na lokalne władze by osiągnęły wyznaczone cele wzrostu gospodarczego, a to najłatwiej zrobić przez lanie betonu. Wiele lokalnych władz jest też uzależniona finansowo od sprzedaży ziemi developerom – niektóre regiony uzyskują blisko 50% dochodów ze sprzedaży ziemi pod inwestycje.

Rosnąca od lat bańka spekulacyjna nie pęka tylko dlatego, że miliony drobnych inwestorów nie ma innej alternatywy w sytuacji wyczerpania się obecnego modelu gospodarczego oraz strukturalnych blokad.

Problem dla władz centralnych stanowią jednak dwa zjawiska.

1. Nie da się pompować bańki spekulacyjne bez końca, nawet w tak dużym kraju jak ChRL.

W Stanach Zjednoczonych bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości pękła wraz z krachem systemu kredytów hipotecznych w 2007 roku, ale kryzys miał swoje korzenie w deregulacji rynku finansowego w 1999 roku. W ChRL bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości narasta od 2003 roku, kiedy ówczesny premier Wen Jiabao uruchomił tanie kredyty dla developerów i nabywców mieszkań. Równocześnie stopa oszczędności w bankach jest zazwyczaj poniżej rzeczywistej stopy inflacji. To powoduje, że wszyscy rzucili się do kupowania mieszkań na wynajem. Inni kupują je wprost w celach spekulacyjnych, ale wciąż starają się wynająć w oczekiwaniu na zwyżkę cen. Problem w tym, że nie ma chętnych do najmu.

2. Ludzi nie stać na mieszkanie.

Wraz z bańką spekulacyjną rosną ceny mieszkań powodując, że stają się one nieosiągalne dla przeciętnych Chińczyków. Jeżeli już mogą je kupić, to nie mogą w nim zamieszkać, ponieważ muszą je wynająć by spłacać kredyt.  To wszystko jednak powoduje, że plany dalszej urbanizacji i przenoszenia populacji wsi do miast mogą spalić na panewce. Do tego dochodzi niezadowolenie młodego pokolenia, które nie może ustabilizować sytuacji życiowej bez zakupu mieszkania.

W 70 największych miastach ChRL ceny mieszkań wzrosły w sierpniu (rok do roku) o 9,2%, kiedy w lipcu był to jeszcze skok „tylko” o 7,9%, ale w wielu aglomeracjach wzrost był nawet większy, w Zhengzhou przekroczył 60%.

Dlatego władze próbują używać środków administracyjnych by zatrzymać niebezpieczny trend. W czterech miastach: Chengdu, Jinan, Wuhan i Zhengzho wprowadzono w poniedziałek szereg ograniczeń.

W Chengdu będzie można kupić tylko jedną nieruchomość w jednym dystrykcie. Ponadto osoba kupująca drugie mieszkanie będzie musiała zapłacić 40% ceny gotówką. Równocześnie władze będą karać deweloperów, którzy nie rozpoczęli budowy w wyznaczonym czasie – większa podaż ma obniżyć ceny.

W Jinan osoby posiadające już trzy nieruchomości nie będą mogły kupować dalszych oraz podniesiono wymagany wkład własny z 20% do 30% ceny. Ponadto w Jinan już obowiązuje system losowania prawa do zakupu mieszkania.

W Wuhan aby kupić nieruchomość w wybranych częściach miasta trzeba będzie wyłożyć 25% wartości w przypadku zakupu pierwszej nieruchomości oraz 50% przy zakupie drugiego mieszkania. Nie będzie też można wziąć kredytu na trzecie.

W Zhengzhou mieszkańcy (posiadający lokalny hukou), właściciele dwóch mieszkań oraz nierezydenci mający jedno lokum nie będą mogli kupować nieruchomości większych niż 180 metrów kwadratowych.

Pekin, Suzhou i kolejne miasta już zapowiadają wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Widać, że władze centralne nakazały regionom schłodzić rynek nieruchomości, ale pozostawiły lokalnym władzom swobodę w wyborze sposobu. Stąd tak różne zarządzenia w poszczególnych miastach.

Przy okazji, co na to pożyteczni idioci opowiadający dyrdymały o wolnym rynku w ChRL?

Rządzący w Pekinie mieli dylemat: Czy ograniczyć bańkę spekulacyjną, co odbije się na wzroście gospodarczym, czy też pozwolić na dalszą spekulację. Wygląda na to, że zdecydowano się zapobiec katastrofie na rynku nieruchomości, co pociągnęłoby cała gospodarkę ChRL w przepaść. Ceną jest jednak rezygnacja z dalszych agresywnych programów stymulujących gospodarkę. Oznacza to też dalsze spowolnienie gospodarcze.

Wciąż też nie podjęto reform strukturalnych potrzebnych do zmiany modelu gospodarczego. Wygląda na to, że na razie partia komunistyczna kupuje czas, ale nie wydaje się by miała pomysł co robić dalej.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] (国家税务总局) i odpowiadał za implementację nowego podatku od nieruchomości, co ma spowolnić narastanie bańki spekulacyjne na rynku nieruchomości. W tej chwili podatek jest pobierany tylko w Szanghaju i Chongqing w ramach programów […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.